Dzień czystego stołu – dlaczego warto dbać o porządek?

Nasz kalendarz wypełniony jest po brzegi różnymi, często dziwnymi świętami. Dziś na przykład – dnia 6 marca – obchodzimy dzień czystego stołu. Niby banalne święto, bo co tu czcić, ale właściwie to może być ono okazją do … zrobienia generalnych porządków. Wiecie, jak ważne jest zachowanie porządku? Jeśli nie, to zaraz Wam o tym opowiem.

Dzień czystego stołu – motywacja do sprzątania?

Jak wygląda Twój kuchenny stół? W większości domów to właśnie kuchnia jest głównym miejscem do spędzania czasu, i przyjmowania gości. A jeśli ktoś woli spędzać czas „na salonach”, to i tak najchętniej przy stole.

Nie ma informacji o tym, kto wymyślił ów święto, natomiast fakty są takie, że zabałaganiony stół, czy biurko sprawiają, że nie możemy się skupić na pracy, czy jedzeniu. O dziwo wystarczy uporządkować swoją przestrzeń, żeby pracować bardziej wydajnie, i ogarnąć trochę stół, by nie nabawić się niestrawności przy jedzeniu.

Jeśli zatem otacza Cię permanentny syf , to czym prędzej ogarnij dziś swój stół – zobowiązuje Cię do tego wspomniane święto.

A dlaczego jeszcze warto sprzątać?

Wydawało mi się, że bałagan mi nie przeszkadza. Metraż mieszkania nie jest zbyt duży, a przy mnie są dwa Małe Łobuzy, które o bałaganieniu wiedzą zdecydowanie więcej, niż o porządkach. Czasem nazbiera się stosik zabawek, który spycha się ze dwa dni na bok, zamiast wrzucić go do skrzynki. Innym razem pranie czeka, aż ktoś je złoży, albo naczynia  w zlewie przez pół dnia i nie dlatego, że się ruszyć nie chce a dlatego, że zawsze znajdzie się coś ciekawszego do roboty. Ale jak się tak ogarnie wszystko dookoła, to nagle ma się poczucie wszechobecnego porządku – nie tylko na stole, biurku, podłodze, ale też w sobie. Dlaczego warto dbać o porządek?

  • bo porządek pomaga się skupić. Nie na bałaganie, tylko na zajęciu, które sobie wyznaczyliśmy. Kiedy na biurku jest rozpierducha, mimowolnie spogląda się na to wszystko kątem oka, i skupienie się na obowiązkach nie jest możliwe.
  • robienie regularnych porządków daje nam więcej wolnego czasu. Bo i owszem, można zaplanować sobie generalne, raz na jakiś czas – ale to wiąże się z „utratą” całego dnia, czy weekendu. Za to jeśli będziemy sprzątać na bieżąco, to po pierwsze nie odczujemy tego aż tak bardzo, a po drugie generalne porządki staną się tylko standardową procedurą.
  • ład i porządek przynosi wewnętrzny spokój. Jeśli się czymś stresujesz, w domu, w którym panuje nieład poczujesz się jeszcze gorzej. Natomiast gdy otacza Cię uporządkowana przestrzeń, problemy jakby schodzą na dalszy plan, a Ty jesteś w stanie się prawdziwie zrelaksować.

I można by tak jeszcze wymieniać tych powodów dużo więcej, ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, by przestać wreszcie szukać wymówek. Jeśli już dawno planowała(e)ś porządki – zrób to właśnie dziś – po co czekać do jutra?

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*