Narty i Ty. Zanim zjedziesz ze stoku.Część 2.

Zanim założysz narty / deskę snowboardową zapoznaj się z informacjami, które pozwolą Tobie być bardziej bezpiecznym na stoku i nie narażać innych na niebezpieczeństwo.

Aaaaaaaaa, będzie czad! Ja i tylko ja… Po co mi instruktor!? O Boże, i co teraz!….. Nie dam rady! Na początku lekcje z instruktorem, a potem samodzielne doskonalenie jazdy….

To tylko parę z niewyobrażalnej liczby myśli, jakie mogą Tobie towarzyszyć, gdy rozpoczynasz przygodę z nartami lub snowboardem. Czy pomyślałeś jednak o tym jak należy zachować się na stoku by wrócić do domu całym i zdrowym?

OTO DEKALOG NARCIARSKI FIS* dotyczacy zasad poruszania się na stoku.

IMG_20170205_100737 1.Wzgląd na inne osoby

Każdy narciarz lub snowboarder powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.

2. Sposób jazdy oraz panowanie nad prędkością

Każdy narciarz lub snowboarder powinien kontrolować sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.

3. Wybór kierunku jazdy

Narciarz lub snowboarder nadjeżdżający od tyłu (z góry) musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboarderów znajdującym się przed nim.

4. Wyprzedzanie

Narciarz lub snowboarder może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardera z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboarderowi na wykonanie przez niego wszelkich zamierzonych lub niezamierzonych manewrów.

IMG_20170205_100750

5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku

Narciarz lub snowboarder, wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.

6. Zatrzymanie na trasie

O ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz lub snowboarder musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboarder winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.

7. Podchodzenie i schodzenie na nogach

Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich

Każdy narciarz lub snowboarder winien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.

9. Wypadki

W razie wypadku każdy narciarz lub snowboarder winien udzielić poszkodowanym pomocy.

10. Obowiązek ujawnienia tożsamości

Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

posing-999199_1280

Zatem pamiętaj, dbaj o siebie i innych podczas zimowego szusowania w górach, byś mógł cieszyć się kolejnymi wyjazdami w następnym sezonie!

 

 

FIS* -Międzynarodowa Federacja Narciarska

 

Pozdrawiam zimowo…?

Mrs. Zakręcona Ryba

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*