Gdzie załatwić formalności związane ze zmianą miejsca zamieszkania?

Zmieniasz miejsce zamieszkania. Twoje myśli skupione są głównie na pakowaniu, segregowaniu rzeczy, remoncie czy wyborze mebli. Tymczasem, w Polsce trzeba dokonać równocześnie z przeprowadzką kilku formalności, tak aby przepisom prawa stało się zadość. Podpowiadamy, jakie urzędy należy odwiedzić po przeprowadzce.

 

Przed przeprowadzką człowiek zajęty jest głównie pakowaniem rzeczy. Wyrzucaniem niepotrzebnych, segregowaniem na letnie i zimowe, mniej i bardziej potrzebne. Potem przychodzi czas remontu nowego lokum. Potem umeblowanie i dostosowywanie nowego gniazdka do życia. Tymczasem,po przeprowadzce i zmianie miejsca zamieszkania koniecznie trzeba powiadomić kilka instytucji.

Po pierwsze – zameldowanie w nowym miejscu

Na szczęście procedurę tę można sobie bardzo ułatwić, udając się do Wydziału Ewidencji Ludności Urzędu Gminy lub Miasta właściwego dla miejsca, do którego się właśnie wprowadziłeś. Tam wypełniasz odpowiedni druk. Musisz posiadać ze sobą dowód osobisty oraz dowód własności lokalu, czyli akt notarialny, umowę kupna lub najmu lub jakikolwiek inny dokument, potwierdzający, że masz prawo się w danym lokalu zameldować. Meldując dziecko, powinieneś mieć ze sobą jego akt urodzenia, a osoba niepełnoletnia powinna udać się do urzędu wraz z tobą, założyć własny wniosek, który ty potwierdzisz. Powinna mieć również własny dowód osobisty.

Po drugie – dowód osobisty

Dowód osobisty to również wizyta we właściwym Wydziale Ewidencji Ludności. Na szczęście wymieniany jest za darmo, jednak, oprócz wypełnionego wniosku musisz posiadać stary dowód oraz dwa zdjęcia. Czas oczekiwania na nowy dokument wynosi około 30 dni. Po wymianie dowodu udaj się niezwłocznie do banku oraz ubezpieczyciela, zawiadamiając ich o nowym dokumencie i nowym adresie do korespondencji.

Po trzecie i po czwarte – prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny

Tutaj już poniesiesz koszt około 100 zł. Wypełniając wniosek o nowe prawo jazdy, musisz posiadać aktualne zdjęcie, a także stare prawo jazdy, dowód wpłaty za powtórne wyrobienie dokumentu oraz dowód osobisty i dokument potwierdzający nowe miejsce zameldowania. Na nowe prawo jazdy znowu poczekasz 30 dni. Na szczęście możesz je zmieniać równocześnie z dowodem osobistym. Z kolei zmieniając dowód rejestracyjny w Wydziale Komunikacji właściwego starostwa powiatowego, musisz przedstawić zaświadczenie o aktualnym przeglądzie technicznym, kartę pojazdu, polisę OC, dokument tożsamości. Wyprowadzając się poza granice powiatu, w którym mieszkałeś do tej pory, będziesz musiał również zmienić tablice rejestracyjne samochodu.

Po piąte, szóste, siódme i ósme – Urząd Skarbowy i inne instytucje

W urzędzie skarbowym powinieneś w ciągu siedmiu dni od chwili zameldowania się w nowym miejscu złożyć formularz NIP-3.Urząd  miasta lub gminy powinieneś powiadomić o nowym meldunku w celu naliczenia podatku od nieruchomości. Paszport w Urzędzie Wojewódzkim lub jego delegaturze, kosztuje około 140 zł. Składasz wniosek o zmianę dokumentu, jedno zdjęcia, stary dokument oraz skrócony odpis aktu urodzenia. Pamiętaj też o firmach, z którymi masz podpisane umowy o dostawę usług – internet, telefon, telewizja, prąd, gaz, woda czy śmieci.

Dobry plan działania to podstawa, a najważniejsza jest sensownie zrobiona lista.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma Elektron Trans przeprowadzki z Gdańska. Firma zajmuje się przeprowadzkami i transportem na terenie kraju i zagranicy.
Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*