Jak błyskawicznie urządzić ogród?

Zielony i przytulny ogród jest marzeniem każdego posiadacza przestrzeni przed domem. Nie każdy jednak ma cierpliwość, aby czekać, aż ogród dojrzeje. Jak więc można przyspieszyć ten proces?

 

Jak urządzić ogród? Trawiasty dywan

Zasadzenie w ogrodzie trawy i jej pielęgnacja to zajęcia wymagające czasu, a przede wszystkim dużego nakładu pracy. Wiele osób nie chce czekać miesiącami na to, aż w ich ogrodzie pojawi się bujna trawa. Inni natomiast nie mają na tyle wolnego czasu, aby mogli sobie pozwolić na pieczołowitą pielęgnację trawnika. Wydaje się, że rozwiązaniem dla tych ludzi jest trawa w rolce. Jest to zasadzona już trawa, którą rozkłada się w ogrodzie. Od razu po rozłożeniu jest ona zielona i gęsta, przez co nie trzeba robić nic więcej, aby ozdabiała ogród. Nie mniej jednak, pełną dojrzałość osiąga ona mniej więcej po 4 tygodniach. Przez ten czas jednak nie trzeba wykonywać żadnych zaawansowanych prac pielęgnacyjnych. Jedynym co trzeba robić jest regularne podlewanie trawnika.

Donice ogrodowe

Wiele osób wykorzystuje donice ogrodowe jako rozwiązanie doraźne. Jednakże, często okazuje się, że niełatwo później zrezygnować z donic, które stanowią całkiem atrakcyjny wystrój ogrodu, przez co nawet po wyrośnięciu drzew i krzewów zostają one na posesji.

Warto zauważyć, że obecnie dostępnych jest wiele różnego rodzaju donic. Posiadają one przeróżne kształty oraz wykonywane są z wielu materiałów. Dlatego też, nie tylko rośliny znajdujące się w donicach są ozdobami ogrodu, ale również donice same w sobie pięknie go stroją.

Rośliny szybko rosnące

Niektóre rośliny potrzebują wielu lat, aby w pełni dojrzeć. Są jednak również takie, które zakwitają o wiele szybciej. Jeśli chodzi o drzewa, do zdecydowanie najszybciej rozwijających się należy brzoza. Oczywiście, nie należy spodziewać się, ze z niewielkiej brzozy wyrośnie wielkie, dojrzałe drzewo w przeciągu kilku tygodni. Jednakże, nie potrzeba do tego również kilkunastu lat jak w przypadku większości innych drzew. Podobne tempo wzrostu co brzoza ma również wierzba.

Ponadto, bardzo szybko duże rozmiary i pełną dojrzałość osiągają niektóre żywopłoty. Między innymi te z żywotników. Wydaje się, że żywopłot jest dobrym pomysłem z racji tego, iż może on stanowić ogrodzenie w zamian drewnianego płotu, czy też betonowego muru. Ażeby postawić płot czy mur potrzeba wiele czasu, dlatego często szybciej jest zasadzić żywopłot.

Rośliny pnące

Jednym z rodzajów roślin szybko rosnących o których była mowa powyżej są niektóre rośliny pnące. Wiele z nich należy do najszybciej rosnących roślin. Między innymi trzeba wymienić tu hortensje, jak również winobluszcze. Rośliny te mona posadzić na specjalnych drewnianych czy metalowych podstawach. W takim przypadku pełnią one jedynie funkcje ozdobną. Jednakże, rośliny pnące mogą również mieć praktyczne zastosowanie.

Coraz częściej rośliny o których mowa są sadzone na ogrodzeniach. Jeśli w danym ogrodzeniu są jakiekolwiek szczeliny, roślina pnąca szybko szczelnie je zasłoni. Warto również umieścić róże czy hortensje na altanie. Mogą one zostać wykorzystane na przykład do zakrycia okien w altanie przed wzrokiem wścibskich sąsiadów. Poza tym, tworzą one miłą, przytulną atmosferę, co jest szczególnie ważne w przypadku altany lub też tarasu ogrodowego. Wydaje się, że ze względu an wiele zalet, w tym praktyczne zastosowanie roślin pnących, warto ozdabiać nimi ogród nie tylko wtedy, gdy wystraja się go w pośpiechu.

Sadzonki jednoroczne

Niewątpliwie, w każdym ogrodzie powinny znaleźć się jakieś rośliny jednoroczne. W przypadku ogrodów urządzanych w ostatniej chwili są one szczególnie przydatne. Niektóre rośliny jednoroczne, takie jak na przykład słoneczniki są wysokie i zajmują wiele miejsca. Dzięki temu bardzo skutecznie odciągają uwagę od panującej w ogrodzie pustki. Rośliny jednoroczne są po prostu świetnym wypełnieniem ogrodu, który jeszcze nie jest w pełni dojrzały, gdyż krzewy i drzewa potrzebują jeszcze czasu, aby urosnąć.

Meble ogrodowe – w czym mogą pomóc?

Wydaje się, że najgorszym co może być w ogrodzie jest pustka. Niestety, świeżo urządzony ogród zawsze jest nieco pusty, gdyż niektóre rośliny zwyczajnie wymagają więcej czasu, aby w pełni dojrzeć. Dlatego też, trzeba znaleźć jakiś sposób na wypełnienie pustki. Wydaje się, że sposobem może być kupno odpowiednich mebli ogrodowych.

Niewątpliwie, w każdym ogrodzie, nawet niewielkim, przyda się stół i krzesła. Godne polecenia są również leżaki ogrodowe, wykorzystywane zwłaszcza w lecie. Gustowne meble są ozdobą każdego ogrodu, zarówno tego ubogiego w roślinność, jak i tego, w którym jest ona bujna.

Warto również zauważyć, że ciekawy wystrój ogrodu stanowią również różnego rodzaju rzeźby i lampiony. Warto ustawić je w ogrodzie, aby zapełnić pustą przestrzeń. Wydaje się, że najlepiej w takiej sytuacji zamiast niewielu dużych rzeź i lampionów zdecydować się na postawienie większej ich liczby w mniejszych rozmiarach.

Woda w ogrodzie

Niewątpliwie, tym co bardzo szybko można zorganizować w ogrodzie jest woda. Chodzi tu o obiekty wodne, takie jak oczka czy niewielkie strumyki. Niewątpliwie, są to elementy, które nadają ogrodowi uroku. Efekt estetyczny obiektów wodnych jest zwykle bardzo satysfakcjonujący. Ponadto, warto zauważyć, że woda działają uspokajająco, dlatego wyjątkowo pasuje do ogrodu, który jest zwykle miejscem wypoczynku.

 

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli do ogrodu w tym mebli ogrodowych z technorattanu: ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe-technorattan
Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*