Książki o wychowaniu dziecka – 10 propozycji, które warto przeczytać

Wychowanie dziecka to nie lada wyczyn. Literatura dla rodziców przedstawia wiele rozwiązań na to jak wspomagać rozwój malucha i co robić, aby pociechy wyrosły na mądrych ludzi. Wiele tych sposób ułatwia życie i sprawia, że nasze dzieci zachowują się tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Oto książki psychologiczne, które z pewnością uczynią wasze rodzicielstwo lepszym.

Harvey Karp ,,Najszczęśliwsze dziecko w okolicy”

 Harvey Karp to amerykański pediatra, który nie jednemu rodzicowi i dziecku ułatwił życie. W swoich książkach opisuje np. jak uśpić niemowlę, albo jak zrozumieć małych ludzi, co znacząco ułatwia proces wychowania dzieci. Jeśli chodzi jednak o Najszczęśliwsze dziecko w okolicy, to bardziej książka psychologiczna i poradnik w jednym. Karp uczy rodziców jak zrozumieć gniew dziecka, a tym samym podpowiada też, jak poskromić małych nerwusów, pokazuje rodzicom także jak wielka odpowiedzialność na nich spoczywa. Pediatra poprzez sprytne techniki psychologiczne wcale nie chce manipulować dzieckiem, a ma zamiar edukować przez to rodzica i uświadamiać mu, że wychowanie dziecka to nie poligon doświadczalny, a poważny proces, w którym on sam (rodzic) musi być wyposażony w wiedzę i środki, aby zrobić to właściwie.

Joanna Faber, Julie King ,, Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały”

Absolutny hit, jeśli chodzi o książki dla rodziców.  Panie oferują oczywiście książki na każdy etap rozwoju, o podobnym tytule. Często bywa tak, że wiemy teoretycznie jak powinniśmy i chcemy wychować nasze dzieci. Problem w tym, że co z tego, że mamy cudowne narzędzia, kiedy nasza pociecha nas nie słucha i nas ignoruje? Z odpowiedzią przychodzą Panie Faber i King, które w swojej książce tłumaczą rodzicom jak działają mali odkrywcy i jak się z nimi porozumiewać. Przede wszystkim wskazują, że dla dziecka to, co dla nas jest codziennością, może być zupełnie nowym doświadczeniem. Cały świat to wielka mata edukacyjna, każdy dzień to przygoda i ciężko w takim otoczeniu zwrócić uwagę małego odkrywcy, kiedy on chce eksplorować i chłonąć ciągle wszytko i to całym sobą. Jednak jeśli rodzic zrozumie co dzieje się w głowie jego dziecka w takiej chwili, łatwiej będzie mu do niego trafić.

Jane Nelsen ,,Pozytywna dyscyplina”

Miłość i szacunek to podstawa każdego udanego związku, również tego rodzic-dziecko. Zimny chów i metody wychowawcze rodem z poprzedniego stulecia powinniśmy już dawno zostać zapomniane.  Wspomniana książka uczy rodziców jak dogadać się z małym obywatelem, jak wspierać dzieci, czy też uczyć ich obowiązków, ale bez krzyków i chłodu emocjonalnego. Książki o wychowaniu, szczególnie w dzisiejszych czasach, kładą nacisk na rodzicielstwo bliskości, ale pozycja Jane Nelsen daje rodzicom realne narzędzie, które jednocześnie edukuje ich, że dziecko to nie obywatel gorszej kategorii.

Alfie Kohn ,,Wychowanie bez kar i nagród”

 Rodzicielstwo bezwarunkowe to ciągle pewnego rodzaju novum jeśli chodzi o model wychowania. Przyzwyczailiśmy się, że dobrze wychowane dziecko musi mieć w domu solidną dyscyplinę. Alfie Kohn ma na ten temat zupełnie inne zdanie i udowadnia, że to raczej on ma rację. W książce Kohn perfekcyjnie pokazuje, jak szkodliwym zabiegiem jest odmawianie dziecku uczucia w ramach kary np. Byłaś niegrzeczna, więc cię nie przytulę. Jednocześnie ukazuje on, że owa ,,niegrzeczność” nie jest tak naprawdę zachowaniem wynikającym z braku manier, czy nieuprzejmości dziecka, ale niespełnieniem oczekiwań, a nawet rozkazów rodzica. Opieranie systemu kar i nagród na uczuciach dziecka zaburza jego poczucie wartości oraz bezpieczeństwa, co może skutkować poważnymi problemami w wieku dorosłym. Ponadto autor obnaża prawdę jaką jest fakt, że kary tak naprawdę nie działają.

Sue Gerhardt ,,Znaczenie miłości. Jak uczucia wpływają na rozwój mózgu”

Nie wszystkie książki psychologiczne są napisane tak przystępnym językiem. Prosta książka opowiadająca o tym, jak i dlaczego warto budować relację opartą na uczuciu z dzieckiem, od samego początku. Autorka ukazuje jak istotnym czynnikiem w rozwoju dziecka są uczucia i emocje. To, ile czułości damy dziecku, ma znaczenie w jego dorosłym życiu. Dzieci, których rodzice preferowali metodę rodzicielstwa bliskości, okazywali dużo uczuć, jak i sami między sobą byli czuli, są bardziej odporne na stres, czy budują zdrowsze relacje z innymi.

Jirina Prekop ,,Dzieci są gośćmi, którzy pytają o drogę”

Książka o tym jak budować relację z dzisiejszymi dziećmi oraz o tym, że ci mali ludzie dziś, są zupełnie inni niż my w ich wieku. Pozycja o tym, jak mądrze w oparciu o dzisiejsze realia przekazać dziecku wartości i nauki, które praktycznie ułatwią im życie. Dziecko, swoją drogę przez życie musi przejść samodzielnie. Doświadczenie, którego nabierze będzie plusować na kolejnych etapach rozwoju, ale wartości, które mu wpoimy po drodze, będą dla niego drogowskazem. O to właśnie chodzi, abyśmy nie przeprowadzali naszych małych wędrowców przez ten szlak na zasadzie ciągnięcia za rękę, ale pozwolili im błądzić, a w razie potrzeby wskazali właściwy kierunek.

Maja Putamic ,,Naucz mnie samodzielności”

 Nie wszystkie dzieci, chcą być samodzielne. Trzymanie się rodziców zapewnia bezpieczeństwo i wygodę, jednak dziecko nie może wiecznie na nich polegać. Pewnego dnia pójdzie w świat i co wtedy? Maja Putamic w swojej książce przedstawia jak zachęcić dziecko do samodzielności, a jednocześnie podrzuca pomysły na zabawy, które odczarują domowe obowiązki.

 Zofia Aleksandra Żuczkowska ,,Dialog zamiast kar”

Absolutny ,,must have” na tej liście. Polecamy ją nie tylko rodzicom, którzy na podstawie swoich doświadczeń czują, że agresją słowną, czy klapsem niczego poza strachem dziecka nie nauczą, ale również dla tych , którzy są zwolennikami takich archaicznych metod a widzą, że nie przynoszą one skutku. Agresja jest wynikiem bezsilności rodzica, ale do niczego nie prowadzi. Podstawą jest uświadomienie sobie, że oto przed nami stoi mały człowiek i jak z każdym innym człowiekiem, również z nim, musimy nauczyć się komunikować.

Martha i William Sears ,,Księga rodzicielstwa bliskości”

Mądra i zarazem piękna pozycja. Rodzicielstwo bliskości zawdzięczamy właśnie Państwu Sears, którzy sami są rodzicami i wiedzą, że ich metody działają. Ponadto autorzy mają aż ośmioro dzieci oraz  są pediatrami, dlatego książka opiera się nie tylko na doświadczeniu ale i na badaniach naukowych. Książka w mądry sposób uczy, jak reagować w sytuacjach stresowych z dzieckiem, jak z nim rozmawiać, na co i na ile pozwalać, oraz jak być kochającym, lecz stanowczym rodzicem.

Małgorzata Liszyk-Kozłowska ,,Skąd się biorą dorośli?”

Na koniec bardzo dobra pozycja z naszego rodzimego podwórka. Naturalnym jest, że powielamy modele wychowania wpojone przez naszych rodziców. Książka pozwala zrozumieć jak istotne były te wpływy, oraz jak wiele wniosły do tego, kim jesteśmy dziś.

Książki o wychowaniu- jak wybrać najlepszą?

Nie ma najlepszych, czy najgorszych rozwiązań. Istnieją badania, które jasno przedstawiają jakie plusy, czy minusy niosą za sobą różne modele wychowania. Książki o wychowaniu dzieci to swoista wskazówka, dla rodzica, jak może spróbować postąpić, aby było lepiej. Jednak czasami nawet gdy zastosujemy wszystkie metody opisane w poradnikach nie odczujemy różnicy w zachowaniu dziecka. Jest na to prosty sposób. Ofiaruj mu swój czas. To zawsze działa!

Autor: Anna Maria

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*