Najlepszy zamiennik cukru? Sprawdź!

Słyszeliście o tym, że cukier to biała śmierć? Od kiedy o tym wiem, każdy zamiennik cukru, jest dla mnie na wagę złota. Oczywiście mam w domu i cukier. Bo (podobno) w odpowiednich ilościach, nie wyrządzi nam (większej) szkody. Ale w cukierniczce jest głównie dla gości, którzy zamienników cukru nie znoszą.

Zamiennik cukru, czy cukier?

Kilka mcy temu poznałam kogoś, zaprosiłam go na herbatkę i poczęstowałam.. STEWIĄ. Nie pytajcie jaka była jego mina po tym, gdy tej herbatki skosztował. Zawsze chyba będę to wspominać z uśmiechem. Otóż tak się składa, że chociaż zamienniki są dla nas lepsze, to często mają charakterystyczny smak. Ja, wiem już, że na przykład nigdy więcej nie kupię cukru kokosowego. No nie wchodzi mi nijak, nawet w wypiekach wszelkiego rodzaju i NAWET w tych, które mają w sobie tego kokosa – w różnej postaci – więcej.

Herbaty i tak nie słodzę. Nie mówiąc już o kawie, ale cukier kokosowy nie pasuje mi absolutnie do niczego – chociaż podobno taki zdrowy. Przyznać jednak muszę, że na przykład przy smażeniu omletów na słodko, w ramach słodzika wykorzystuję kokosową  mąkę lub wiórki (tak, jest słodka, spróbujcie, warto mieć ją w swojej spiżarni)

Jakie zamienniki cukru znajdziesz u mnie?

No jest ich całkiem sporo jako, że moje Chłopaki to takie trochę słodkie dziurki. (albo ogonki 😀 ) W każdym razie, często mają ochotę na słodkości, których ja ( w zdrowym wydaniu) im nie odmawiam. Dlatego mamy w domu między innymi :

 • miód. Ale nie jakiś tam z niewiadomego źródła. ZAWSZE kupujemy z pasieki. Od kogoś, kto z całą pewnością nie dodaje do niego cukru. Miód jednak nie podpasuje każdemu a szczególnie osobom, które są alergikami
 • ksylitol  – ten mam ZAWSZE. Nie podnosi poziomu cukru we krwi dzięki czemu nawet jeśli go do czegoś dodamy, za chwilę nie napadnie nas wilczy głód – jak to bywa w przypadku tradycyjnego cukru. Jest idealny dla cukrzyków.
 • wspomniana stewia – no mam ją, mam. Ale o ile ksylitolu używam np. do pieczenia, tak już stewii bardzo sporadycznie, raczej do słodzenia napojów. Jest dość droga, ale bardziej słodka niż cukier więc też wydajna. No i nie ma kalorii.
 • syrop klonowy – ten mam po to, by polewać nim naleśniki i placuszki, i za nim akurat moje Chłopaki przepadają. Ja raczej średnio. Chyba jestem dość wybredna, jeśli chodzi o zamienniki cukru.

Posiadam też erytrol, który nadaje się dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na spożywanie ksylitolu, który ma właściwości przeczyszczające. A Ty.. jakiego zamiennika cukru najczęściej używasz?

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Jeden komentarz na temat “Najlepszy zamiennik cukru? Sprawdź!

 • 6 maja 2017 - 19:42
  Permalink

  Najczęściej u mnie króluje miód ale przyznaję się,że czasem sięgam po biały cukier.Nie wyobrażam sobie innego zamiennika do posypania pierogów leniwych i placków ziemniaczanych,które uwielbiam 🙂 Generalnie staram się go ograniczać.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*