Gdzie nad jezioro – gdzie warto się wybrać w okolicach Gniezna
Lato lato ejże ty ? No już chyba trochę się poprawiło? ? Najwyższy czas planować jakieś wycieczki na łono natury. A że wielkopolska i okolice to zagłębie mnóstwa jezior. Mniejszych i większych. No to gdzie nad jezioro?
A jak woda to łódź. I faktycznie są posiadacze łodzi zacumowanych na przystaniach okolicznych jezior. Ale bądźmy szczerzy. Czy wszyscy mogą zaraz biec by kupić sobie łódź? Hmm choćby finansowo nie jest to dla każdego.
No to chociaż łódka, taka zwyczajna, drewniana. Ale to też nie dla wszystkich. Bo może nie każdy marzy o posiadaniu takiego cuda. Trzeba gdzieś ten przybytek trzymać, zacumować i odwiedzać nawet zimą? ?
Ale z pewnością większość lubi wodę. Szczególnie w upalne lato. Woda daje wytchnienie i nieziemskie doznania. (Nie mylić z chorobą morską heh). Daje wyciszenie, relaks, spokój, którego tak nam brakuje na co dzień.
No i gdzie tę sielskość odnaleźć?
Najlepszym pomysłem jest wynajęcie sprzętu np:
-
Łódki
Drewniane, tradycyjne, napędzane siłą rąk. Trochę wywrotne, ale przemieścić się da. Niezbyt wygodna na dłuższe wyprawy. Ale ma swój klimat. Warto spróbować choć raz. Raczej nie polecam dla młodszych dzieci.
-
Kajak
Długi, nie można się w nim przemieszczać z miejsca na miejsce ani wstawać, bardzo wywrotny, wymaga dużej siły przy wiosłowaniu, siedzi się wygodnie, można wpłynąć w trudno dostępne miejsca jak i pływać na otwartym jeziorze.
Kajak to oczywiście spływy rzekami i kanałami wodnymi. Nasze okolice też takowe oferują.
-
Rowerek wodny
Może nie jest jakiś nieziemsko wygodny – po kilku godzinach może boleć co nieco. Może być dwuosobowy albo taki, który pomieści 4 dorosłych. Miejsca jest całkiem sporo. Można się ostrożnie przemieszczać. Opcja idealna – trzech dorosłych i dwoje dzieci. Najważniejsze to to, że nie trzeba wiosłować. Nogi nie męczą się tak szybko jak ręce od machania. Szczególnie ważne gdy mamy dzieci pod opieką.
Pozostaje jeszcze:
-
Ponton
Najlepiej kupić samemu co najmniej 4-osobowy, wygodny-miękki. Nie da się w nim swobodnie przemieszczać bo grozi wywrotką. Ale ostrożnie się da. Na czteroosobowy najwygodniej będzie dwójce dorosłych i dwójce dzieci. Wtedy miejsca jest całkiem sporo. Dzieci nie będą marudziły? Oczywiście wymaga intensywnej pracy rąk – ni unikniemy machania wiosłami. ?
Wszystkie te wodne środki transportu maja swoje plusy i minusy. Moim zdaniem warto wypróbować każdy. Przetestowałam wszystkie. Najwięcej czasu spędziłam na pontonach. Ale to też wiąże się z wydatkiem jeśli chcecie być spokojni, że nie przebijecie wynajętego sprzętu.
Fajne jest to, że nie musicie umieć pływać. Kamizelki nie pozwolą Wam oddalić się na dno.? Kapoki też można wypożyczyć 🙂
Gdzie nad jezioro? – teraz szukamy miejscówki 🙂
Na większości tych miejsc można swobodnie poruszać w/w sprzętami wodnymi. Na niektórych można wypożyczyć sprzęt. Czasem ze względów sanitarnych jest zakaz korzystania z wody.
Nasze okolice nazywane są WIELKIMI JEZIORAMI GNIEŹNIEŃSKIMI:
Kąpieliska strzeżone:
- Jez. Powidzkie – w Powidzu
- jez. Niedzięgiel – w Skorzęcinie
- Kąpieliska strzeżone w Borzątwi, nad jez. Głęboczek,
- Jankowie Dolnym,
- Kłecku,
- Łopiennie.
Nie strzeżone:
- jezioro w Przybrodzinie
- Ostrowie nad Jeziorem Powidzkim,
- Dziekanowicach
- Waliszewie nad Jeziorem Lednickim,
- w Mielnie
- Jezioro Wierzbiczańskie,
- dolina Wełny od Jeziora Piotrowskiego,
- okolice Piłki k. Skorzęcina,
- okolice Anastazewa.
Można odwiedzić również dalsze okolice:
- jezioro w Biskupinie
- jezioro w Żninie
oraz linki
JEZIORA W powiecie GNIEŹNIEŃSKIM