Kiedy dopada cię kryzys wieku średniego : przypadek kobiet i mężczyzn

Wszyscy o nim słyszeli, czasem bywa tematem żartów – kryzys wieku średniego. Warto pamiętać jednak, że taki termin faktycznie istnieje i opisuje okres życia mniej więcej w jego połowie (czyli około 40 roku życia). W rzeczywistości, kryzys wieku średniego to nie nowy motor u mężczyzn, czy szalona podróż dookoła świata u kobiet. Z tym zjawiskiem łączą się często poważne zmiany i problemy, z którymi nie zawsze umiemy sobie poradzić.

Czym jest kryzys wieku średniego?

W nomenklaturze naukowej kryzys wieku średniego to okres w życiu człowieka, przypadający na jego połowę, często wywołany przez andropauzę, menopauzę lub trudne, przełomowe sytuacje w życiu. Efektem tego zjawiska jest nagłe przewartościowanie życia i całkowita zmiana w podejściu do niego. Warto zaznaczyć, że to nie żadna choroba czy zaburzenie, to po prostu okres przejściowy (jak okres dojrzewania) w życiu dorosłego człowieka. Istnieją pewne charakterystyczne objawy tego, że prawdopodobnie my, lub ktoś z naszych bliskich wkroczył w ten burzliwy czas. Do najpopularniejszych objawów kryzysu wieku średniego zaliczamy:

  • Nagła zmiana nastroju
  • Potrzeba zerwania z dotychczasowym życiem
  • Złość
  • Poczucie samotności
  • Nagły pociąg do używek i zabawy
  • Zauroczenie inną osobą, która nie jest naszym partnerem/małżonkiem
  • Krytyka i niezadowolenie z dotychczasowego życia, które dawało satysfakcję.

Kryzys wieku średniego, a kryzys w małżeństwie

Często złośliwie się mówi, że jeśli mężczyzna w okolicach czterdziestki zaczyna oglądać się za młodymi dziewczynami, to ma kryzys wieku średniego i nie ma się czym przejmować, bo mu przejdzie. Tymczasem najwięcej rozwodów właśnie przypada właśnie na ten czas.

Kryzys w małżeństwie po wielu latach spędzonych razem to nic nadzwyczajnego. Większość małżeństw ma już wówczas ustabilizowaną sytuację materialną, zawodową i rodzinną. Dzieci są już w takim wieku, że nie wymagają aż takiego zainteresowania, często same są już dorosłe. Nagle zostajemy sami, okazuje się, że zupełnie zmienieni przez lata skupiania się na rodzinie. Kobiety już nie są takie szczupłe jak w dniu ślubu, a bujna czupryna panów nagle gdzieś zniknęła. Ponadto jesteśmy zmęczeni życiem, pracą i codziennością. Trudno w takich okolicznościach o czułość, namiętność i siłę na rozpalanie żaru.

Wpadamy w rutynę, jesteśmy mężem i żoną, a poza tym nikim więcej. Do tego dochodzi wspomniany już przez nas okres przejściowy, czyli kryzys wieku średniego. Ona nagle uświadamia sobie, że tak naprawdę całe życie chciała poznawać obce kultury, a on w końcu chce kupić sobie sportowe auto i z niewyjaśnionych przyczyn zabrać na przejażdżkę dwudziestoletnią sąsiadkę.

Właśnie dziś uświadomili sobie, że to co budowali całe życie to nie wszystko i życie mogłoby jednak wyglądać inaczej. Warto jednak się zatrzymać, wziąć kilka głębokich oddechów i zapytać siebie czy naprawdę tego właśnie chcemy. Kryzys w małżeństwie należy zażegnać i odkryć siebie na nowo. Po wielu długich rozmowach o obawach, żalach i oczekiwaniach może się okazać, że zakochamy się w sobie na nowo i przeżyjemy drugą młodość razem, bez konieczności diametralnych, często fatalnych w skutkach zmian.

Kryzys wieku średniego u kobiet

Nie trudno odnieść wrażenie,  że kryzys wieku średniego u kobiet to swego rodzaju tabu. Bywa też tak, że gdy spotyka to mężczyznę, społeczeństwo przymyka na jego życiową rewolucję oko. Jeśli jednak przewrotu w swoim życiu dokonuje kobieta, a zwłaszcza matka i żona, trudno mówić o społecznej tolerancji.

Kobiety, tak samo jak mężczyźni mają potrzebę diametralnych zmian. Nie ma nic złego w wielkiej podróży, czy popularnym ,,rzuceniu wszystkiego i wyjechaniu w Bieszczady”. Masz do tego prawo! Jeśli czujesz, że to czas na zmiany, nawet radykalne, warto byś dała się ponieść. Nie jesteśmy tylko żonami, matkami, pracownicami, przede wszystkim jesteśmy ludźmi.

Błędnie utarło się, że tylko bardzo młode kobiety mogą zawojować świat. Ciągle jesteś młoda i piękna. Tylko od ciebie zależy jak przeżyjesz resztę życia, którego ciągle sporo przed tobą. Niestety każdy kij ma dwa końce. Czasem kobiety chcąc zatrzymać młodość i odmienić swoje życie, zatracają się. W mediach nie brakuje obrazów kobiet w wieku dojrzałym, które przesadziły z operacjami plastycznymi, lub przez pogoń za wrażeniami utraciły rodzinę i stabilność w życiu. To wiąże się często z depresją i poczuciem zatracenia w życiu. Kryzys wieku średniego u kobiet zawsze wiąże się też z jakimś wydarzeniem, które spowodowało potrzebę zmian. To wydarzenie może nie być pozytywne, tym samym często nagła potrzeba zmian wynika z głębokich problemów emocjonalnych.

Kryzys wieku u mężczyzn

Kryzys wieku średniego u mężczyzn jest już owiany swego rodzaju legendą. Wszyscy znamy historię o tych mężczyznach, którzy gnani impulsem zostawiają całe rodziny dla młodszej kochanki, kupują motor lub gitarę elektryczną i przeżywają drugą młodość.

Podobnie jak w przypadku kobiet –  to normalne, chociaż nie powszechne. Nie każdego mężczyznę dotknie ten burzliwy okres w życiu. U niektórych być może skończy się na zmianie pracy, czy nowym, ciekawym hobby. Tak samo jak w przypadku Pań również Panowie powinni uważać. Nie zawsze możemy zmienić nasze życie z dnia na dzień, a frustracja spowodowana myśleniem o tym, że nie żyjemy tak, jak byśmy chcieli może prowadzić do zaburzeń nastroju i w efekcie do depresji.

Warto też w tym czasie obserwować swoich mężów. Kryzys wieku średniego u mężczyzn bardzo często wiąże się z rozpoczęciem hulaszczego trybu życia i z nadużywaniem alkoholu. Z pozoru kilka piw po pracy może być początkiem poważnego problemu.

Katalizator zmian, które chcą wdrożyć mężczyźni do swojego życia może nie być przyjemny. Powodem może być śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, poczucie zmarnowania życia czy problemy hormonalne wywołane andropauzą. Podobnie jest w przypadku Pań. Dlatego z pozoru niegroźne, a nawet pozytywne fanaberie, mogą być wołaniem o pomoc.

Autor: Anna Maria 

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*