Zespół suchego oka – co to jest i jak sobie z tym poradzić?

Zespół suchego oka to schorzenie, które polega na tym, że nasze oczy nie wydzielają dostatecznej ilości łez. Przyczyny mogą być różne, jednak bez względu na źródło leczenie skupia się na przywróceniu prawidłowego nawilżenia oka. Suche oko jest przyczyną dyskomfortu i coraz więcej pacjentów skarży się na tę przypadłość. Z czego wynika suchość oka? Czy zwykłe krople do oczu wystarczą?

Zespół suchego oka- przyczyny

Zespół suchego oka może dotknąć tak naprawdę każdego. Do najczęstszych przyczyn wpływających na suchość oka, należą:

  • noszenie soczewek kontaktowych
  • przebywanie w dymie tytoniowym
  • zbyt długa praca przy komputerze
  • choroby takie jak: cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby tarczycy
  • urazy oka
  • zanieczyszczenie powietrza
  • klimatyzacja
  • zmiany hormonalne

 Objawy

 Suche oko daje charakterystyczne objawy. Do najczęstszych symptomów zespołu suchego oka, poza ogólnym uczuciem tzw.,,piasku” pod powieką, można zaliczyć odczuwanie swędzenia, światłowstręt oraz uczucie zmęczenia. Wszelkie odczucia nasilają się w nocy, gdyż wówczas oczy naturalnie wydzielają mniej łez. Jeśli pracujemy przed komputerem, w klimatyzowanym pomieszczeniu, objawy mogą się nasilać.

Diagnoza i leczenie

Lekarz może zdiagnozować zespół suchego oka już na poziomie wywiadu. Jeśli pacjent uskarża się na świąd czy pieczenie oczu, to w większości przypadków mamy do czynienia z tą właśnie przypadłością. Należy jednak przeprowadzić dodatkowe badania, takie jak np. badanie czasu przerwania filtru łzowego. Lekarz również może zlecić test Schirmera, który pozwoli ocenić ilość wydzielanych łez. Po postawionej diagnozie lekarz wdroży leczenie.

Nie ma jednak złotego sposobu na wyleczenie. Suche oko zalecza się kroplami nawilżającymi oraz odpowiednią profilaktyką.

Profilaktyka

Profilaktyka jest najskuteczniejszą metodą w walce z zespołem suchego oka. Specjaliści przede wszystkim zalecają unikanie przesiadywania w pomieszczeniach, gdzie obecny jest dym tytoniowy, w przypadku osób z wadą wzroku, noszenie odpowiednich okularów, odpowiednią pracę przed komputerem zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. W przypadku pracowników i kierowców, którzy nie mogą uniknąć kontaktu z klimatyzacją, należy robić sobie przerwy i od czasu do czasu wyłączać nawiew, lub wychodzić na dwór oraz nawilżać oko kroplami do oczu. Krople do oczu mogą mieć tylko właściwości nawilżające, lub mogą to być specjalistyczne preparaty imitujące łzy. Ponadto dobrze zainwestować w nawilżacz powietrza i unikać wychodzenia z domu w wietrzny dzień.

Domowe sposoby na zespół suchego oka

Powodem zespołu suchego oka mogą być zatkane gruczoły Meiboma, dlatego aby uniknąć problemów z suchością oka, należy regularnie myć powieki oraz stosować ciepłe kompresy na oczy np. z zielonej herbaty. Istotna jest również dieta. Odpowiednia suplementacja kwasami Omega 3 powinna zmniejszyć ryzyko schorzenia.

W przypadku Pań należy pamiętać o zmywaniu makijażu oka przed snem, gdyż substancje zawarte w kosmetykach mogą podrażniać i wysuszać oko, dodatkowo mogą też zatykać wspomniany wcześniej gruczoł Meiboma.

Nie należy również spać w soczewkach kontaktowych i zbyt długo korzystać z komputera, czy smartphona. Jeśli ze względów zawodowych nie możemy ograniczyć ilości godzin spędzonych przed komputerem, starajmy się więcej mrugać. W słoneczne dni, starajmy się nosić okulary przeciwsłoneczne z dużymi oprawkami.

 Zachowując ostrożność możemy uniknąć zespołu suchego oka, który ze względu na postęp i coraz więcej stanowisk biurowych oraz zanieczyszczenie środowiska jest coraz częstszym problemem.

Autor: Anna Maria

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*