Techniki plastyczne odpowiednie do zabawy z dziećmi.

Słyszeliście już o naszym plebiscycie dla przedszkolaków? Trzeba wykonać pracę plastyczną pt.” Pocztówka z Gniezna”. Nie macie pomysłu od czego zacząć? Może najpierw pomyśl, która technika plastyczna będzie bliższa Twojemu dziecku. Pomyśl w czym może wykazać się bardziej Twoja grupa podopiecznych. Różnorodność technik plastycznych pozostawia szerokie pole do popisu.

Pamiętajcie, że twórczość plastyczna jest bardzo ważna w rozwoju dzieci. Dodatkowo może być świetnym sposobem na spędzanie wspólnie czasu. Za czasów mojego dzieciństwa mieliśmy do dyspozycji kredki, farbki, plastelinę i papier kolorowy. Nie pamiętam by ktoś wymyślał z nami cuda z rolek po papierze toaletowym (chyba nawet nie był on nawijany na rolki). Teraz jest w czym wybierać! Odrobina dobrej woli i pomysłu i mogą powstać cuda! Dzieci uwielbiają tworzyć rozmaite prace, a korzystając z nietypowych metod wykazują jeszcze więcej entuzjazmu.

Przykłady technik plastycznych

RYSOWANIE

To najbardziej znana i stara technika. Najczęściej dzieci do rysowania używają kredek. Zwykłych ołówkowych, świecowych, lub jak dla mnie najlepsze i niezapomniane kredki BAMBINO.

A może lepiej dać dziecku do ręki zwykły ołówek? Zamiast rysować tradycyjnie można np.pokryć kartkę z bloku technicznego w całości ołówkiem i wymazywać gumką oczekiwany kształt?? Ołówkami różnej miękkości można rysować, cieniować. Tak jak poniżej…

MALOWANIE

Do malowania oczywiście używa się farb. Dzieci chętnie chwytają za plakatówki lub zwykłe akwarelowe. Gama barw i form farb na obecnym rynku jest bardzo szeroka. Żeby czymś zadziwić trzeba więc wybrać inny (niż zwykła kartka) podkład do farb. Oczywiście są gotowe podobrazia, ale nie należą do tanich, aby pozwolić sobie na częste zabawy.

Może warto więc spróbować samemu uszykować dla dziecka inny podkład.

  1. Na kartkę papieru technicznego przykleić za pomocą kleju warstwę gazy. Tak, aby była jak najbardziej wygładzona. To będzie świetny podkład.
  2. Można również uszykować kawałek szkła i pozwolić dziecku malować farbami plakatowymi. Jak dołożymy farby witrażowe może powstać dziecięcy witraż.

3. Aby uzyskać efekt struktury można pokryć kartkę białą, zwykła pastą do zębów, która świetnie nadaje się do pokrycia plakatówkami po wyschnięciu. Można również wymieszać farbkę z pastą i nakładać grubszą warstwę na uszykowany podkład.

4. Jeśli nie masz pod ręką nic ciekawego do malowania wystarczy zmoczyć kartkę i delikatnie zgnieść w kulkę. Później delikatnie rozłożyć. Nie trzeba czekać do wyschnięcia. Nakładając farby wodne na wilgotny papier uzyskasz rozmyte obrazy.

5. Można również nakleić na kartkę papieru płatki chusteczek higienicznych. Albo zmoczyć, ułożyć i poczekać, aż wyschnie.

TAK NAPRAWDĘ SPOSOBÓW NA MALOWANIE JEST SPORO, WYSTARCZY TYLKO ODROBINA FANTAZJI. Malować i rysować można również nitką, palcem, piórkiem, mazakiem, węglem czy piaskiem i klejem.

WYKLEJANKI – WYDZIERANKI

Tu też wszystko zależy od pomysłu. Można wycinać i wyklejać, np. wzory geometryczne, lub dowolne kształty. Wydzierać też można dowolne pomysły. Wcześniej warto przygotować projekt tego co chcemy osiągnąć. Używamy do tego papieru kolorowego, kolorowych gazet, czy zwykłego szarego papieru lub czarno-białych gazet. Wyklejanki można też robić z kuleczek lub patyczków skręconych z kolorowych bibułek, chusteczek higienicznych. W zależności od oczekiwanego efektu można również użyć kolorowych nitek i sznurków.

MODELOWANIE

Do modelowania używać najróżniejszych produktów. Najbardziej znana jest plastelina, ale modelina, glina czy masa solna również dają super możliwości.

Wiecie jak zrobić masę solną??

Ciasto solne robimy z mąki i soli, które mieszamy w proporcji 1:1 i łączymy za pomocą wody, tak aby uzyskać elastyczną masę, która będzie się formować i odrywać od miski. Gdy dzieło będzie już gotowe wystarczy wstawić na ok. godzinę do piekarnika o temperaturze 160 stopni. Gdy wystygnie otrzymamy dzieło gotowe do pomalowania i ozdobienia.

PRZESTRZENNE MODELE Z FOLII ALUMINIOWEJ LUB MASY PAPIEROWEJ

Aby stworzyć, np. dużą figurkę zwierzątka można użyć folii aluminiowej lub zwykłych białych reklamówek. Skręcamy i łączymy za pomocą taśmy klejącej. Zdobienie i wykończenie to już tylko kwestia wyboru.

Jak zrobić masę papierową?

Zwykłą gazetę trzeba podrzeć na małe kawałki (ich wielkość zależy od tego, co chcemy z niej zrobić). Potrzebny jest również klej do tapet i duży pojemnik, w którym rozrobimy go z wodą. Bardzo dobrze nadaje się do tworzenia misek i kul. Maczamy podarte gazety w przygotowanym roztworze i obklejamy np. balon. Jedyny mankament tej masy jest taki, że musi schnąć minimum 48 godzin.

By praca plastyczna była ciekawa można zastosować kolaż, czyli połączyć różne techniki w jedno. Coś narysować, dokleić, namalować. Jest przecież tyle możliwości. Do budowania makiet domków można wykorzystać kartony, w wyciętych okienkach powklejać kawałki starej firanki. Ornamenty budynku można dolepić z plasteliny czy masy papierowej.

Szukajcie pomysłów w głowie. Nawet zwykłe chrupki kukurydziane, płatki kosmetyczne czy wytłoczki po jajkach można wykorzystać!

Tak naprawdę technik plastycznych do zabawy z dziećmi jest ogrom. Gdybym chciała opisać Wam wszystkie metody, które wpadną mi do głowy musiałabym stworzyć cały cykl artykułów. Może innym razem szerzej opiszę to czym można się bawić w każdym wieku. Wszystko zależy od pomysłu i inwencji twórczej. I nie mówcie mi, że jej nie macie. Każdy to ma. Tylko trzeba pomyśleć.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Jeden komentarz na temat “Techniki plastyczne odpowiednie do zabawy z dziećmi.

  • 18 maja 2017 - 21:15
    Permalink

    Inspiracje powoli już się kreują 🙂 Powodzenia dla wszystkich 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*