Być sobą! Masz na to odwagę?

Bycie sobą nie jest proste. Żyjemy w świecie gdzie większość ludzi udaje kogoś kto pasuje do otoczenia a nie do swojego wewnętrznego ja. Niestety łatwiej jest udawać niż być szczerym wobec siebie i świata. Tylko niektórzy mają odwagę na bycie sobą. A Ty??

Być sobą! Dla mnie to bardzo ważne. Jednak dla wielu nie jest to wygodne. Nigdy nie udaję kogoś kim nie jestem, nie dopasowuję się do sytuacji „bo tak wypada”, nie ubieram garsonek i nie noszę grzecznej fryzury bo skończyłam czterdziestkę, nie chodzę w szpilkach do sukienki, mówię w twarz co myślę…

Też tak potrafisz??

Większość odpowie, że nie potrafi. Podstawowy problem tkwi w tym, że wielu z nas nie wie kim właściwie jest, bo mimo upływu lat, nie odkryła jeszcze swojego wewnętrznego ja. Żyją od lat jak w transie, robiąc wszystko by przypodobać się otoczeniu. Najpierw rodzicom, nauczycielom, przyjaciołom, partnerowi i dzieciom. Ja już te etapy mam za sobą. Nie muszę wszystkim pasować.

Kopiowanie i naśladowanie jest prostsze niż pokazanie prawdziwej twarzy. Pozornie bezpieczniej jest dopasować się do otoczenia jak kameleon i mieć święty spokój. Bezpieczniej, ale czy wygodnie dla nas?

Bycie sobą sprawia, że stajemy się w jakimś sensie osamotnieni, a tego wielu z nas się boi. Gdy zaczynamy mówić to co naprawdę myślimy, a nie powtarzać stereotypy, musimy zmierzyć się z tym, że inni mogą nas źle odebrać. Odsłonięcie swojej prawdziwej twarzy to ryzyko, które nie każdy chce podjąć.

Pamiętaj jednak, że jeśli nie jesteś sobą pozbawiasz świat i otoczenie z tego co w Tobie najcenniejsze.

Nie ważne ile od życia dostałeś. Ważne jak wykorzystasz swoje umiejętności!!! Możesz, np. poważnie zachorować… To cios, ale teraz Twoja sprawa jak do tego podejdziesz i jak wykorzystasz swoją wewnętrzną siłę. Możesz, tak jak większość, załamać ręce i usiąść na czterech literach użalając się nad sobą, nie wkładać sukienki, przestać dbać o swój wygląd i założyć na twarz marsową minę. Możesz jednak spiąć poślady, uśmiechać się mimo wszystko i walczyć z wysoko podniesioną głową.

Oryginał jest zawsze najlepszy. Kopia to tylko kopia!

Pamiętaj, że bańka mydlana zawsze pęknie więc jako kopia nigdy nie będzie wiarygodna. Większość ludzi potrafi wyczuć fałsz nawet gdy się bardzo starasz. Coś, co jest puste w środku nie może trwać wiecznie. Prawda zawsze wychodzi na jaw.

Zbyt późne pokazanie swojego prawdziwego ja jest zbyt ryzykowne, bo ten, kto je odkryje zawsze będzie się czuł oszukany. Zazwyczaj jest tak rozgoryczony, że już nie wie w co wierzyć, a utrata zaufania to kropka nad „i” do zepsucia relacji. A wyobraź sobie kiedy dopiero po latach odkrywasz, że żyłeś z kimś pod jednym dachem, a wcale go nie znałeś. Dowiadujesz się jak Cię oszukiwał i udawał kogoś kim nie jest. Znasz ludzi, którzy na pokaz chodzą do kościoła a na ramieniu noszą diabła? Ja znam i tego się wstydzę, choć to nie ja powinnam się wstydzić. Takich przykładów można by mnożyć w nieskończoność.

Być sobą! To jest ważne, a najważniejsze bycie najlepszą wersją samego siebie. Nie znaczy to, że można spocząć na laurach i uruchamiać myślenie typu „już taki/a jestem i się nie zmienię”. Każdy z nas ma okazję pracować nad sobą, może to nie proste, ale możliwe.

Z wiekiem każdy z nas dojrzewa i zmieniają się nam poglądy tak samo jak smaki i nawyki. Uczymy się dostrzegać wszystkie mechanizmy działające światem. Zbieramy różne doświadczenia, te przyjemne i niekorzystne. To super. Bo bycie sobą nie znaczy być ciągle tą samą osobą. Ważne jest to by pilnować, żeby nie stać się kimś, kim nigdy nie chcieliśmy być.

Jeśli nadal nie wiesz kim jesteś to zwolnij na chwilę i naucz się bycia samemu ze sobą. Musisz wreszcie polubić swoje własne towarzystwo, spróbować nowych rzeczy i poczuć nowe emocje. Wtedy też inni polubią przebywanie z Tobą. Nie pytaj innych co o Tobie myślą i sam stwórz obraz siebie.

Jeśli zaczniesz żyć w zgodzie ze swoim własnym ja zaczniesz przyciągać takich samych ludzi do siebie. Takich przy których będziesz mógł być sobą i będziesz mógł stworzyć wartościowe relację z innymi.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*