Rodzicielstwo bliskości – poznajcie Kingę :)

Dziś oddam głos osobie, która ma wiele do powiedzenia w sferze rodzicielstwa. Ale nie takiego stereotypowego a bardziej, powiedzmy na czasie 😀 Bliskiej jest jej rodzicielstwo, które wsłuchuje się w potrzeby dziecka i traktuje małe istoty poważnie, z szacunkiem. To tzw Rodzicielstwo Bliskości. Ale nie o tym dziś będzie, a przynajmniej nie tylko o tym. Zaczniemy od niesamowitych projektów, które zostały stworzone na najistotniejszych założeniach Rodzicielstwa Bliskości. Projekty te pomagają budować więzi dziecko-rodzic, pomagają być blisko. Poczytajcie – zapraszam 🙂

Ale najpierw poznajcie Kingę 🙂

Jestem mamą dwójki rozrabiaków. Każdego dnia przypominają mi, że codzienność może być fascynującą przygodą, a radości kryją się dosłownie wszędzie. Dzięki dzieciom mogę bezkarnie wskoczyć do kałuży, zjechać na zjeżdżalni albo wybrudzić się farbami po czubek nosa. Macierzyństwo uczy mnie niesamowitej pokory i kreatywności. Wierzę, że małe wspólne chwile budują wartościową relację pełną porozumienia. Wierzę również, że miłość jest niezwykle mocnym fundamentem naszego poczucia wartości. Chciałabym, by każde dziecko czuło, że rodzice są blisko.

Projekty

Zwykle tak się dzieje, że gdy pojawiają się w naszym życiu dzieci, to świat wywraca nam się do góry nogami. I w moim przypadku tak było. Swoja działalność z artystycznej ukierunkowałam na dziecięcą. Ot, nic nadzwyczajnego. Moją codziennością było dziecko, więc to ono wyznaczało kierunek działalności.

Jednak gdy miało pojawić się drugie, poczułam, że coś się zmieni bezpowrotnie. Czułam obawę, czy dam radę dzielić miłość na dwoje… Chciałam wtedy pierworodnemu dać jak najwięcej uwagi, siebie i czasu, by poczuł, że jest dla mnie bardzo ważny. Nawet, gdy będę poświęcała uwagę również jego siostrze. W ten sposób narodził się projekt Bliskopad (listopad bliskości). Wymyśliłam sobie zadanie do zrealizowania z synkiem na każdy dzień miesiąca i zachęciłam do udziału czytelników mojego bloga. Odzew mnie zaskoczył. Okazało się, że wiele osób chce spędzać czas z dziećmi, wspólnie się bawić i dbać o tę wyjątkową relację. Rok później zorganizowałam kolejną edycję (Ogrzejmy listopad bliskością), na ciut szerszą skalę. I tym razem byłam pod wrażeniem zaangażowania rodziców! Niesamowicie było widzieć, że im się chce, że działają, wspierają się nawzajem i inspirują.

Dołączyła do mnie Mira, która kibicowała mi od początku i przeobraziłyśmy projekt w Bliskostwory.

Chciałyśmy, by miał on wymiar całoroczny, a nie tylko listopadowy. Zjednoczyłyśmy siły, by wspólnie zachęcać rodziców do rozwijania pięknej więzi między rodzicami i dziećmi.

Nasze głowy pełne są pomysłów, więc pewnego pięknego dnia wpadłyśmy na szaloną ideę wydania książki. Mnóstwo pracy jej poświęciłyśmy i oto jest. No, prawie. Bo tutaj uśmiechamy się do wszystkich,dla których ważna jest idea rodzicielstwa w bliskości, by wsparli nasz projekt. Zamawiając bowiem książkę już teraz, można przyczynić się do jej wydania:) Już niewiele nam brakuje, by usłyszeć szelest kartek i móc je zapisywać 🙂

 

Dziennik Bliskości

DZIENNIK BLISKOŚCI to zbiór wypróbowanych pomysłów na proste aktywności, które zaangażują i dużego, i małego człowieka. Przy niektórych z nich będzie się trzeba zmęczyć, przy innych wyciszyć. Przypomina o prostych czynnościach, które w pędzącej codzienności mogą zrobić dla dziecka ogromną różnicę: by dać buziaka, potrzymać za rękę, popatrzeć razem na chmury.

Na 150 stronach znalazło się 30 pomysłów na wspólne spędzanie czasu oraz miejsce na własne zapiski i rysunki. Całość w przyjemnym dla oka wydaniu, z cudownymi ilustracjami Magdy Kornatowskiej (@atogrzywa).

To nie jest jedna z książek typu „kapsuła czasu”, gdzie zapisujecie wzrost dziecka, pierwsze słowo, imię ulubionego kolegi i inne twarde dane. Choć oczywiście możecie!

Traktujcie Dziennik jako inspirację, gdy chcecie ze swoimi Pociechami spędzić wartościowy czas. Dziennik pokazuje w jaki sposób być z dziećmi RAZEM, jak być BLISKO.

Traktujcie go też jako punkt wyjścia do rozmów, wspominków, anegdot.

Podejdźcie jednak do niego na luzie!

 Piszcie po nim, wycinajcie, naklejajcie, rysujcie, bawcie się dobrze! Wspólnie zrobicie z Dziennikiem, co chcecie – dzięki czemu napiszecie swoją własną historię i stworzycie swoją własną, niespotykaną książkę.
Jesteśmy przekonane, że Dziennik Bliskości da Wam dużo okazji do wspólnej zabawy i śmiechu, ale też chwilę zastanowienia. I pogłębi relację między Wami.

Po latach znów sięgniecie po Dziennik i cofniecie się w czasie…

Żeby to wszystko mogło się ziścić, potrzeba naszego wspólnego wysiłku. I naszego – autorek – i Waszego – czytelników małych i dużych. Żeby wydać książkę wspólnymi siłami, potrzeba fury pieniędzy. No okej, może nie fury, ale trochę trzeba. Dlatego  ruszyła akcja zbierania funduszy na portalu WSPIERAM.TO:

https://wspieram.to/dziennik-bliskosci

Każdy, kto zdecyduje się wesprzeć akcję dostanie coś w zamian: rozpoczynając od podziękowań mailowych, czy kilku zadań z dziennika w wersji elektronicznej, aż po pakę pełną książek i gadgetów.

Dziennik Bliskości jest gotowy! Czeka tylko na wydanie i wysłanie do Waszych domów.

AUTORKI

Kinga Barlik, Mira Jurecka, Magda Kornatowska

Dajcie znać jak podoba Wam się ten pomysł? Czy skusił Was Dziennik Bliskości? Chcecie pomóc dziewczynom spełnić marzenia? My możemy Was tylko zachęcić i zapewnić, że to jedyna taka pozycja na rynku. A Wy możecie przyczynić się do jej wydania 🙂 Poza tym zajrzyjcie na BLISKOSTWORY i poszukajcie inspiracji 🙂

Polecamy i życzymy dziewczynom POWODZENIA! 🙂

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

2 komentarzy na temat “Rodzicielstwo bliskości – poznajcie Kingę :)

 • 4 maja 2017 - 11:45
  Permalink

  Dziękuję :* Za wsparcie, dobre słowo i wiarę w ten projekt :*

  Odpowiedz
 • 4 maja 2017 - 18:00
  Permalink

  Bardzo podoba mi się ten pomysł,dziennik możemy tworzyć każdego dnia,odkrywać karty rodzicielstwa,które każdego dnia wyzwalają w nas trud pracy w wychowaniu dzieci.Świetna inicjatywa 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*