DZIEŃ SŁOŃCA , tylko gdzie ono jest???

Wielu z nas kocha słońce i jego promienie. Jednak w tym roku nie jest dla nas zbyt hojne. Codziennie budzę się i szukam go za oknem. Gdzie jesteś SŁONECZKO? Może jak wam opowiem o DNIU SŁOŃCA to zagości dla nas na dobre.

Dzień Słońca to kolejne nietypowe międzynarodowe święto zwyczajowe. Ustanowione w 2000 roku, a  jego zadaniem jest wzrost popularności i wiedzy społeczeństwa na temat Słońca, gwiazd i kosmosu. Słońce jest zwyczajną gwiazdą. Jego temperatura na powierzchni osiąga 5500°C, ale w środku dochodzi do 14 mln°C. To dlaczego w maju jest nam tu tak zimno???

Otrzymujemy od niego światło i ciepło, co podtrzymuje życie na Ziemi. Energia słoneczna jest niezbędna do wzrostu roślin. Jak dla mnie jest też niezbędna do tego by chciało się wstać z łóżka, wyjść z domu z uśmiechem. Tego pragniemy wszyscy. Przecież nawet istnieje terapia leczenia słońcem zwana helioterapią. Ja jej potrzebuję!!

POZYTYWNE EFEKTY PRZEBYWANIA NA SŁOŃCU

 • dobre samopoczucie
 • energia
 • lepsze funkcjonowanie układu krążenia
 • korzystny wpływ na układ oddechowy
 • poprawa wydolności serca
 • wzmocniony system odpornościowy
 • poprawa przemiany materii
 • unormowanie ciśnienia
 • leczenie niektórych schorzeń skórnych
 • poprawa produkcji wit. D
 • zabijane bakterie i wirusy w powietrzu i na skórze człowieka
 • zwiększenie ilości tlenu we krwi

Pod wpływem SŁOŃCA wytwarza się hormon szczęścia (serotonina), który pomaga w leczeniu depresji. Pomyślcie ilu z nas przy obecnej aurze chodzi z pochmurnymi minami, narzeka i ględzi.

Wiecie, że udowodniono także wpływ promieni słonecznych na płodność? To właśnie latem zwiększa się popęd seksualny u kobiet jak i u mężczyzn. Reguluję też pracę gruczołów odpowiedzialnych za prawidłowy cykl dobowy.

Moja babcia wystawiała zawsze kolana do słońca, żeby „wygrzać kości”, jak mówiła. Miała rację, bo nagrzanie pozwala zniwelować bóle reumatyczne.

ŻEBY NIE BYŁO ZBYT KOLOROWO – NEGATYWNY WPŁYW PROMIENI SŁONECZNYCH

Korzystanie z kąpieli słonecznych w nadmiarze i bez odpowiedniej ochrony może mieć zły wpływ na zdrowi i skórę. Promienie ultrafioletowe jest odpowiedzialne za poparzenia skóry i przyspieszenie jej starzenia. Skóra traci elastyczność i pojawiają się zmarszczki. pod wpływem słońca rozszerzają się naczynka i łatwiej pękają.

Promieniowanie słoneczne w nadmiarze powoduje, że uwalniają się wolne rodniki, które wywołują zmiany w DNA. To może prowadzić do powstawania nowotworów. Ponadto promienie słoneczne obniżają poziom wit. C w skórze. Mogą również wywoływać przebarwienia.

Wszystko trzeba umieć sobie dawkować. W końcu we wszystkim należy mieć umiar. Tęsknimy za słońcem, ale może już niedługo będziemy mogli codziennie śpiewać…”tyle słońca w całym mieście”

 

 

 

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Jeden komentarz na temat “DZIEŃ SŁOŃCA , tylko gdzie ono jest???

 • 3 maja 2017 - 15:23
  Permalink

  Słońce napawa nas optymizmem,dodaje energii więc miło,że taki dzień znalazł się w kalendarzu 🙂 Choć pogoda zmienna jest dziś mogę się nim cieszyć.I fakt trzeba już pomyśleć o odpowiednich kremach z filtrem nie tylko przez lato 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*