ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI

ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI, 6 stycznia. Czy wiecie co to za święto, co oznaczają K+M+B na drzwiach? Znacie znaczenie, pochodzenie i tradycje związane ze świętem Trzech Króli?

Każdy z nas wielokrotnie słyszał tą historię. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z wagi i znaczenia tego Święta.

Trzej Królowie mieli przynieść w darze Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę. To do dziś kadzidło i kredę święci się w kościele. Wierni zabierają je do domów, a na drzwiach wypisują litery K+M+B i dany rok. Skróty mają oznaczać pierwsze litery imion mędrców oraz łacińskie słowa: „Christus mansionem benedicat” (Niech Chrystus błogosławi ten dom).

Każdy z Królów przyniósł stosowne dary. Każdy z nich ma odpowiednie znaczenie. Złoto – symbol godności królewskiej, mirra – symbol wypełnienia proroctw i zapowiedź śmierci Zbawiciela, oraz kadzidło – symbol godności kapłańskiej. To właśnie w kategoriach symbolu powinniśmy rozpatrywać Święto Objawienia Pańskiego.

Jednym ze zwyczajów, które wiążą się ze świętem Trzech Króli jest włoski zwyczaj dawania dzieciom słodyczy. W Polsce od kilku lat coraz bardziej powszechne jest organizowanie 6 stycznia barwnych orszaków, którym przewodzą królowie.

Również w Gnieźnie od 5 lat ulicami miasta idzie Orszak Trzech Króli. Zapraszamy na kolejną  gnieźnieńską edycję. Centralne przejście jest zaplanowane na godzinę 13:00.

Tegoroczny orszak odbędzie się pod hasłem „Pokój i Dobro”.

Centralnym miejscem rozpoczęcia orszaku będzie plac za Powiatowym Urzędem Pracy przy ulicy Sobieskiego, skąd wszyscy wyruszą o godzinie 13:00. Jednak zanim to nastąpi, z trzech miejsc na terenie Gniezna wyruszą trzy grupy na czele których będzie znajdował się jeden z króli na koniu. I tak, o 12:30 król Kacper niosący kadzidło, wyruszy spod siedziby „Civitas Christiana” (organizatora wydarzenia) i przejdzie placem 21 stycznia, ulicami: Warszawską, Mickiewicza, Chrobrego na plac przy ulicy Sobieskiego. Będzie to grupa czerwona symbolizująca Europę.

O tej samej godzinie spod Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Żwirki i Wigury wyruszy grupa zielona symbolizująca Azję, z królem Melchiorem niosącym złoto. Grupa przejdzie ulicami Świętego Michała, Jana Pawła II, Sienkiewicza i Chrobrego w stronę placu przy ulicy Sobieskiego.

Grupa niebieska reprezentująca Afrykę będzie miała krótszą trasę, dlatego wyruszy później – o 12:45. Na jej czele znajdzie się król Baltazar z mirrą. Początek wędrówki będzie miał miejsce przy Gimnazjum nr 2 przy ulicy Pocztowej.

Kiedy wszystkie grupy spotkają się na placu przy ulicy Sobieskiego, wyruszą o 13:00 w stronę żłóbka przy Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Po drodze będą dwa przystanki (przy pomniku św. Wojciecha oraz na Rynku), gdzie zostaną zaprezentowane scenki teatralne, m.in. z udziałem aktorów Teatru Fredry. Na zakończenie, przy żłóbku zostaną odśpiewane kolędy, a słowo dla wiernych przekaże Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

Ruszcie się z domu i zobaczcie co organizatorzy Orszaku dla nas uszykowali w tym roku. Wrócicie do domu z koroną i słodyczami , które będą rozdawane przez gnieźnieńskich harcerzy.

Zapraszamy.

 

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*