Plecaki do szkoły – jak wybrać odpowiedni?

Tak, tak, wiem że już pojutrze będzie można usłyszeć pierwszy dzwonek we wszystkich szkołach. Wiem, że teoretycznie każdy już ma szkolną wyprawkę, że listy niezbędnych rzeczy są dostępne od dawna, i pewno nikt nie czeka na ostatnią chwilę. Ehe 😉 Dobra, przyznaję, że jakoś nie chce mi się w to wierzyć. Plecaki do szkoły, zeszyty, wyprawki plastyczne i dziesiątki innych rzeczy kupujemy raczej na ostatnią chwilę. I to zwykle właśnie w dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Pamiętam do dziś te pierwszowrześniowe kolejki w papierniczym – tak będzie też w poniedziałek. Tym razem – 4 września. A czy Wy wiecie, na co zwrócić uwagę wybierając plecaki do szkoły, i jak bardzo dobór odpowiedniego tornistra jest ważny? 

Plecaki do szkoły – najważniejszy wybór

Niby to taki banał, no bo wystarczy zwrócić uwagę na design, panujące obecnie trendy mody, i ilość kieszonek, i powinno być ok, prawda? No tak, jeśli chodzi o plecak dla nas, rodziców. Taki, który sobie zabierzemy na jakiś spontaniczny wypad, albo do którego wrzucimy notes i długopis. Jeśli natomiast chodzi o plecak dla naszego szkolnego dziecka, to zdecydowanie jego wybór przestaje być banalny.

Chyba nie ma plecaka idealnego, w każdym znajdziemy jakieś wady, i całą listę zalet. Jeśli nie mamy bladego pojęcia, na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego gadżetu, to może być niezła kaszana. Chyba, że dowiemy się w jaki sposób powinien być zbudowany odpowiedni plecak, i ile powinien ważyć.

Podstawowe informacje na temat wyboru plecaka

Wbijże sobie, Rodzicu, do głowy, że plecak Twojego dziecka, nie może ważyć więcej, niż 15 procent jego wagi. I to razem z całym oprzyrządowaniem. Wyobraź sobie, że Twoje dziecię ma w nim nosić codziennie po kilka kilo samych książek. A gdzie reszta? I drugie śniadanie? Do tego waga samego plecaka! Dlatego kiedy wybierasz dla niego tornister, zwróć uwagę na to, czy jest on lekki, czy ciężki. W przeciwnym razie, Twoje dziecko będzie narzekać na ból pleców a do tego jego postawa nie będzie prawidłowa – a wszystkiemu winien będzie jeden tylko złoczyńca: źle dobrany plecak!

Nie wybieram zatem samodzielnie. Zabierz na zakupy swoje dziecko. Pozwól wybrać design – dajże mu podążać za modą, i iść z duchem czasu. Przymierz tornister do niego, sprawdź czy nie jest zbyt duży. No i jak dziecko się „w nim” czuje.

Co jeszcze jest istotne? Usztywniana ścianka, przylegająca do pleców dziecka. No i przegródki. I wcale nie tylko dlatego, by zachować w plecaku względny porządek. Po prostu każda taka przegródka daje nam możliwość równomiernego rozłożenia ciężaru – a przecież to istotne.

Ważne są też szelki, koniecznie szerokie, i z możliwością regulacji. Jeśli wybierzesz plecak, którego stelaż waży więcej niż zawartość to warto, by miał on wbudowaną rączkę, dzięki której będzie można go ciągnąć. To fajna alternatywa dla tradycyjnych tornistrów, która jednocześnie pozwala na nie obciążanie pleców dziecka.

Wybór odpowiedniego plecaka, to niezwykle ważna decyzja. Nie warto oszczędzać na tornistrze zwłaszcza, że tak naprawdę jest to wydatek powtarzany tylko raz w roku. A Wy.. macie już swoje plecaki do szkoły?

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*