Szkoła specjalna – dla dzieci i młodzieży z trudnościami w nauce

Jest wiele szkół w naszym mieście. Szeroki wachlarz możliwości. Gniezno nie jest aż tak duże – każdy może sobie wybrać wymarzoną szkołę. Mamy szkołę z klasami sportowymi, szkołę muzyczną itd. Jeśli tylko są chęci do nauki to tylko wybór  może sprawić trudność. A koniec roku zbliża się wielkimi krokami – trwają egzaminy gimnazjalne.

 

A co jeśli to nauka sprawia trudności? I nie chodzi mi o lenistwo czy zaległości w lekcjach. Co jeśli pewnych ograniczeń nie da się przeskoczyć i to jest niczyja wina?

Wtedy właśnie zwykła szkoła już nie jest najszczęśliwszym wyborem. Wtedy potrzebne są lepsze rozwiązania. I takie możliwości też daje Gniezno.

Są miejsca, gdzie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi będą czuć się jak u siebie, potrzebne i doceniane 🙂 Szkoła specjalna.

Znacie takie placówki?

Znacie szkołę na górce?

szkoła specjalna

Pewnie każdy gnieźnianin rozpoznaje nazwę i miejsce. Ale mogę się założyć, że większość ma złe skojarzenia.

Wyobrażenia o szkole specjalnej są często przesadzone. Szczególnie jeśli nikt nigdy nie miał styczności ani z nauczycielami ani z uczniami. Większość myśli, że do szkoły specjalnej chodzą bardzo chore dzieci np na wózkach. Poniekąd jest to racją, ale takich dzieci jest najmniej. W takiej placówce największy odsetek uczniów to ci, którzy mają trudności w uczeniu się. Nie do przeskoczenia są dla nich matematyczne zawiłości. A niektórym ciężko przychodzi nauka czytania czy pisania. Wielu jest takich, którzy mają trudności z przyswojeniem większej ilości wiedzy. Są też tacy, którzy mają spore zaległości w nauce spowodowane chorobami albo częściej samowolną absencją. Takim właśnie wychodzi na przeciw szkoła specjalna i programy dostosowane do ich możliwości.

Szkoła na górce to Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2.

Malowniczo położona niedaleko trasy na Poznań. Z niezaprzeczalnie jednym z piękniejszych widoków na katedrę.

WIRTUALNY SPACER – Zajrzyjcie do środka 🙂 (w zdjęcie KLIK)

szkola spacjalna

Wiadomo, że lepiej skończyć tzw normalną albo lepiej powiedzieć – szkołę masową. No tak. Ale wyobraźcie sobie dziecko, nastolatka, którzy nie zdali raz, dwa razy do następnej klasy. Nie przeskoczą swoich ograniczeń – matematyka to kosmos, a czytanie i gramatyka szybko wylatują z głowy.

Jak patrzą na nich koledzy? Czy czują się dobrze w szkole masowej/normalnej? Czy może są traktowani jak najgorsi? Pewnie ich zachowanie nie pomaga w tym, często wręcz odwrotnie. Czują się wyalienowani.. I gwarantuję, że myślą o sobie źle i nie widzą przyszłości w jasnych barwach. Bo co ich może czekać skoro nawet nie uda im się skończyć szkoły??? Bo co może osiągnąć ktoś taki, traktowany przez większość jak ktoś gorszy..

Jeśli znacie takie przypadki to koniecznie powiedzcie im, że istnieje dla nich szansa czyli szkoła specjalna. Bo choć nazwa „specjalna” źle się kojarzy, to wierzcie mi – daje szansę – szansę na normalne życie.

Logo Wiosna_1

Oprócz tego, że programy nauczania są dostosowane do możliwości uczniów z trudnościami w nauce, to mała ilość uczniów w klasie i podział na grupy na niektórych zajęciach (angielski, informatyka, technika, plastyka, zajęcia tzw wyrównawcze) sprawia, że każdy jest zauważony i otrzymuje pomoc kiedy tylko potrzebuje.

A jak w takiej szkole specjalnej czuje się uczeń? Oczywiście nazwa czasem im przeszkadza – nie obnoszą się z tym. Ale na tym się kończy. Bo nareszcie nie są sami. Nie czują się najgorsi. Są doceniani – nawet najmniejszy wysiłek jest zauważony. Widzą, że jednak coś potrafią, do czegoś się nadają. Poczucie wartości powoli się wzmacnia, albo nawet – kształtuje od podstaw. Dostają pomoc i wsparcie zawsze i wszędzie. Mogą się wykazać, są nagradzani i chwaleni.

Czy w normalnej szkole mieli by na to szansę? Śmiem wątpić 🙂

slide-image-2

A jakie realne możliwości daje szkoła?

WCZESNE WSPOMAGANIE

W zajęciach z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka mogą brać udział dzieci, które jeszcze nie rozpoczęły nauki w szkole podstawowej. Są to zajęcia ogólnorozwojowe. Nauczyciele w sposób indywidualny podchodzą do każdego małego „pacjenta” i pomagają w rozwoju wszystkich potrzebnych umiejętności wczesnoszkolnych. Najmłodszymi pacjentami są często dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami autystycznymi czy z zespołem downa. Ale nie tylko. O przyjęciu na zajęcia decyduje odpowiednia diagnoza. Warto z nich skorzystać jeśli jest taka potrzeba. Dzieciaki robią niesamowite postępy pod okiem najlepszych pedagogów i innych specjalistów.

 

Po pierwsze – ukończenie szkoły podstawowej – co dla niektórych jest niezłym „wyczynem” – powiedzmy sobie szczerze, gdyby nie trafili do Ośrodka nigdy by nie skończyli szkoły.

Po drugie – ukończenie gimnazjum (tak, gimnazjum jeszcze będzie istniało – przez najbliższe dwa lata).

Po trzecie – NAJWAŻNIEJSZE – mogą skończyć szkołę ZAWODOWĄ i uzyskać wymarzony zawód. A egzaminy zawodowe są TAKIE SAME jak w innych szkołach zawodowych. I co za tym idzie – dyplom posiadania zawodu nie ma wpisu, że była to szkoła zawodowa specjalna.

A zawodów do wyboru jest mnóstwo m.in.

 • kucharz
 • stolarz
 • krawiec
 • monter suchej zabudowy i wykończenia wnętrz
 • ślusarz
 • fryzjer

A jeśli ktoś wymarzył sobie inny – szkoła również to umożliwi. I takie były i są zawody:

 • mechanik samochodowy
 • sprzedawca
 • cukiernik
 • piekarz

Zajrzyjcie również tu – FILM O SZKOLE ZAWODOWEJ <-klik 🙂

 SZKOŁA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY daje młodzieży przygotowanie do podstawowych pracy w

 • gospodarstwie domowym
 • ogrodnictwie
 • krawiectwie
 • czy stolarstwie.

UCZNIOWIE z jeszcze WIĘKSZYMI POTRZEBAMI – AUTYZM, zespół DOWNA

W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 swoje miejsce mają również uczniowie z autyzmem czy zespołem Downa.

autyzm

W tej chwili dla dzieci z autyzmem szkoła specjalna podstawowa przeznaczyła całe jedno piętro. Jest to w sumie 8 klas po dwóch, trzech uczniów. Indywidualne podejście i specjalne metody pracy dydaktycznej i wychowawczej sprawiają, że dzieciaki robią postępy, często niewiarygodne postępy. Kadra szkoli się od lat. Doświadczenie w pracy z autystami jest ogromne. Jest to jedyne szkoła w Gnieźnie z klasami dla autystów.

Są też uczniowie z zespołem Downa, którzy również mają możliwość rozwoju i odpowiedniej opieki nauczycieli i wychowawców. Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym uczą się na miarę swoich możliwości. I również odnoszą sukcesy. Szkoła zapewnia atrakcyjne zajęcia i rozwijanie swoich zainteresować

 

 

JUBILEUSZ

Niedawno obchodzony był Jubileusz SOSW nr2 w Gnieźnie, a w zasadzie jest to rocznica powstania szkoły specjalnej na terenie Gniezna. A uściślając świętowano 45 rocznicę powstania SOSW nr 2 i 60 rocznicę powstania Zasadniczej Szkoły Zawodowej wchodzącej w skład Ośrodka Specjalnego nr 2.

Te piękne rocznice dały impuls do opowiedzenia o szkole w sposób uroczysty i zauważalny dla społeczności naszego miasta.

 

Nauczyciele prowadzący galę jak najlepsi profesjonaliści z dynamizmem charakterystycznym dla szkoły przeprowadzili wszystkich przez cała historię Ośrodka.

Uczniowie zaprezentowali się wyśmienicie – to był dowód na to jak szkoła pomaga im rozwijać się, swoje zainteresowania i zdolności- które niezaprzeczalnie posiadają!

Oto niektóre występy:

 

Dla zainteresowanych – Krótka HISTORIA szkoły specjalnej.


SZKOŁA ZAPRASZA NA DRZWI OTWARTE

do SZKOŁY ZAWODOWEJ

(do SZKOŁY PODSTAWOWEJ można udać się w każdej chwili)

24 kwietnia od godz 10:00

Plakat_3_0


Kto z Was doczytał do końca, mam nadzieję, że zmienił swoje myślenie o szkole specjalnej. A szczególnie zmieniło się Wasze spojrzenie na uczniów ze szkoły na górce w Gnieźnie.

Sami widzicie, co daje ośrodek specjalny. I nie jest to szkoła gorsza od innych. Powiem więcej. Szkoła specjalna jest lepsza od szkół tzw normalnych. Dlaczego? Ponieważ daje szansę tym, którzy stracili wiarę w siebie, często wiarę we własne dziecko. Odzyskali nadzieję na dobrą, w miarę normalną przyszłość. A uczniowie mogą zbudować poczucie własnej wartości i zdobyć wymarzony zawód, który pozwoli im żyć dobrze i szczęśliwie.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Jeden komentarz na temat “Szkoła specjalna – dla dzieci i młodzieży z trudnościami w nauce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*