Czy i jak działają leki homeopatyczne? Nie taki diabeł straszny..

Dla niektórych osób leki homeopatyczne to tzw. woda z cukrem. Chociaż homeopatia w środowisku medycznym nie kojarzy się zbyt dobrze, to w przypadku leczenia objawów wielu schorzeń nawet lekarze polecają leki homeopatyczne. Czym są i w jakie specyfiki powinna być zaopatrzona nasza domowa apteka homeopatyczna?

 

Homeopatia – co to jest?

 

Homeopatia to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, której ojcem był Samuel Hanhemann, XVII-wieczny, niemiecki lekarz. Homeopatia zakłada, że należy leczyć objawy danej choroby maceratami ziół, lub innymi, wielokrotnie rozcieńczonymi substancjami, które po spożyciu dają takie same objawy jak choroba. W związku z tym założeniem pojawiło się wiele kontrowersji, bowiem żadne rzetelne badania nie potwierdzają tej tezy. Jednak zwolennicy tej teorii wierzą, że leki homeopatyczne właśnie dzięki wielokrotnemu rozcieńczeniu i tak zwanej ,,pamięci wody” posiadają lecznicze właściwości. Ponadto radykalni przedstawiciele podają  wątpliwości skuteczność prawdziwych leków, a nawet szczepionek, co przysporzyło homeopatom wielu wrogów i podważyło wiarygodność ich przekonań. Nie jest jednak prawdą, że leki homeopatyczne nie działają wcale. Jeśli macerat z alkoholu i ziół nie jest zbyt rozwodniony, faktycznie może leczyć drobne objawy codziennych dolegliwości takich jak przeziębienie, czy niestrawność. Ponadto w wielu przypadkach zadziała mechanizm placebo.

Leki homeopatyczne

 Na rynku możemy jednak znaleźć wiele ciekawych i polecanych leków homeopatycznych. Leczenie homeopatyczne, mimo że nie zalecane w przypadku poważnych chorób, często jest stosowane i polecane przez lekarzy gdy mamy do czynienia z objawami, które nie wymagają znacznej interwencji medycznej. Zioła zawarte w tego typu lekach mogą bowiem zaradzić na niepokój, ból głowy, przeziębienie, czy problemy żołądkowe, które nie są wywołane przez poważny wirus, czy bakterię. Można powiedzieć, że homeopatia to dziedzina naszych babć. Dawniej, gdy dostęp do medycyny był utrudniony, a koszt leków znaczny, ludzie przecież musieli sobie jakoś radzić. Syrop z cebuli na drobne infekcje, czy macerat z kozłka lekarskiego na lekko podwyższoną temperaturę czy nieznaczny stan zapalny, to tylko niektóre leki homeopatyczne stosowane przez medycynę ludową. Sporym plusem leków homeopatycznych jest to,że w związku ze swoim naturalnym pochodzeniem, jeśli nie mamy alergii na któryś ze składników, nie powodują niepożądanych działań.

Domowa apteka homeopatyczna

 Leczenie homeopatyczne z powodu swojego naturalnego źródła możemy stosować samodzielnie w domowym zaciszu. Można zakupić gotowe leki lub samodzielnie przygotowywać maceraty i napary. W internecie funkcjonuje niejedna apteka homeopatyczna, gdzie możemy kupić potrzebne preparaty. Warto wspomnieć, że są to produkty nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci, bezpieczne w leczeniu objawów popularnych dolegliwości. Homeopatia jest także tanim rozwiązaniem. W arsenale znajdziemy medykamenty na ból głowy, objawy przeziębienia, ból brzucha czy stres. Dodatkowo rodzice małych dzieci z pewnością znają niejedne krople na kolkę, a te są niczym innym jak właśnie lekami homeopatycznymi.

Nie takie te leki złe, jak je przedstawiają…

 Chociaż nie ma rzetelnych i jednoznacznych badań co do skuteczności homeopatii, to już na temat pozytywnego wpływu ziół czy alg takowe powstały. Ponadto w lekach homeopatycznych mogą znajdować się też substancje pochodzenia zwierzęcego o właściwościach leczniczych, których działanie również jest potwierdzone. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że stosuje homeopatię  np. w chwilach stresu, gdy parzy sobie delikatne napary z melisy. Dodatkowo leki te można kupić w normalnych aptekach i są polecane przez farmaceutów. Wiąże się to z tym, że wiele schorzeń np. zwykły katar, nie zawsze wymaga od razu brania antybiotyku, który dobrany niewłaściwie może nam zaszkodzić. Dostępne są również często bez recepty, nie musimy więc czekać na zgodę na ich przyjmowanie od lekarza.

Pierwsza pomoc w nagłych dolegliwościach

Leki homeopatyczne to świetne rozwiązanie w pierwszych objawach, typowych chorób, jak: ból głowy, lekko podwyższona temperatura, lekki stan zapalny, czy katar. Nie mają praktycznie żadnych działań niepożądanych, w związku z czym są bezpieczne dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Musimy jednak pamiętać, że ich dłuższe stosowanie i leczenie się na własną rękę nie jest dobrym wyjściem. Jeśli dolegliwości nie ustępują, należy zgłosić się do specjalisty po dalsze wskazówki.

Autor: Anna Maria

 

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*