Kto czyta, nie błądzi- Jak nauczyć dziecko czytać?

To, że czytanie wzbogaca, a książki sprzyjają rozwojowi wyobraźni wie chyba każdy. Nikt z nas jednak nie pamięta momentu, w którym posiadł tę umiejętność. Kiedy nadchodzi czas, aby nasze dziecko zaczęło czytać, okazuje się, że to nie jest taka prosta sprawa, a sama nauka literek przysparza sporo problemów. Dzisiaj spróbujemy odpowiedzieć Wam na pytanie, jak nauczyć dziecko czytać?

Magiczny świat literek

Nauka czytania z pewnością powinna zacząć się od poznania literek. Jak nauczyć dziecko literek? Jak większości rzeczy, najlepiej poprzez zabawę. Zabawa to świetny sposób na przyswajanie wszelkiej wiedzy z dwóch powodów, po pierwsze dlatego, że dziecko bawi się chętnie i wiedza utrwala się szybciej, a po drugie dlatego, że spędza w ten sposób czas z rodzicami.

Najchętniej wybieranym narzędziem do nauki literek są karty edukacyjne. Karty takie wyglądają różnie, najczęściej przedstawiają literkę i przedmiot lub zwierzę, które ją reprezentuje. Nie ograniczajmy się jednak do zwykłego pokazywania, ale stwórzmy z dzieckiem całą opowieść na podstawie tych obrazów.

Ponadto warto mowę połączyć z kaligrafią i rysowaniem, niech dziecko stworzy kreatywne wersje literek które poznaje, dzięki temu utrwali ich obraz w mózgu. Jednym z równie atrakcyjnych dla dziecka jak i rodzica sposobem na to, jak nauczyć dziecko literek, są gry planszowe. Oto, według nas, najciekawsze z nich:

  • Już czytam– świetna gra do nauki literek. Z pewnością będzie to przyjemna rozrywka dla całej rodziny. Polega ona na dobieraniu literek po każdorazowym rzucie kostką. Z zebranych elementów musimy ułożyć nazwę zwierzątek.
  • Poznajemy litery– sprawdzi się świetnie jako tzw. pierwszy front w nauce. Z puzzli układamy pasujące do siebie pary –  literki z obrazkiem. Pary należy dobrać tak, aby litera była rozpoczynającą nazwę obrazka. poznajemy litery

 

Aplikacje dla edukacji

Od elektroniki nie sposób uciec, nawet jeśli chodzi o dzieci. Chociaż wiele rodziców stara się ograniczać  dzieciom dostęp do tabletów i telefonów, to czasem warto przymknąć oko i skorzystać z aplikacji edukacyjnych. Do najciekawszych należą Wygilgaj literki, Abecadło czy LetraKid, gdzie dziecko nie tylko  pozna literki, ale nauczy się również pisać.

Podstawy już znamy, czas na czytanie

Nauka czytania powinna być świetną zabawą i okazją do poznania całkiem nowego, ciekawego świata. Na rynku jest wiele książek dla dzieci do nauki czytania, które pozwalają najmniejszym z łatwością nauczyć się czytać. Przede wszystkim musimy dostosować narzędzie do wieku naszego milusińskiego. Istotne jest również, aby stopniowały poziom umiejętności, tak aby dziecko gładko, ale w swoim tempie, nauczyło się czytać. Do najciekawszych serii wraz z dostosowaniem poziomu umiejętności należą:

  • Czytam sobie– ciekawe naukowe i rzetelne podejście połączone z rozbudzaniem ciekawości u dziecka. Książeczka nawiązuje do szkolnego elementarza, jednak w sposób atrakcyjny dla dziecka wprowadza je w świat czytania. czytam sobie
  • Już czytam- to seria 12 książeczek, dostosowanych do wieku i poziomu zaawansowania dziecka. Piękne ilustracje i ciekawe historie z pewnością spodobają się dzieciom i ich rodzicom. już czytam
  • Czytam krok po kroku– opowiadania do nauki czytania w formie komiksu.
  • Przygoda z czytaniem- seria książeczek wraz z kartami do nauki czytania. Ciekawa forma poznawania liter, nauki czytania oraz zabawy dziecka z rodzicem.

Książki do nauki czytania można stosować u dzieci mniej więcej od lat 3 do 6. Większość z nich jest uzupełniona o piękne ilustracje i historie, które porwą nie tylko samych zainteresowanych, ale również rodziców.

Jak nauczyć dziecko czytać i kiedy?

Mamy narzędzia, jednak to nie wszystko. Przede wszystkim musimy pamiętać, że nauka wszelkich nowych umiejętności wymaga czasu i cierpliwości. Nie ma co sugerować się koleżankami czy książkowymi przykładami, ponieważ każde dziecko jest inne. Jedne po kilku dniach będą już czytać proste słowa, a nawet zdania, inne będą potrzebować kilku tygodni, aby opanować nową umiejętność.

Natomiast warto pierwsze próby rozpocząć już w okolicy 2-3 roku życia dziecka.  Ponadto dajmy sobie i dziecku czas, nic nie da nauka w pośpiechu i nie pozwalajmy sobie na negatywne emocje. To ma być przyjemność i zabawa, dzięki temu dziecko będzie zachęcone i łatwiej przyswoi nowe informacje.

Autor: Anna Maria

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*