Koszyczek wielkanocny – co powinniśmy do niego włożyć?

To taka tradycja. Nie wyobrażamy sobie Wielkiej Soboty, bez przygotowania święconki. Koszyczek wielkanocny jest ozdobą świątecznego stołu. Ale czy Wiesz, co tak naprawdę powinno się do niego wkładać, i co symbolizują poszczególne elementy?

Dlaczego święcimy pokarmy?

Jest to zwyczaj bardzo stary. Po raz pierwszy, święcono pokarmy już w VIII wieku, i nie wyglądało to tak, jak obecnie. Otóż księża odwiedzali gospodarstwa bogatych chłopów. Chodzili od domu do domu, gdzie święcili wszystko, co znalazło się na stole, i co miało się spożywać w czasie Wielkanocy. Było tego dużo. BARDZO dużo.

Wiadomo, że było to zajęcie czasochłonne, dlatego z biegiem czasu święconka stała się symbolem, i jedzenie wkładano do przyozdobionych koszyczków, i zanosiło się do kościoła. Każdy element wielkanocnego koszyczka coś symbolizował. Tak jest też po dziś dzień.

Co powinien zawierać koszyczek wielkanocny?

Kiedy patrzę na te wszystkie święconki przynoszone do kościoła, mam wrażenie, że niektórzy nie mają pojęcia co powinno się w nich znaleźć. Czego nie może zabraknąć?

  • ciasta. U nas jest to zazwyczaj babka. A co symbolizuje? Otóż babeczka jest symbolem wszelkich umiejętności, oraz doskonałości. Oczywiście można zamienić ją na jakieś inne, domowe ciasto.
  • soli i pieprzu. Sól, widzę w wielkanocnych koszyczkach dość często. Podobno odstrasza zło 😉 i tego się trzymajmy. Ale symbolizuje również proste, aczkolwiek dobre życie. Pieprz natomiast – o którym często się zapomina, jest symbolem gorzkich ziół. Możemy posypać nim wielkanocne jajeczko.
  • jajek. To pisanki szczególnie kojarzą się nam z Wielkanocą. Stały się symbolem płodności, dobrego życia i odrodzenia. To chyba najbardziej pozytywny element wielkanocnego koszyczka.
  • nie może zabraknąć też baranka, który oznacza łagodność, ale też pokorę.
  • no i chleba. Znaku dostatku i dobrego życia. Dodatkowo, chleb symbolizuje ciało Chrystusa.
  • symbolem płodności jest także wędlina. U nas najczęściej w postaci szynki czy białej kiełbasy. To symbol płodności, i dostatku, dodatkowo zapewniający zdrowie.
  • bazie lub bukszpan. To wprawdzie nie do jedzenia, ale jako element dekoracyjny, oraz symbol nadziei na zmartwychwstanie oraz wieczności.

W wielkanocnym koszyczku często lądują również słodycze. Czekoladowe zajączki, jaja, baranki. Ja zdecydowanie wolę tradycję, i uważam, że oczywiście można sobie pozwolić na włożenie do święconki czegoś słodkiego, ale wielkanocna babka w zupełności wystarczy.

 

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*