Dlaczego warto karmić piersią?

Nauka pędzi do przodu w tempie zawrotnym. Niezaprzeczalnie badania otwierają nam oczy na wiele nieodkrytych do tej pory faktów. Coraz więcej wiemy o otaczajacym nas świecie. A dostęp do wiedzy mamy nieograniczony.

Ten ogrom informacji może przytłaczać. Kiedyś wierzyło się innym ludziom tzw. wykształconym. Trudno było zweryfikować kto tak na prawdę miał faktyczną wiedzę, a kto powtarzał tylko jakieś zasłyszane pseudo-fakty.

I o dziwo takich ignorantów mamy i w naszych czasach..

Serio, serio..

W dobie cyfryzacji życia. W zalewie informacji. W oceanie wiedzy na wszelkie tematy mamy mnóstwo chodzących wiedzowych zombie. Współczesna nauka odbija się od nich jak promienie słońca od lustra i o zgrozo może „oślepiać”, wprowadzać w błąd.

Dlaczego o tym wspominam? Dlaczego akurat przy temacie dotyczącym karmienia piersią? Dlaczego warto karmić piersią?

O dziwo ostatnio obserwuję niesamowite przepychanki w tym temacie. Ogromną ignorancję (przepraszam, że się powtarzam, ale to idealne słowo..). Powala brak elementarnej wiedzy na temat kp i o zgrozo wciskanie na siłę rad przedpotopowych.. Często z ust służby zdrowia..

Dlatego wypunktujmy sobie tak ku pamięci kilka niezbędnych, najnowszych faktów dotyczących karmienia piersią:

 • Karmić piersią może każda KAŻDA kobieta, która urodzi dziecko (nawet adopcyjne matki mogą „pobudzić” u siebie produkcję mleka).
 • Tylko ok. 4% kobiet nie może kp ze względów medycznych. A reszta to są różne inne przypadki. W większości BRAK WSPARCIA ze strony rodziny/personelu medycznego, a wręcz zniechęcenie do karmienia. Albo zaburzenie kp poprzez złe rady.
KP na żądanie
 • Dziecko je kiedy chce, a nie jak w zegarku co 3 godziny. Są oczywiście takie dzieci, które jedzą jak w zegarku, ale częściej zdarzają się tzw. wiszące na cycu. I takie ich prawo. Na szczęście czas szybko leci i potem jest coraz lepiej.
Nie tylko jedzenie
 • Karmienie piersią to nie tylko jedzenie. To również zaspokojenie potrzeby bliskości, poczucia bezpieczeństwa, a czasem nudy. ?
 • Dziecko nie robi sobie z piersi smoczka. To smoczki powstały jako zastępnik piersi. I trzeba uważać na te nasze dydusie-smoczusie, bo mogą zaburzyć prawidłowe ssanie. Dlatego lepiej wstrzymać się z nimi przez pierwsze dwa miesiące.
Lepsze i kropka.
 • Mleko matki JEST LEPSZE od mieszanki mleka modyfikowanego. I nie ma co się o to kłócić. To tak jakby udowadniać, że jajko w proszku jest lepsze od normalnego jajka. Ale czasem nie ma wyjścia i żeby przeżyć jajko w proszku też się ostatecznie nada.?

Idealny skład
 • Mleko kobiece nie jest nigdy ani za tłuste, ani za chude. Jest zawsze takie jakie być powinno. Oczywiście pomijając sytuacje, kiedy matka bierze jakieś silne leki, które mogą przenikać do mleka. Mało tego, lekarze mówią o tym, że lepiej jest dla dziecka gdy paląca matka karmi piersią niż mieszanką. Nawet gdy matka jest chora może spokojnie kp. Maseczka na twarz i jest ok. ?
 • Karmiąc piersią można brać wiele leków w tym antybiotyki itd. Można to sprawdzić w LAKTACYJNYM LEKSYKONIE LEKÓW.
 • Mleko jest wystarczającym i jedynym pokarmem dla dziecka do ukończenia 6tego miesiąca życia. Jest to związane z niedojrzałością układu pokarmowego. Nie warto ryzykować.

Nie zmienia się w samą wodę (w piwo też nie ??*)
 • Po ukończeniu przez dziecko roku można je nadal karmić. Skoro można po roku dawać modyfikowane to dlaczego nie dawać dalej kobiecego, które jest o niebo lepsze. ?
 • I nie, serio, ale po skończonym roku NIE leci z piersi sama woda zamiast mleka. Nie ma takiego czary mary. ?
 • Po roku jest to nadal jak najbardziej wartościowe mleko, które nadal dostosowuje się do potrzeb dziecka.
 • I tak, można karmić dziecko dłużej niż rok czy dwa czy nawet trzy lata. I proszę nie porównywać takich matek do tych żyjących w Afryce. Żyjemy w bardziej zanieczyszczonym klimacie i w takiej sytuacji karmienie naturalne jest o wiele bardziej wskazane.
 • Badania dowodzą, że dzieci karmione powyżej pierwszego i drugiego roku życia otrzymują wartościowe mleko pełne cennych witamin i innych składników potrzebnych do rozwoju.

Dostosowuje się do potrzeb dziecka
 • Mleko kobiece nie jest cały czas takie same. Jego skład idealnie dostosowuje się do potrzeb dziecka i może zmieniać się nawet kilka razy w ciągu doby czy wg pór roku (latem jest bardziej wodniste – dlatego nie podaje się dodatkowo wody).
 • Nie trzeba „przepajać” ani wodą, ani herbatką. Mleko matki najpierw zaspokaja pragnienie, a potem jest bogatsze w tłuszcze – i to się dzieje podczas każdego karmienia.
 • Piersi to fabryka, a nie magazyn. Im więcej i częściej dziecko ssie tym więcej będzie mleka.
 • Mleko matki dobroczynnie działa na układ pokarmowy. Chroni przed chorobami. Często dzieci karmione piersią łagodniej przechodzą np jelitówki (potwierdzam!). Ludzkie mleko może być stosowane również leczniczo np do zakraplania zaropiałych oczu czy do zakatarzonego nosa czy chorego ucha. Serio, to działa. ? Można różnież stosować na odparzenia albo do kąpieli.
 • Karmienie piersią dłużej nie zaburza psychiki dziecka. To dorośli mają z tym problem.?
KP zawsze w gotowości
 • Nie pytajcie o karmienie w miejscach publicznych, bo to kwestia indywidualna. Ja się chowałam bom wstydliwa. ? Ale zastanówmy się w jakich strojach obecnie chodzi wiele kobiet? I to jakoś nikomu nie przeszkadza. A pamiętać należy, że piersi nie zostały stworzone jako obiekt seksualny, tylko jako część ciała służąca do wykarmienia potomstwa (patrz zwierzęta).

O faktach nie ma sensu dyskutować.

Mam nadzieję, że rozwiałam kilka wątpliwości. A może jeszcze o czymś zapomniałam? Zapraszam do dyskusji. Ale żeby było jasne, nie chodzi mi o udowadnianie co jest lepsze kp czy modyfikowane, bo o tym jest na samym początku. ? I to jest wybór między tym co najlepsze dla dziecka, a tym co przeznaczone do żywienia dzieci.

Edukujcie o kp

I mam prośbę. Nie ignorujcie uwag rzucanych w Waszą stronę, szczególnie tych naszpikowanych farmazonami dotyczącymi karmienia piersią. Musimy edukować starsze pokolenie. Trzeba uświadamiać nawet personel medycznych, który często robi „krzywdę” swoją nieaktualną wiedzą.

Także uświadamianie przede wszystkim. A dzięki temu będzie coraz więcej mam karmiących piersią i tych świadomie walczących o kp mimo przeciwności. A trzeba podkreślić, że bardzo mało matek przechodzi lekko przez pierwsze miesiące życia dziecka. Karmienie piersią bywa uciążliwe tak jak opieka nad noworodkiem. Ale wierzcie mi, że potem jest już z górki. A macierzyństwo bez butelek, proszków, wyparzaczy itp. jest o wiele prostsze. A dlaczego nie ułatwiać sobie życia dając jednocześnie od siebie coś BEZCENNEGO. ?

* Jest taki żart/riposta na wścibskie pytania typu Jeszcze/Tak długo karmisz piersią? Odp- Tak, jeszcze karmię i chcę długo kp, bo słyszałam, że po osiemanstym roku życia leci piwo i chce to sprawdzić. ??? (to tak apropo „magicznej” zamiany mleka w wodę gdy dziecko kończy rok lub więcej).

KP – skrót ozn. Karmienie Piersią.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

4 komentarzy na temat “Dlaczego warto karmić piersią?

 • 1 lutego 2018 - 15:52
  Permalink

  Tylko 4% nie może kp ze względów medycznych? Jak się spytać matek mm, to 94%. A wszystkie zdrowe jak byki.

  Odpowiedz
  • 2 lutego 2018 - 11:12
   Permalink

   Takie są fakty. ? Także nie ma czegoś takiego że nie karmiłam bo nie miałam mleka. Produkcje trzeba rozkręcić jak nie pojawia się.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 • 2 lutego 2018 - 14:57
  Permalink

  Idealna wiedza w pigułce. My już karmimy się 22 miesiące i jest nam z córeczką z tym bardzo dobrze. Ja widzę korzyści i dla siebie i dla dziecka. Ogromne 🙂 Ale fakty faktami, a ludzie i tak są anty. Potwierdzam, że nagonka jest…i mnóstwo mitów. Znam może 2-3 mamy, które karmiły dłużej niż rok.

  Odpowiedz
  • 5 lutego 2018 - 00:21
   Permalink

   Szkoda że nasze mamy ciotki sąsiadki nie chcą uwierzyć najnowszym badaniom a jednocześnie korzystają z komórek i internetu..

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*