Kiedy w łóżku robi się tłoczno, czyli jak oduczyć dziecko spania z rodzicami

Kiedy nasze dzieci są całkiem małe spanie z nimi bywa wygodne. Problem pojawia się wtedy, gdy chcemy być sami, lub dziecko jest już na tyle duże, że powinno być samodzielne. Wtedy zależy nam, żeby nasza pociecha grzecznie przespała noc w swoim łóżku. Jednak spanie z rodzicami dla naszego malucha jest tak atrakcyjne, że wcale nie chce spać w swoim pokoju. Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Spanie z dzieckiem, zalety

Spanie z dzieckiem może być problematyczne głównie dlatego, że bez względu na wiek malucha nie istnieje chyba pozycja, która zapewniłaby nam wspólną wygodę przez całą noc. Jednak szczególnie u malutkich dzieci, takie spanie niesie ze sobą sporo zalet dla dziecka, jak i dla rodzica. Budowanie więzi, poczucia bezpieczeństwa, czy zmniejszenie ryzyka wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej, to tylko niektóre plusy spania z rodzicami. Ponadto takie zapewnienie spokoju dziecku podczas wypoczynku poprzez bliskość sprawia, że maluch jak i rodzic będą cieszyć się zdrowiem emocjonalnym i lepszym snem. Wiąże się to z tym, że rodzice śpiący z dziećmi są bardziej rozluźnieni przez fakt posiadania dziecka ,,pod ręką”. Dzieci natomiast śpią dłużej i lepiej, ponieważ czują się bezpiecznie.

Spanie z dzieckiem, wady

Minusy spania z rodzicem jednak przeczą tym ustaleniom. Te same źródła, które mówią o zmniejszeniu ryzyka bezdechu sennego poprzez spanie z dzieckiem jednocześnie informują, że właśnie spanie z dzieckiem zwiększa to ryzyko. Prawda leży pośrodku. Śpiąc z dzieckiem owszem, mamy większą kontrolę, pod warunkiem że śpimy na tzw. czuwaniu. Jeśli jednak mamy mocny sen, twardy i głęboki to istnieje ryzyko, że przeoczymy ten moment, zakryjemy malucha kołdrą lub przygnieciemy go. Sporą wadą spania razem jest po prostu brak wygody – zarówno dla nas jak i dla dziecka. Przez to ani my, ani dziecko w rezultacie się nie wysypia. Dodatkowo kiedy zbudujemy takie przyzwyczajenie, to nie tylko dziecko się uzależnia od tej nocnej bliskości, ale również my. Trudno potem zrezygnować z tego rytuału. Spanie z dzieckiem jest też często przyczyną braku bliskości między rodzicami.

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Spanie z rodzicami na swoje plusy i minusy. Co jeśli jednak stwierdzimy, że nasze dziecko jest już na to zdecydowanie za duże i chcemy zmienić dotychczasowe nawyki? Sposobów na to jak oduczyć dziecko spania z rodzicami jest tyle, ile samych dzieci. Natomiast istnieją pewne sprawdzone triki, które mogą nam pomóc w przekonaniu naszego dziecka do samotnego snu:

  • Atrakcyjne miejsce snu.

Łóżko jest bardzo ważne. Jeśli nasze dziecko jest większe, wytłumaczmy mu, że duże dzieci śpią same. Tym samym zróbmy wydarzenie z kupna ,,dorosłego” łóżeczka. Pozwólmy maluchowi wybrać swoje miejsce snu, tak aby było dla niego atrakcyjne i wymarzone. To może zachęcić dziecko do samodzielnego spania.

  • Stwórz harmonogram dnia.

Spanie razem wynika często z braku planu dnia. Wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe. Będą dni, że coś w tym planie się wyłamie. Jednak starajmy się, żeby nasz dzień miał pewne stałe punkty. Tym samym, aby pora usypiania i wyciszania była zawsze mniej więcej ta sama.

  • Konsekwencja i wytrwałość.

Pierwsze noce będą straszne. Nie nauczymy dziecka z dnia na dzień spania we własnym łóżku. Przygotuj się, że nieraz wstaniesz. Miej też na uwadze to, że jeśli czujesz, że nagłe wymuszenie na dziecku samodzielnego spania może wyrządzić mu więcej szkody niż pożytku, to odpuść. Staraj się jednak wyciszyć dziecko w swoim łóżeczku, a dopiero gdy wszystko zawiedzie pozwól mu zasnąć z tobą.

  • Pozwól dziecku zasnąć samodzielnie.

Nie czekaj aż zaśnie, pozwól swojemu dziecku nauczyć się zasypiać samemu. Oznacza to również, że nie powinnaś pozwalać mu zbyt często na tzw. uspokajacze. W ostateczności butelka czy smoczek pomoże, ale najpierw spróbuj nauczyć dziecko samemu się wyciszać i redukować napięcie.

Nie będzie łatwo, ale w końcu się uda!

Przygotuj się na płacz, szantaż, a nawet próby wymuszenia spania razem. Zmiany nie przychodzą z dnia na dzień. Bez względu na wiek dziecka to może być trudne i dla niego i dla ciebie. Dziecko musi się nauczyć kojarzyć łóżeczko z relaksem i bezpiecznym miejscem. Nie miej wyrzutów sumienia, w efekcie i tobie i dziecku naprawdę  będzie dużo lepiej.

 

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*