Wojny małżeńskie, czyli coś o zdradzie

Zdrada, mimo że nie ma na nią społecznego przyzwolenia, jest coraz częstsza. Zdradzają żony, mężowie. Z drugiej strony, jesteśmy coraz bardziej podejrzliwi w stosunku do bliskich i na szczęście, nie zawsze dziwne zachowania męża czy żony oznacza zdradę.

 

Żyjemy w szybkim tempie, mając często wrażenie, że czas ucieka nam między palcami. Atakowani modą na szczęście i urodę, próbując w jakiś sposób kontrolować swój wycinek rzeczywistości, rzucamy się w wir zdrady, szukając czegoś bardziej ekscytującego, nowego, mniej powszedniego. Rozwody w Polsce to już nie rzadkość, zdrady w małżeństwie stają się normą, mimo, że przyzwolenia społecznego na nie brak. Tropiąc niewiernych małżonków, staramy się zdobyć dowody zdrady, które są materiałem dowodowym bardzo przydatnym podczas rozprawy rozwodowej. Pojawia się coraz więcej agencji detektywistycznych, zajmujących się zbieraniem tego typu informacji. Stąd w sądach coraz częściej w roli świadków na sali sądowej spotka się detektywów.

Prywatny detektyw

Na wynajęcie prywatnego detektywa decydują się ludzie prezentujący każdą warstwę społeczną. Bogaci i biedni, nawet tacy, którzy, aby zapłacić honorarium, muszą wziąć kredyt. Nie ma znaczenia płeć zlecającego, równie często klientem agencji zostają kobiety i mężczyźni. Co gorsza, klientów agencji rzadko kiedy zawodzi intuicja i okazuje się, że wynajęci detektywi udowadniają niewinność tylko niewielkiego procenta przypadków osób podejrzewanych o zdradę.

Każdemu wydaje się, że jego historia jest inna, ale okazuje się, że scenariusz zdrady jest zawsze podobny. Partner oddala się emocjonalnie, zmienia swoje zachowanie, mniej się interesuje partnerem, bardziej dba o wygląd zewnętrzny, coraz częściej ma stresujące dni w pracy, coraz częściej jeździ w delegacje, zostaje w pracy na dłużej. Często jego telefon dzwoni coraz później, o coraz późniejszych porach przychodzą sms, partner nie rozstaje się z telefonem, blokując dostęp do wiadomości, nie lubi, gdy ktoś chce z telefonu skorzystać. To sygnały, których najczęściej nie przeoczy żadna kobieta, ale i mężczyźni zwracają uwagę na zmiany zachowania partnera. Ponad 80% tego typu przypadków to faktycznie oznaki zdrady, chociaż zdarzają się osoby niewinne, których wymówki są prawdziwe, a podejrzenia wskazują tylko na brak zaufania w związku.

 

 

Sposoby pracy detektywa

O sposobach pracy detektywów trudno mówić. Metody ich pracy stanowią ich zawodową tajemnicę, więc opowiadają o nich raczej niechętnie. Na stanie agencji znajdują się elektroniczne narzędzia i urządzenia, o których niechętnie opowiadają, a które są niezbędne podczas śledzenia osoby. Na pewno praca detektywa odbiega od tej, której wizerunek ukształtowały filmy, seriale czy książki. Trudno tu też mówić o stereotypach, które obowiązują bardziej w myśleniu o tym zawodzie, niż w konkretnych sytuacjach zawodowych. Praca detektywa wymaga kreatywności i cierpliwości. Sprzęt to dodatek ułatwiający pracę. Stosuje się podsłuchy, miniaturowe kamery, czasem działa się na pograniczu prawa. Prawo zabrania detektywom instalowania takich urządzeń w prywatnych mieszkaniach. Jednak mogą wypożyczyć urządzenie klientowi. Mogą udzielić mu instrukcji jak i gdzie najlepiej je zamontować. Detektywi mogą również sprawdzić komputer i telefon w poszukiwaniu informacji, stanowiących dowód w sprawie.

Rozliczenia z klientem

Detektywi rozliczają się z klientem z godzin obserwacji, więc obserwacja nie jest całodobowa. Zresztą, do zdrady rzadko dochodzi w nocy, chyba, że w weekend, gdzie podejrzany idzie do klubu, pije alkohol, lub jedzie na weekend. Tutaj można udowodnić zdradę długotrwała lub spontaniczną, seks na jedną noc. W przypadku romansów, najczęściej zdradzający spotyka się z nową ukochaną lub nowym ukochanym po pracy lub w trakcie pracy. Praca detektywa kończy się wówczas, gdy zebrany materiał jest wystarczający, by posłużyć jako dowód podczas rozprawy rozwodowej. Najważniejsza tu jest ciągłość zdarzeń, tak, aby nie można było bronić się udowadniając jednorazowej słabości. Dowód musi wskazać, że dwójkę osób łączy bliska relacja, że chodzą na zakupu, widują się kilka razy w tygodniu. Nie trzeba tutaj scen czułości, pocałunków czy przytulania. Dowodem nie musi być nagranie seksu.

Skuteczność materiału dowodowego zależy od kompletności raportu, jakości wykonanych zdjęć, ale też od postawy detektywa, który zostaje świadkiem w sądzie.

 

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotował Pro-Tom w Warszawie – prywatny detektyw. Pro-Tom posiada biuro w Warszawie ale świadczy usługi detektywistyczne na terenie całego kraju.
Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*