5 języków miłości. Poznaj je, a Twój związek rozkwitnie na nowo!

Jaki jest Twój język miłości?

5 języków miłości. Czy wiesz, że istnieje aż tyle?

Którego najczęściej używasz?

Otóż według Gary’ego Chapmana, amerykańskiego pisarza i psychoterapeuty istnieje wiele języków miłości- dokładnie 5 języków miłości, które używane są przez partnerów, rodziców w codziennym życiu. To różne sposoby wyrażania i okazywania uczuć bez względu na wiek,płeć…

Rzadko zdarza się, że partnerzy posługują się tym samym językiem miłości w związku. Przez to  często  mogą czuć się sfrustrowani gdyż spotykają się z  niezrozumieniem drugiej strony mimo, że stosują, okazując uczucie, swój ulubiony sposób wyrażania miłości.

Zazwyczaj pragniemy, aby partner okazywał nam miłość w ten sam sposób w jaki my to robimy, jednocześnie wysyłając sygnały których on/ona nie rozumie.

Zastanów się przez chwilę w jaki sposób okazujesz uczucie jej/jemu, a jak to robi  twój partner?

Zwróć uwagę czy słyszałeś o takich przypadkach? Może tak bywa u Ciebie, u znajomych?

A zatem :

  • ona woli wyjść na romantyczną kolację niż jego pomoc w myciu okien;
  • on woli zatankować jej auto niż podarować kwiatka;
  • ona wszelkie komplementy przyjmuje w milczeniu, ale jest radosna, gdy on kupuje jej biżuterię;
  • on woli prezenty robione ręcznie twoimi rękoma niż te kupione w sklepie;
  • ona woli, żeby on ją przytulił i pocałował niż pozmywał po posiłku….

Gary Chapman zwraca uwagę na wieloaspektowość w podejściu do okazywania uczuć. Mówi  o wielu sposobach pojmowania miłości. Miłości skierowanej ku dziecku czy ku małżonkowi.

Oto 5 języków miłości , na jakie warto się otworzyć i spróbować w ten sposób okazywać uczucie, szczególnie gdy zauważysz, którym „kanałem” „mówi” twój kochany mąż, partner, dziecko, żona.

MIŁOSNE  5 w 1

? gesty/fizyczność – przytulenie,sex, całus, chodzenie trzymając się za ręce, radosne poklepanie po plecach, wzięcie dziecka na kolana,  to po prostu czułość.

drobne podarunki – zwracanie uwagi na ulubione smaki, ulubione miejsca, ulubiony sposób spędzania czasu itp. Zobacz ile radości sprawi obdarowanie dziecka koszulką z wizerunkiem ukochanego kota, przywiezienie żonie ulubionego zestawu sushi . To nie jest jednak kupowanie uczuć drogimi prezentami. Wystarczy podrzucić ulubiony batonik do pracy, karteczkę z miłym napisem, własnoręcznie wykonane ciepłe skarpetki dla syna w ulubionym kolorze. To nie materializm. Ważniejszy jest wysiłek jaki zostanie włożony w jego wykonanie a nie cena.

20150619_182017

słowa. Ten język miłości, sądzę jest najbardziej powszechnie używany. To słowa kocham Cię, szczere komplementy,  słowa uznania, zwracanie się do siebie używając zdrobnień np. żabko, kochanie, misiu, synusiu.

heart-1450361_1280

czas. To czas spędzony z osobą, którą kochasz. Tylko z nią. To niekoniecznie tygodniowe wakacje we dwoje, a wspólny wypad do kina na jej ulubiony gatunek filmowy czy gra planszowa z córką, pieczenie ciastek z synem.

służba drugiemu. Jeśli żona zwykle prosi cię o posprzątanie kuchni po obiedzie, a ty kiedyś zrobisz to sam z siebie, bez proszenia, niezwykle zapunktujesz u żony.

20150107_124415

Poobserwuj, zapytaj, bądź czujna/czujny na jej /jego jezyki miłości. Zastanów się nad swoimi potrzebami. Jakim językiem miłości TY „przemawiasz” ?


Spróbuj wykorzystać tych 5 „kanałów miłości”, a wasze bycie ze sobą w rodzinie będzie jeszcze wspanialsze!

Pozdrawiam,

           Mrs. Zakręcona Ryba 

 

 

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Mrs. Zakręcona Ryba

Justyna Misiewicz Niepoprawna optymistka. Z tysiącem pomysłów na nowy dzień i wiecznym głodem nowych wyzwań. Wyrafinowana entuzjastka życia i kuchni. Wulkan energii, która miewa czasami szare dni, a któż ich nie ma. Uzależniona od zapachu skóry naturalnej, świeżo mielonej kawy i czekoladowych słodkości, a przede wszystkim dużych dawek adrenaliny. Na co dzień przekracza granice własnego komfortu trenując CrossFit, jeżdżąc na rolkach biegowych. Znana z zamiłowania do stanu wiecznego "przemieszczania się". Prywatnie powiela schemat: żona, mama wspaniałego syna i właścicielka kotki o imieniu Charlotte ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*