Aloes i jego dobroczynne właściwości – czy o nich wiedziałeś?

Już na 3000 lat przed tym zanim urodził się Chrystus znane były właściwości aloesu. Z ciekawostek – w Biblii nawet znajdziemy  wzmiankę o tym, że drzewo to zostało posadzone przez samego Boga. Aloes uzdrawiał – i robi to po dziś dzień.

Aloes – gatunki

Czy Wiecie, że istnieje mniej więcej 280 gatunków tej rośliny? Jednak nie wszystkie  nadają się do leczenia – to zdecydowana mniejszość  i liczy sobie około 30 z nich. Te najpopularniejsze, to między innymi:

  • aloes drzewiasty
  • aloes zwyczajny
  • aloes uzbrojony

To liście aloesu stosowane są w lecznictwie. Zaczyna się je zbierać wczesną wiosną, a kończy późną jesienią. Podobno by wykorzystać leczniczą moc aloesu, trzeba przestać podlewać roślinę na tydzień przed zbiorami liści. Mówi się też, że aloes ma w sobie najwięcej dobroci gdy roślina ma od 3 do 5 lat.

A do czego nam konkretnie aloes?

Pewnie większość z Was wykorzystuje go głównie w leczeniu trudno gojących się ran. Ale jest on też świetnym środkiem, który wzmacnia organizm. Dlatego właśnie leki przygotowane z aloesu podaje się często ludziom, którzy są starsi, słabi lub mają anemię. Ale też tym, którzy mają wyniszczony organizm po różnych chorobach, czy też przebyli jakieś operacje. Udowodniono także, że aloes broni przed nowotworami.

Uodparniający syrop z aloesu

Chcielibyśmy polecić Wam szczególnie przygotowanie domowego syropu, który w niezwykły sposób pobudza układ immunologiczny dzięki czemu podatność organizmu na infekcje jest znacznie mniejsza. Jak go przygotować?

  • 1 szklanka syropu z aronii – wymiennie na czarną porzeczkę
  • 1/3 szklanki zblendowanych liści aloesu
  • 3 łyżki prawdziwego miodu  – powinien być wielokwiatowy

Najpierw na tydzień wkładamy liście aloesu na dolną półkę lodówki. Po tym czasie z ich brzegów dokładnie usuwamy kolce i skórkę, a następnie blendujemy. Tak powstałą miazgę mieszamy z sokiem, oraz miodem. Przelewamy do wyparzonego i szczelnego słoika lub butelki. Obowiązkowo przechowujemy w lodówce.

Pijemy po łyżce dwa razy dziennie na godzinę przed posiłkiem. Kuracja musi trwać miesiąc. Syrop oczywiście mieszamy dokładnie przed każdym podaniem.

Ten syrop idealnie sprawdza się szczególnie przy takiej pogodzie. Dlatego jeśli również wierzycie w moc aloesu, koniecznie jak najprędzej go przygotujcie. Efekty jego stosowania odczujecie na własnej skórze.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*