Skuteczne sposoby na chrapanie – jak nie udusić partnera?

Większość z nas ma jakieś problemy ze snem. Często jest to po prostu tak zwana bezsenność. Brak snu nie zawsze wynika z osobistych problemów zdrowotnych, czasem powodem jest partner. Uporczywe chrząkanie, czy siarczyste chrapanie lubego bądź lubej potrafi wyprowadzić z równowagi nie jedną osobę. Jak temu zaradzić?

Skąd to chrapanie?

Przyczyn chrapania może być wiele. Powodem mogą być np.:

  • krzywa przegroda nosa
  • problemy z sercem
  • katar
  • astma
  • inne choroby układu oddechowego
  • zła pozycja spania

Domowe sposoby na chrapanie

Najprostszym rozwiązaniem w problemach z chrapaniem jest zmiana pozycji smu. Często śpimy tak, że drogi oddechowe nie są odpowiednio drożne, co prowadzi do nocnego hałasowania. Sposoby na chrapanie, które możemy też zastosować w domowym zaciszu to również np. wietrzenie sypialni przed snem, rezygnacja z alkoholu oraz papierosów, a także zadbanie o porządek i dobrą jakość powietrza w sypialni. Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania będzie świetnym rozwiązaniem, ponieważ suche powietrze sprzyja chrapaniu.  Jeśli jednak partner mimo zachowania higieny snu dalej chrapie i zostaną wykluczone poważne problemy zdrowotne, pozostaje nam zakupić zatyczki do uszu.

Apteczne sposoby na chrapanie

Przyczyna chrapania może mieć podłoże w chorobie dlatego ważne jest, aby problem uporczywego chrapania i występującego z nim bezdechu skonsultować z lekarzem. Jeśli jednak chrapanie nie ma nic wspólnego z chorobą, a jest ono uciążliwe dla domowników, warto sięgnąć po krople na chrapanie. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów, wszystkie działają podobnie. Rozluźniają napięcie mięśni gardła i nagłośni.

Krople na chrapanie nie eliminują co prawda całkowicie przypadłości, ale zamienią siarczyste chrumkanie, na słodkie mruczenie, przynajmniej tak obiecują producenci. Leki na chrapanie mogą być również w formie listków, które przykleja się do podniebienia. Pomóc mogą też zwykłe krople na katar, bo to właśnie niedoleczona infekcja dróg oddechowych może być przyczyną chrapania.

Zmiana stylu życia

Leki na chrapanie, zatyczki do uszu,a nawet cudowny materac nie pomogą, jeśli mamy problem z nadwagą. Zbyt duża masa ciała może być powodem uporczywego chrapania.

Dlatego zmiana diety, karnet na siłownię i zrzucenie paru zbędnych kilogramów, może pomóc raz na zawsze pozbyć się tego śpiewu nocy o wątpliwych walorach artystycznych.

To nie ,,tylko” chrapanie

 Chrapanie, chociaż niepozorne, może być powodem wielu poważnych chorób. Jeśli towarzyszy temu bezdech, czyli osoba chrapiąca najpierw zanosi się w nocy głośnym, uporczywym chrapaniem, po czym następuje chwila ciszy, to należy zgłosić się do lekarza.

Bezdech może powodować poważne choroby serca, dlatego zamiast denerwować się na naszą drugą połówkę, może zaprośmy ją do gabinetu lekarskiego, bo być może uratujemy jej tym życie.

Autor: Anna Maria

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*