Czy warto założyć aparat na zęby?

W naszych czasach tak się porobiło, że najlepiej by było gdybyśmy wszyscy byli ideali. Taki pęd widzimy choćby w mediach, prasie kolorowej. Lepiej nie wychodź z domu jeśli nie masz pięknych włosów jak z reklamy czy brwi odrysowanych z szablonu. ? A w tym wszytkim pomagają nam najnowsze zdobycze w kosmetologii. Dostęp do innowacji mamy bardzo ułatwiony. Tak też jest choćby z upiększaniem uzębienia. Bo to też MUSI BYĆ idealne. Czy warto założyć aparat na zęby?

Współczesna medycyna otwiera się na każdego. W tych czasach o wiele łatwiej korzystać z dodatkowych zabiegów upiększajacych. I choć poprawianie policzków czy brody to pewnego rodzaju „fanaberia”, tak poprawianie wyglądu szczęki chyba jest bardziej „potrzebne”.

Fryzury można mieć różne, cerę da się poprawić przy odpowiedniej pielęgnacji. A triki makijażowe potrafią zdziałać cuda. Możemy wyglądać o wiele lepiej.

Po co aparat?

Ale niestety szerokiego uśmiechu nie da się poprawić ot tak przy użyciu dostępnych produktów.

A czy ten prosty uśmiech jest aż taki ważny?

Nie dla każdego, ale dla większości tak. Szczególnie gdy w pracy ma sie styczność z ludźmi. A przy rozmowie najczęściej patrzy się na usta i zęby. Usta mogą być nawet nie pomalowane. Ale gdy zęby są krzywe to już dobrze nie wygląda.

I nie chodzi o jakieś niewielkie przesunięcia. Takie mogą być nawet znakiem rozpoznawczym.

W Japonii podobno lekko wygięte górne trójki są afrodyzjakiem.

A diastema czyli przerwa między zębami to znak rozpoznawczy ludzi sukcesu np Madonny.

Ale jeśli problem jest większy. A nasze zęby wpędzają nas w kompleksy. Albo nasza praca wymaga pięknego uśmiechu. I nie chodzi tu tylko o media czy reklamę. ?

Jaki aparat?

Decyzja podjęta. Chcemy aparat. I nie zakładany na noc. Taki jest wbrew pozorom bardziej niewygodny niż stały. No i oczywiście łatwiej o nim „zapomnieć”.

Stały aparat na zęby jest w pewnym sensie dużym ułatwieniem. Nic nie trzeba przy nim robić. Nie zapomnisz zabrać go z domu. Nie zgubi się. I nosi się cały czas co bardzo przyspiesza cały proces nastawiania. ? A chyba każdemu na tym zależy. Żeby było szybko i dobrze.

Metalowy czy przezroczysty?

Gdy znajdziecie już gabinet stomatologiczny, który zakłada aparaty stałe, można dokonać wyboru.

Gdzie taki znaleźć? Choćby w internecie albo z polecenia od znajomych. ?

Co do kosztów. Zależą one od tego jaki rodzaj aparatu chcecie.

Może to być normalny metalowy z różnymi „gumkami”:

Albo aparat przezroczysty, który jest zazwyczaj dwa razy droższy. I bardzo często można go „ufarbować” jedząc np jagody.

Ja polecam zwykły metalowy aparat. Wbrew pozorom nie jest on jakieś strasznie widoczny. Można wybrać sobie kolor gumek. A co najważniejsze, jeśli już chcecie zjeść np jagody, to co najwyżej ufarbują się białe lub jakieś jasne gumki.

Aparat metalowy jest bardzo odporny. Wbrew temu co się mówi można gryźć jabłko czy tosta. Ale uważać trzeba. Mi się nie zdarzyło, żeby coś odpadło. Ale wiem, że tak bywa.

Ciekawym pomysłem jest połączenie metalowego z przezroczystym. Zapytajcie czy jest taka możliwość.

Jaki jest koszt?

Oczywiście aprat przezroczysty jest droższy, i to dwa razy droższy.

Aparat metalowy składa się z dwóch łuków.

Od waszej wady i decyzji lekarza zależy czy bedziecie mieli jeden czy dwa łuki. Czyli prościej mówiąc, czy bedziecie mieli aparat na górę i dół czy tylko na górę.

Koszt jednego łuku to około 1500zł. Cena waha się. Można znaleźć trochę taniej lub drożej.

A po założeniu aparatu trzeba odwiedzać gabinet stomatologiczny co miesiąc. Często jest to co 6 tygodni. Czasem może być trochę dłużej. Wtedy też zmieniane są tzw gumki. Możecie co miesiąc mieć inny kolor aparatu tzn gumek. ?

Taka wizyta to koszt 80-150zł. Tu też mogą być różnice.

I co ważne, za aparat można zapłacić w ratach. Wiele gabinetów proponuje taką formę zapłaty.

Jak długo nosimy aparat?

Tu kwestia jest bardzo indywidualna.

Można nosić rok albo nawet 3 lata.

Zależy od wielu czynników.

Czy warto założyć aparat na zęby?

Jeśli bardzo przeszkadza Wam wygląd Waszego uśmiechu. Jeżeli nigdy nie mogliście spontanicznie się uśmiechać. Wstydziliście się „szczerzyć zęby”. Jeśli zawsze marzyliście o zwyczajnym prostym uśmiechu, który można uwiecznić na zdjeciu. To aparat stały jest dla Was.

Podstawowe pytanie – czy to boli.

To ważna kwiestia dla wielu. Mnie odstraszała przez wiele lat. Mam niski próg bólu, a znieczulenia dentystyczne nie działają na mnie do końca.

Ale, okazało się, że zakładanie, zmienianie gumek co miesiąc i początki noszenia dało się wytrzymać. A potem można było się przyzwyczaić do dyskomfortu co jakiś czas.

Problem może być, gdy ktoś zakłada dwa łuki na raz czyli góra i dół.

Ja miałam najpierw założoną górę. (Musiałam mieć usuniętą ósemkę i to chirurgicznie – to tysiąc razy gorsze od zakładania i noszenia aparatu). I miałam duży problem z gryzieniem. Cała szczeka jest obolała i gryzienie sprawia ogromny problem. To mija.

Ale dwa łuki na raz to hardcore.. Dlatego trzeba nastawić się na płynną dietę. Przynajmniej na początku.

Acha, i nie trzeba nosić ze sobą szczoteczki do zębów. Chyba, że macie zamiar gryźć normalnie np kanapkę. Jeśli tak się robi to wszystko zostaje na aparacie. Można dzielić jedzenie na mniejsze części. W każdym razie można sobie z tym poradzić tak, żeby nie oblepiać aparatu.

Zakończenie leczenia

Po zdjęciu aparatu dostaje się tzw aparat retencyjny. Wygląda jak zwykły ruchomy aparat. I co ważne też trzeba za niego zapłacić. U mnie to było 800 zł.

Reasumując, koszty są spore. Szczególnie jak chcecie aparat przezroczysty. Ale wszystko można rozłożyć na raty a reszta rozłoży się w czasie.

Nie bójcie się aparatu stałego. Szczególnie gdy marzy wam się piękny, prosty uśmiech. Koszty można rozłożyć w czasie. A efekty? Zazwyczaj nawet bardzo krzywe uzębienie nastawia się w ciągu pierwszych miesięcy. U mnie to było trochę ponad dwa miesiące. Kolejne miesiące to korekta zgryzu itp. A na końcu satysfakcja i radość z pełnego uśmiechu. To bezcenne! Zapewniam, że nie będziecie żałować. ???

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Jeden komentarz na temat “Czy warto założyć aparat na zęby?

  • 16 marca 2018 - 21:29
    Permalink

    Panie Tomaszu, bardzo dziękuję za uwagę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*