Blizna po CC- jak dbać i na co zwrócić uwagę?

Udało się, urodziłaś swoje upragnione maleństwo poprzez cesarskie cięcie. Ten przełomowy moment w twoim życiu pozostawił jednak pamiątkę na twoim ciele w postaci blizny. Blizna po cc jest często przyczyną kompleksów wielu kobiet. Istnieje możliwość, aby sprawić, że blizna będzie mniej widoczna i nie będzie dawać żadnych przykrych objawów.

Blizna po cc – jak dbać?

Czasy się zmieniły, obecnie prawie w ogóle nie wykonuje się cięcia wzdłuż kresy białej chyba, że mamy do czynienia z nagłą akcją mającą na celu ratowanie życia lub inne wskazania. Na ogół jednak cięcie wykonuje się nad spojeniem łonowym, co znacząco ułatwia jej ukrycie. Na początku, gdy już zostanie nam ściągnięty opatrunek, musimy dbać o higienę rany i regularnie ją przemywać oraz nosić wygodną, przewiewną, najlepiej bawełnianą bieliznę.

Następnie, gdy już szwy rozpuszczą się zauważysz,  że blizna jest różowa – co na bliznę po cc, aby stała się bledsza? W takiej sytuacji należy stosować maści na blizny i rany, są one często na bazie  krwi cielęcej lub śluzu ślimaka, co znacząco wspomaga ich blednięcie. Istotny jest również masaż wzdłuż blizny, który uchroni przed wybrzuszeniem się miejsca nacięcia. Pomocne mogą się również okazać oliwki z witaminą  E, oraz Bio-Oil, stosowane dwa razy dziennie sprawią, że blizna zacznie wyglądać estetycznie i będzie ledwo zauważalna.

Ból blizny po cesarskim cięciu

Jak po każdym zabiegu chirurgicznym również po cesarce może pojawić się ból i dyskomfort. Ból blizny po cc, uczucie mrowienia czy ciągnięcia jest zupełnie normalny podczas procesu gojenia. Jeśli jednak pojawi się gorączka lub ropa, wówczas należy się zgłosić pilnie do lekarza gdyż jest to oznaka zakażenia. Ból może też być oznaką problemów w środku. Na twojej macicy również znajduje się blizna, chociaż jej nie widzisz. Jeśli po porodzie masz boleśnie miesiączki, a do tego masz niewielką oponkę, której nie możesz zrzucić, wówczas zgłoś się do specjalisty.

Rehabilitacja blizny po CC

Aby uniknąć większości problemów po cesarce, należy po zagojeniu się ran zgłosić się do fizjoterapeuty. To pozwoli nie tylko wrócić do formy kręgosłupowi czy miednicy po porodzie, ale również wspomoże proces gojenia się blizny.

Częstym problemem jest rozejście  blizny po cc. Dotyczy to blizny macicy i jest to bardzo poważna, zagrażająca zdrowiu sytuacja. Dzieje się tak z różnych przyczyn, jednak istotne jest aby wszelkie niepokojące dolegliwości konsultować z lekarzem. Ponadto na rehabilitację po porodzie,również należy wybrać się po badaniu przeprowadzonym przez lekarza ginekologa. Również szczególnie ważny jest wcześniej wspomniany samodzielny masaż, gdyż zmniejsza powstawanie zrostów i bliznowca.

Laser, a blizna po cesarskim cięciu

W większości przypadków, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych i lekarz wyrazi zgodę, po dłuższym czasie uciążliwą bliznę możemy usunąć laserem. Warto jednak zaznaczyć, że nie we wszystkich przypadkach uda się ją całkowicie usunąć, a jedynie sprawić, że będzie mniej widoczna.

Higiena od początku

Najważniejsze w posiadaniu ,,ładnej” blizny jest to, jak będziemy dbać o ranę na samym początku. W pierwszych dobach po cesarce nie należy moczyć opatrunku. Następnie, gdy zostanie nam on ściągnięty, ranę przemywamy wodą z mydłem i dezynfekujemy. Wszelkie wątpliwości i złe samopoczucie należy zgłaszać niezwłocznie lekarzowi.

 

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*