Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Szkół Specjalnych – zawody sportowe

Tyle się działo z okazji Dnia Dziecka. Jedna impreza prześcigała drugą. Było w czym wybierać. Nasze miasto świetnie się przygotowało. Od zabaw z balonami i bańkami mydlanymi poprzez przedstawienia teatralne i zawody sportowe.

No właśnie, zawody sportowe. Jestem pewna, że o jednej z imprez nikt z Was nie słyszał. Może dlatego, że nigdzie nie było ogłaszane. W sumie to i tak przeznaczone jest tylko dla zainteresowanych czyli uczniów i nauczycieli szkół specjalnych.

IX OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ SZKÓŁ SPECJALNYCH
XIII MEMORIAŁU IM. ROMANA PARYSKA

 

Jest to Ogólnopolski Turniej, który przez te lata zyskał range Mistrzostw Polski. Jedyny taki dla szkół specjalnych. Bo w czym jak w czym, ale w sporcie dzieciaki z tego typu szkół są świetne.

Działania prowadzących Klub Sportowy przy SOSW nr2 w Gnieźnie przyniosły organizację imprezy, która miała na celu doprowadzić do spotkania przedstawicieli szkół specjalnych z całej Polski. W tym roku był to już dziewiąty raz.

Patronat honorowy objęli – Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz PZPN w Warszawie.

Nie tylko zawody sportowe

Turniej to nie tylko rywalizacja sportowa, ale przede wszystkim integracja. Przedstawiciele poszczególnych szkół specjalnych – są to gimnazja i szkoły zawodowe – zwiedzają okolice Gniezna oraz samo Gniezno m.in. katedrę, Muzeum Początków Państwa Polskiego. Była też wycieczka do Imiołek czyli nad Jezioro Lednickie przy Bramie III Tysiąclecia.

Sportowcy i ich opiekunowie brali udział w konkursach, warsztatach np konkurs plastyczny oraz konkurs wiedzy o sporcie i patronie SOSW nr2 – olimpijczyku Januszu Kusocińskim. Spotkania przy ognisku, spacer po Rynku Gnieźnieńskim i relaks na basenie. Drużyny z całej Polski spędzają w Gnieźnie kilka dni. To też najlepsza reklama naszego miasta 🙂

Gościem specjalnym był Piotr Reiss – legenda poznańskiego LECHA.

Drużyny

Sportowcy przyjeżdżają zazwyczaj w czwartek popołudniu – zwiedzają okolice Gniezna. A w piątek i sobotę ciężko pracują – walcząc o najlepsze miejsca. W sobotę rozgrywane są mecze finałowe i zakończenie turnieju – wręczenie pucharu i wielu nagród i wyróżnień. Warto walczyć do końca 🙂

W tym roku SOSW nr 2 gościło 11 drużyn. W sumie 130 uczestników.

oraz gospodarze:

Poziom gry i zaangażowanie piłkarzy świadczyło o tym jak poważnie podchodzą do uczestnictwa w tym turnieju.

Z przyjemnością oglądało się wszystkie mecze. Szczególnie te gdy padało 10 bramek – tak tak wygrana drużyna nadawała takie tempo. Chyba już po pierwszych spotkaniach można było wytypować podium. Ale zawodnicy nie odpuszczali do końca. Pokazali prawdziwą klasę. I myślę, że poziomem gry nie odbiegali od drużyn ze szkół masowych. Warto to podkreślić jeszcze raz, że to jedyny taki turniej w Polsce! 🙂

Po trzech dniach eliminacji i integracji – w emocjonującym finale drużyna z Pyrzyc pokonała zwycięzcę ostatnich trzech turniejów – ekipę z Elbląga. Oświęcim pokonał Warszawę. A gospodarze uplasowali się na zaszczytnym piątym miejscu pokonując zespół z Lublina 7:0.

SERDECZNIE GRATULUJEMY nie tylko zwycięzcom!

A co ważne wszystkie mecze rozegrano w oparciu o zasady fair play na poziomie mistrzowskim. Chłopaki dali z siebie wszystko. I z pewnością wracali do domu z satysfakcją i ogromem pozytywnych wrażeń. Nasze miasto z radością przywita ich za rok.


Więcej zdjęć i info na stronie Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 14 przy SOSW nr 2 – GALERIA.

foto: Robert Góral

 

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*