Odparzenia u dzieci, jak sobie z nimi radzić?
Jak byśmy nie dbali o naszego maluszka, czasem nie jesteśmy w stanie uniknąć odparzeń. Nawet jeśli regularnie zmieniamy pieluszkę i stosujemy odpowiednie kosmetyki, odparzenia mogą się pojawić. Na to zjawisko ma wpływ wiele czynników. Co na odparzenia u niemowlaka?
Jak powstają odparzenia?
Odparzenia to stan zapalny skóry, powstający najczęściej na skutek obcierania się pieluszki o pupę dziecka. Część dzieci jest na nie szczególnie podatna ze względu na delikatną skórę okolic intymnych. Odparzenia u dzieci to zupełnie normalne zjawisko i nie należy się nim zbytnio przejmować, ale nie powinno się też go bagatelizować.
Odparzenia – objawy
Pierwszym, często niezauważalnym objawem, jest zaczerwieniona skór, okolic intymnych. Jest to tak zwany rumień pieluszkowy. Jeśli to zaczerwienienie zignorujemy, wówczas rumień powiększa się, skóra puchnie i w efekcie miejsce dotknięte odparzeniem bardzo boli dziecko. Odparzenia u noworodka mogą być naprawdę groźne. Jeżeli w porę nie zareagujemy, niepozorne zaczerwienienie,powodujące dyskomfort może zamienić się w ranę, którą niezwykle ciężko zaleczyć.
Odparzenia u dzieci, leczenie
Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest maść na odparzenia. Na rynku dostępne są różne maści i kremy zawierające srebro lub cynk. Nie tylko leczą one podrażnione miejsce, ale również łagodzą ból. Starym sposobem jest również stosowanie mąki ziemniaczanej, czy fioletu gencjany. Jeśli jednak pomimo zastosowania maści i właściwej pielęgnacji pieluszkowe zapalenie skóry utrzymuje się, lub co gorsza pogłębia, należy zasięgnąć porady lekarza.
Odparzenia, profilaktyka
Najważniejszą rzeczą w niedopuszczeniu do pieluszkowego zapalenia skóry jest dbanie o właściwą higienę. Należy regularnie zmieniać pieluszkę, najlepiej co 2-3 godziny w ciągu dnia, lub częściej – jeśli zajdzie taka potrzeba. Za każdym razem należy dokładnie oczyścić pupę dziecka i zastosować odpowiedni krem ochronny. Raczej odradza się stosowanie talku. W przypadku noworodków, nie należy zwlekać ze zmianą pieluszki nawet, jeśli nie jest wypełniona do końca.