Koronacja Królewska – kolejny Festiwal Kultury Słowiańskiej

KORONACJA KRÓLEWSKA to najważniejsza impreza Królewskiego Festiwalu Artystycznego. Gniezno to Pierwsza Stolicy Polski i nic dziwnego, że właśnie u nas odbywa się jedna z największych imprez historycznych naszego kraju.29-30 lipca to weekend kiedy plac u stóp gnieźnieńskiej katedry zamieni się we wczesnośredniowieczne grodzisko.

Urząd Miejski i Miejski Ośrodek Kultury jak co roku przygotowali wypełniony po brzegi program. Namioty rekonstrukcyjne będą zapraszały do podejrzenia na przykład jak 1000 lat temu pracowali rzemieślnicy czy do skosztowania smakołyków przygotowanych według starych receptur.

Wśród atrakcji nie zabraknie pokazów sokolnictwa i woltyżerki, turnieju łuczniczego, koncertów muzyki dawnej, spektakli jarmarcznych. Większe wydarzenie na placu to bitwa wojów o Wzgórze Lecha i „Walki Mocarzy”.

Koronacja Królewska to również okazja turystów czeka też możliwość bezpłatnego zwiedzania katedry, kościół św. Jana Chrzciciela oraz klasztor oo. Franciszkanów z przewodnikiem Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”.

Mieszkam w Gnieźnie ponad 35 lat, a jeszcze nie miałam okazji zwiedzania zabytków z przewodnikiem.

Największą atrakcją tegorocznej Koronacji Królewskiej będzie – pierwszy w Gnieźnie – pokaz video mappingu 3D, który będzie wyświetlany na elewacji Bazyliki Prymasowskiej. Będzie to 10 minutowy spektakl opowiadający o najważniejszych momentach z historii Gniezna. Autorem widowiska będzie warszawski zespół Free The Colors. Seans będzie powtarzany do późnych godzin wieczornych.

Na konferencji prasowej poprzedzającej to duże wydarzenie Prezydent Miasta Gniezna zachęcał, aby pierwsze projekcie skierować dla turystów odwiedzających nasze miasto. Niestety Plac im. Mikołaja Trąby pod katedrą nie pomieści zbyt wielu ludzi na raz. Nie bójcie się, nie trzeba być na pierwszym pokazie bo będzie powtarzany do godz. 23.30.

Szczegółowy program Festiwalu Kultury Słowiańskiej Koronacja Królewska 2017 na załączonym plakacie lub na stronie www.KoronacjaKrolewska.pl

Pamiętajcie, że wydarzenia na placu pod katedrą to nie wszystko. W planach są również warsztaty edukacyjne z Muzeum Początków Państwa Polskiego, dla osób niewidomych oferta na stoisku Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, program edukacyjny z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną i warsztaty za Stowarzyszeniem „Fantasmagoria”. Dodatkowo: strefa czytania dla dzieci, strefa fotograficzna, rzeźbienie w glinie, zabawy z dziećmi, żywe lekcje historii, gastronomia, inscenizacja biesiad, pasowanie na rycerza oraz damę dworu, nauka tańca ludowego.

O matko, ale się będzie działo! Nie siedzieć w domu! Zabierać dzieciaki i ruszać na plac pod katedrą. Naprawdę warto. Ja chętnie zobaczę taniec ognia na chwilę przed mappingiem. Teraz tylko czas wznosić modły aby dopisała pogoda.

 

 

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Jeden komentarz na temat “Koronacja Królewska – kolejny Festiwal Kultury Słowiańskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*