KASZTANY – dary jesieni

Przyszła  jesień. Trzeba korzystać z każdego słonecznego dnia bo na pewno dużo ich już nam nie zostało. Warto korzystać ze spacerów i zbierać dary jesieni. Niekoniecznie tylko dla dzieci choć zazwyczaj kojarzą się nam z dzieciństwem i figurkami…kilka kasztanów , zapałki i można tworzyć całe kasztanowe ZOO.

 

 

kasztany

 Ja  dziś Wam opowiem do czego jeszcze można je wykorzystać. Sama kiedyś byłam zaskoczona do czego można je wykorzystać. Wy na pewno też będziecie zdziwieni.

 

  • DO MYCIA ZĘBÓW – Tak , tak!! Ja też się zdziwiłam. Mają łagodne działanie wybielające , przeciwzapalne pomagają przywrócić naturalną biel zębów.Oczywiście nie mówię , że masz wziąć kasztana w zęby i sprawa załatwiona. Trzeba je wysuszyć i zmielić aby powstał proszek ,którym czyścimy codziennie zębiska.

sposob-na-kasztany

  • DODATEK DO KĄPIELI – W tym wypadku pobudzają krążenie ciała. Sproszkowane kasztany (1 łyżkę) zalej wodą i pozostaw na noc. Następnego dnia zagotuj , przelej przez sito do wanny. Poczujesz się jak w SPA.
  • ŚRODEK DO PRANIA – To chyba zna każdy. Działają na takiej samej zasadzie jak orzechy do prania , które możesz kupić w sklepach ze zdrową żywnością.
  • MASECZKA NA TWARZ – Bardzo dobra na złagodzenie cery naczynkowej. Wymieszaj 2 łyżki sproszkowanego kasztana z niewielką ilością wody i nałóż na twarz. Zmyj maseczkę po ok. 15 minutach letnią wodą.
  • ŻEL POD PRYSZNIC – Wymieszaj 3 łyżki sproszkowanego kasztana z 300 ml wody i 1 startym jabłkiem. Możesz dać także siemię lniane – najlepiej 1-2 łyżki i opcjonalnie 1 łyżeczkę mleczka kokosowego. Mieszankę przelej do szklanego słoika, zakręć i miej zawsze pod ręką, gdy będziesz brać prysznic.
  • MASAŻE – Cenne składniki kasztanowca mogą być wykorzystywane też jako składnik maści lub olejków do masażu. Szczególnie polecane dla tych , którzy cierpią na pajączki i żylaki.

 

Nie pozostaje nic innego jak wybrać się na spacer i wyzbierać jak najwięcej tych cudownych darów natury. Można usiąść wieczorem przy herbacie i zrobić kilka figurek. Można też obrać kasztany z brązowej skorupki , wysuszyć i zmielić , a później korzystać. Powodzenia. WYZBIERAJCIE TEŻ ŻOŁĘDZIE…przydadzą się na pyszną kawę

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*