Skuteczne sposoby na odwodnienie skóry

Jakie czynniki mogą wpływać na odwodnienie skóry? Oprócz niewłaściwej pielęgnacji domowej, problem ten jest często spowodowany paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu, nieodpowiednią dietą oraz niedostarczaniem do organizmu właściwej ilości płynów, głównie wody. Poza tym, do odwodnienia skóry przyczyniają się także czynniki zewnętrzne, np. niekorzystne warunki atmosferyczne.

 

Odwodnienie skóry jest w dzisiejszych czasach bardzo powszechnym zjawiskiem. Problem ten może wystąpić praktycznie u każdej osoby – niezależnie od posiadanego typu cery. Natomiast okres zimowy i wczesnowiosenny to czas, w którym odwodnienie skóry daje o sobie znać najczęściej. Jest tak, ponieważ na gorszą kondycję cery wpływa wtedy duże przesuszenie powietrza, wywoływane przez sezon grzewczy. Równocześnie jednak, skóra odwodniona jest niekiedy mylona z suchą. W obydwu przypadkach niedoskonałości cery objawiają się bowiem szorstkością oraz małą elastycznością.

Różnice pomiędzy skórą odwodnioną a suchą

Podstawową przyczyną pojawienia się suchości skóry jest uszkodzenie jej płaszcza lipidowego. To właśnie ta warstwa odpowiada za ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, np. mocnego słońca, wiatru czy mrozu. Co więcej, powodem wystąpienia tego problemu jest nadmierne parowanie wody z naskórka. Dlatego też w przypadku domowej pielęgnacji skóry suchej niezbędne jest korzystanie z tych preparatów kosmetycznych, które zapewnią odbudowę i uszczelnienie płaszcza lipidowego. Problem odwodnienia może zaś dotyczyć różnych rodzajów cery. Niemniej, jeżeli występuje u osoby ze skórą suchą, nie tylko przyczynia się do osłabienia, ściągnięcia i zwiększenia wrażliwości naskórka, ale także przyspiesza procesy starzenia się. Natomiast w przypadku posiadaczy innych typów cery, np. tłustej, powodem odwodnienia jest często pielęgnacja przy zastosowaniu nieodpowiednich kosmetyków.

W jaki sposób można pozbyć się tego problemu? Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że proces nawilżania skóry jest zazwyczaj stopniowy i nie daje rezultatów z dnia na dzień. Dlatego w walce z tą przypadłością ważna jest nie tylko cierpliwość, ale także stała obserwacja kondycji cery. Dodatkowo, korzystanie z preparatów nawilżających powinno być zawsze rozsądne oraz zgodne z zaleceniami producenta danego kosmetyku.

Pielęgnacja domowa – podstawowe zasady

W przypadku pielęgnacji skóry odwodnionej należy w szczególności zadbać o uzupełnienie braku wody oraz dostarczenie substancji, które zapewnią jej łatwiejsze wiązanie. Natomiast do mycia twarzy warto zacząć używać naturalnych olejów (metoda OCM – Oil Cleansing Method). Będą one miały zdecydowanie lepszy wpływ na kondycję skóry, niż gorąca woda oraz silne detergenty, m.in. mydło. Ponadto, istotne są także preparaty stosowane do zmywania makijażu. Mogą to być np. łagodne mleczka i płyny micelarne. Kosmetyki tego typu pozwolą na dokładne oczyszczenie cery oraz zapewnią jej dodatkową ochronę.

Osobną kwestią jest to, jakie składniki powinny znajdować się w preparatach, które służą do pielęgnacji skóry odwodnionej. W przypadku dbania o ten typ cery warto sięgnąć zwłaszcza po kremy zawierające mocznik, witaminę C, kwas hialuronowy czy glikol. Dlaczego akurat te składniki są tak ważne w walce z problemem odwodnienia?

Mocznik jest ceniony przede wszystkim ze względu na właściwości wiążące wodę w skórze. Składnik ten zmiękcza również naskórek, nawilża go oraz przywraca mu naturalną gładkość. Witamina C jest zaś nie tylko silnym antyoksydantem, ale także związkiem chemicznym, który wpływa na rozjaśnienie nieestetycznych przebarwień. Jej stosowanie pozwala więc na zredukowanie problemu poszarzałej cery. Kwas hialuronowy to z kolei naturalnie pozyskiwana substancja, którą warto używać w celu zniwelowaniu widocznych oznak starzenia się skóry. A glikol? Składnik ten, zwłaszcza gdy występuje w wyższych stężeniach, jest bardzo skutecznym nawilżaczem. Ponadto, używanie preparatów z glikolem zapewnia łatwiejsze złuszczanie martwych komórek naskórka oraz przyczynia się do regulacji procesów odpowiedzialnych za rogowacenie skóry.

Profesjonalne zabiegi dla skóry odwodnionej

W sytuacji, gdy właściwa pielęgnacja domowa oraz odpowiednia dieta nie przyniosą pożądanych rezultatów, warto pomyśleć o odwiedzeniu gabinetu kosmetycznego. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach profesjonalne salony urody oferują różne kuracje dla skóry odwodnionej. Natomiast jednym z najskuteczniejszych i najczęściej wybieranych zabiegów tego typu jest mezoterapia mikroigłowa. Czym charakteryzuje się wspomniana metoda?

Podstawową zaletą mezoterapii mikroigłowej jest to, że po wykonaniu zabiegu cera staje się zrewitalizowana. Kuracja przyczynia się także do pobudzenia naturalnych procesów naprawczych w skórze. Skuteczność tej metody wynika zaś z faktu, że w trakcie przeprowadzania mezoterapii mikroigłowej skoncentrowane składniki odżywcze są dostarczane z ominięciem bariery naskórka. Dzięki temu skóra wchłania nawet do 90% wybranego preparatu, a efekty terapii są widoczne już po wykonaniu jednego zabiegu. Ponadto, w przypadku tego rodzaju mezoterapii można zastosować ampułki, które będą zawierały składniki pozwalające na zredukowanie problemów cery odwodnionej, np. witaminę C, kwas hialuronowy lub peptydy.

Z profesjonalnymi kuracjami kosmetycznymi, przeznaczonymi także dla osób ze skórą odwodnioną, można zapoznać się na stronie Qclinique.pl.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*