Chusty – dlaczego warto nosić?

„Jeszcze dziesięć lat temu noszenie dzieci w chustach było w Polsce absolutną awangardą (…). Obecnie, szczególnie w niektórych środowiskach, niekorzystanie z chust czy nosideł jest pewnego rodzaju uwstecznieniem. „Jak to, ty nie nosisz dziecka?!” – pytają coraz bardziej świadomi rodzice.(…) Warsztaty z wiązania chust są murowanym hitem każdego spotkania dla przyszłych i nowych rodziców, a przemysł nosidełkowy rozwija się naprawdę dobrze. Być może to znak, że coraz częściej otwieramy się na doświadczenie przebywania z dzieckiem, a nie tylko posiadania dziecka” – tak we wstępie do książki Jean Liedloff W głębi kontinuum pisze Sylwia Chutnik, zaś sama autorka wiele razy podkreśla, że idealnie byłoby, gdyby współczesny świat przestał uważać wózki za niezbędne akcesorium rodziców.

Chusty są bowiem nieprzecenionym sposobem na bliskość z dzieckiem w każdym czasie i w każdym miejscu. Jeśli tylko dobrze zorganizujemy sobie dzień, wyjście, wakacje, chusta będzie dla nas idealnym sposobem przemieszczania się z dzieckiem. Wózek nie jest tak mobilny, nie jest tak wygodny, nigdy nie zastąpi bliskości matki. W chuście możesz spokojnie nakarmić dziecko piersią, utulić je do snu, ba, nawet może w tej chuście bobas spać, a Ty w tym czasie, Mamo, możesz robić to, na co tylko masz ochotę. Chusty dają również tacie, dziadkom, czy nawet dużo starszemu rodzeństwu, a może i niani, możliwość zbudowania takiej bliskości z noworodkiem i niemowlakiem, jakiej nigdy w inny, tradycyjny dla zachodniego stylu zimnego wychowywania sposób nie można zrobić. Chusta jest bezpieczna dla opiekuna, bezpieczna dla dziecka.

O chuście i jej „cudownych” właściwościach mogłabym Wam pisać godzinami. Zbierzmy w podpunktach korzyści, jakie wynikają dla dziecka z noszenia w chuście:

  • pozycja „żabki”, czyli najbardziej naturalna pozycja dla noworodka; w dobrze zawiązanej chuście dziecko będzie miało zaokrąglony kręgosłup oraz szeroko rozstawione w biodrach nóżki, jego głowa będzie podtrzymywana przez poły chusty i oparta o klatkę piersiową opiekuna; w czasie czuwania, będzie z ogromnym zaciekawieniem rozglądać się i poznawać świat;
  • dziecko czuje się bezpiecznie, może być blisko matki czy ojca, a jednocześnie poznawać świat, uczyć się jak funkcjonuje społeczeństwo, mieć dostęp do emocji, być zawsze uczestnikiem ważnych domowych wydarzeń; to nieocenione już w tak młodym wieku móc brać czynny udział w życiu rodziny (dzieci spędzające większość dnia w łóżeczkach, kojcach, bujaczkach nie mają takiej szansy).

No tak, wszystko brzmi bardzo racjonalnie, ale jak się zabrać do chustonoszenia?

Jaką chustę wybrać? Gdzie ją kupić? W końcu – jak to zawiązać?

O tym w kolejnym wpisie.

 

 

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*