Boże Narodzenie w innych krajach.

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądają obchody Bożego Narodzenia poza granicami naszego kraju? Wiadomo, że regionalnie też jest kilka różnic. Chociażby w jednej części Polski przychodzi tylko Święty Mikołaj, a w innej najpierw Mikołaj a potem Gwiazdor 🙂 Czy w innych częściach Europy też dzielą się opłatkiem i mają choinkę? Jakie są tradycje Bożego Narodzenia w innych krajach? Jeśli jesteście ciekawi to zapraszam do lektury 🙂

Korzenie Świąt Bożego Narodzenia sięgają czasów przedchrześcijańskich. Pierwsza wzmianka pochodzi z 354 roku. Przed narodzinami Chrystusa, w okresie przesilenia zimowego, poganie obchodzili szereg świąt z okazji narodzin, sprawujących nad nimi pieczę, bogów. Różne były terminy – styczeń, marzec, kwiecień a nawet maj! Ostatecznie wybrano datę 25 grudnia – Dzień Przesilenia Zimowego.

Boże Narodzenie jest najważniejszych i najpopularniejszym świętem. Zrobiłam dzisiaj małe zestawienie tradycji obchodów tego święta w niektórych z krajów europejskich. Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć. Zaczynamy:

  • HISZPANIA

W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa.

obraz1

Przed  Bożym Narodzeniem każda rodzina hiszpańska zaopatruje się w nową szopkę – jest ważniejsza od choinki bożonarodzeniowej. Wigilijna wieczerza rozpoczyna się po pasterce. Następnie wszyscy wychodzą na ulice oświetlone tysiącami barwnych żarówek, śpiewają kolędy, tańczą i bawią się do rana.

Głównym daniem jest pieczona ryba oraz „ciasto Trzech Króli”, w którym zapieka się drobne upominki.

obraz3

W Hiszpanii do tradycji związanej ze świętami należy udział w najstarszej na świecie  loterii ( od 1763 ) Sorteo de Navidad. Losowanie odbywa się 22 grudnia.Wylosowane numery loterii odśpiewują uczniowie szkoły w Madrycie.  

obraz5

Prezenty rozdawane są 6 stycznia w święto Trzech Króli, na pamiątkę darów, które Jezus otrzymał od mędrców ze Wschodu.

 

  • FRANCJA

We Francji najważniejsze świąteczne tradycje to zakupy, oczywiście szukanie prezentów. Święta mają charakter rodzinny rodzinny. Nie maja Wigilia, a jedynie świąteczny obiad w pierwszy dzień świąt. A podczas uroczystego przyjęcia serwowany jest indyk z nadzieniem z jadalnych kasztanów oraz szampan. W całym kraju już miesiąc wcześniej wszystkie sklepy przyciągają świątecznymi dekoracjami. Wszędzie są choinki i inne ozdoby.

obraz7

Mikołaj z Francji Père Noël, prezenty nosi na plecach,  w koszu (takim jaki jest używany przy zbiorach winogron).

obraz8

 

  • GRECJA

Boże Narodzenie jest spokojnym, uroczystym okresem. Gorący okres rozpoczyna się 6 grudnia w dniu Świętego Mikołaja, kiedy to wszyscy wymieniają się podarunkami i trwa aż do 6 stycznia – święta Trzech Króli.

Na dzień przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem dzieci śpiewają coś na wzór kolęd, chodząc od domu do domu. Te kolędy mają błogosławić domostwa. Często kolędy te są śpiewane przy akompaniamencie małych metalowych trójkącików i małych glinianych bębenków. Za śpiew dzieci często nagradzane są słodyczami i suszonymi owocami.

obraz23

Na prawie każdym stole można znaleźć „Christopsomo” („Chleb Chrystusa”). Jest to okrągły bochenek ozdobiony na szczycie krzyżem, wokół którego ludzie stawiają symbole z ciasta przedstawiające wszystko to, co oznacza długotrwałość.

Jeśli biesiadnicy pochodzą z wyspy i są rybakami na ich stole zobaczysz chleb z rybą.

Choinki nie są powszechnie używane w Grecji, a prezenty są wręczane 1 stycznia.

Obecnie w większych miastach można zobaczyć ulice przystrojone w lampki i dekoracje. Powoli zostaje też przejmowana zachodnia tradycja wysłania kart z życzeniami świątecznymi do przyjaciół i rodziny.

obraz24

 

  • NIEMCY

W Niemczech „Boże Narodzenie“ obejmuje trzy dni: 24 grudnia -„Wigilię“, pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, narodziny Jezusa Chrystusa (25.12.) i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26.12.). W Wigilię w chrześcijańskich rodzinach przed lub po uczestnictwie w Mszy Świętej zapala się świece na choince i wtedy rozpoczyna się „gwiazdka“ tzw. „Bescherung“. Śpiewa się lub słucha się kolęd i członkowie rodziny obdarowują się wzajemnie prezentami. Dzieciom opowiada się legendę mówiącą, iż prezenty przyniósł Święty Mikołaj lub Dzieciątko Jezus. Wiele rodzin wynajmuje nawet Mikołaja, którego rolę odgrywają studenci przebrani w kostium. W pierwszym i drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia wielu ludzi udaje się do kościoła na świąteczne msze. 25 i 26 grudnia są dniami świątecznymi wolnymi od pracy.

obraz26

W Niemczech posiadają też tradycyjna ozdobę świąteczną – ogórek.

obraz25

  • UKRAINA

Na Ukrainie, im większa pajęczyna, tym lepiej i wcale nie należy jej skrywać za szafką, wręcz przeciwnie. Ukraińcy traktują pajęczynę jako kolejną ozdobę choinkową, odwołując się tym samym do legendy o ubogiej wdowie i jej dzieciach, które nie mogły sobie pozwolić na udekorowanie świątecznego drzewka, gdyż ledwo starczyło im pieniędzy na przygotowanie kolacji. Legenda głosi, że pierwszego dnia świąt podekscytowane dzieci obudziły swoją matkę, krzycząc, że drzewko już jest ozdobione. Okazało się, że dekoratorem został pająk, który w nocy spowił choinkę w migoczącą w świetle pajęczynę. Ta z czasem przemieniła się w srebro i złoto, sprawiając, że rodzina nie była już dłużej uboga. Dziś nie trzeba szukać całej pajęczyny – wystarczy ukryć w drzewku plastikowego pająka, który ma przynieść szczęście i dostatek w nadchodzącym roku.

obraz22

 

  • SZWECJA

W Szwecji bardzo ważną częścią obchodów świąt jest Dzień Świętej Łucji. Święto światła obchodzone 13 grudnia  na pamiątkę jego patronki św. Łucji z Syrakuz. Tego dnia odbywają się pochody dzieci w białych strojach, z przewodzącą orszakowi dziewczynką przybraną we wianek z płonącymi świecami.

obraz19 obraz18

W Wigilię, po posiłku rozdaje się prezenty – robi to Jultomten (czyli „bożonarodzeniowy krasnoludek”), lub jeden z członków rodziny, wyciągając je zwykle z worka lub spod choinki, gdzie podarunki spoczywały przez cały dzień lub nawet wcześniej.

 W dawnych czasach zamiast Jultomtena prezenty rozdawał „julbock” – postać przypominająca kozła, która w czasach współczesnych stanowi dekorację świąteczną.

W Szwecji prezenty bożonarodzeniowe nazywają się julklappar, co dosłownie oznacza „bożonarodzeniowe pukanie”. jeszcze w średniowieczu i na długo przed jultomte prezenty w wieczór wigilijny roznosił koziołek. To on stukał do drzwi i znikał w mroku. (zwyczaj anonimowego podrzucania w wigilijny wieczór prezentów pod drzwi. Pukano, zostawiano podarunki i uciekano).

 

  • WIELKA BRYTANIA

W Wielkiej Brytanii narodził się zwyczaj pocałunków pod jemiołą wiszącą u sufitu. Taki pocałunek przynosi szczęście i spełnienie życzeń.

obraz12

Wieczorem w Wigilię angielskie dzieci wywieszają swoje pończochy/skarpety za drzwi, by nazajutrz rano odnaleźć je wypełnione prezentami.

obraz13

Londyn jest ojczyzną pierwszych  kartek z życzeniami. W 1846 roku Jon Horsley z Anglii zaprojektował  pierwszą kartkę świąteczną z napisem „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku”.

obraz15

 

Brytyjczycy mają też swoje tradycyjne potrawy, jest to m.in. indyk czy świąteczny pudding.
obraz16obraz17

 

  • HOLANDIA

Sinterklaas (nld. Sint-Nicolaas  lub krótko de Sint ) główna postać i święta dla dzieci, w wigilię urodzin Mikołaja, czyli 5 grudnia, zaś w Belgii oraz w niektórych byłych koloniach holenderskich 6 grudnia, czyli we właściwym dniu imienin Mikołaja. Na wyspę Curaçao Sinterklaas przybywa statkiem do zatoki Sint Annabaai tydzień po tym, jak przybędzie do Holandii.

obraz11

Sinterklaas tradycyjnie przybywa do Holandii statkiem parowym, razem z Zwarte Piet (Czarny Piotr). Holenderskie dzieci wierzą, że Sinterklaas przybywa specjalnie z Hiszpanii, aby je odwiedzić. 

obraz10

 

To tylko niektóre tradycje i obyczaje bożonarodzeniowe. I to zaledwie kila krajów europejskich. Jeśli zainteresował was temat to zachęcam to poszukiwań i dłuższej lektury. Boże Narodzenie w każdym kraju wygląda inaczej. W Polsce jest jedyne w swoim rodzaju. Ale jak odbywają się święta np w ciepłych zakątkach świata? Warto poszukać informacji – teraz świat stoi dla nas otworem bez wychodzenia z domu 🙂

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*