Prawa ręka Państwa Młodych – jakie są obowiązki świadka na weselu?

Bycie świadkiem to wielki zaszczyt, ale również obowiązek. Każda osoba, która pierwszy raz zostaje poproszona o bycie świadkiem na weselu czuje wielką radość ale i strach. No bo co oznacza bycie świadkiem? Jakie są obowiązki świadka na weselu?

Obowiązki świadka na ślubie

Ślub a wesele, to dwie różne bajki. Państwo Młodzi w dniu ślubu z pewnością będą bardzo zestresowani. W ślubnej bieganinie łatwo będzie zapomnieć o najprostszych rzeczach. Welon, kwiaty, czy nienaganny makijaż, dopilnowanie ich to obowiązki świadkowej. Natomiast świadek na ślubie czuwa, czy fryzura Pana młodego jest nienaganna, czy kościół jest gotowy, oraz aby zainteresowany pojawił się na czas przed ołtarzem.

Świadkowa i świadek na ślubie są również odpowiedzialni za odbieranie od Pary Młodej prezentów i kwiatów pod kościołem. Świadkowie mogą być również odpowiedzialni za odeskortowanie gości do autokaru, lub poinstruowanie jak trafić na miejsce wesela.

Co najważniejsze, to świadkowie są odpowiedzialni za obrączki, dlatego jeśli przypadnie wam ten zaszczyt, w ślubnym szaleństwie nie zapomnijcie o tych złotych krążkach.

Obowiązki świadka na weselu

Do obowiązków świadka na weselu należy między innymi udział w zabawach oraz dbanie o to, aby gościom niczego nie zabrakło (głównie alkoholu). Świadkowie są również odpowiedzialni za komunikację między Parą Młodą, a obsługą wesela. Obowiązki świadkowej natomiast, to dbałość o nienaganny wygląd Panny Młodej do końca wesela, oraz zabawianie przybyłych gości.

Inne obowiązki świadków

Zadania świadków nie zaczynają się jednak dopiero w dniu ślubu. Do najważniejszych obowiązków świadka i świadkowej przed radosnym dniem należą:

  • organizacja wieczoru kawalerskiego/panieńskiego
  • pomoc w wyborze sukni ślubnej/garnituru
  • pomoc w ślubnych formalnościach
  • udział i pomoc w poprawinach
  • pomoc w organizacji transportu i noclegu dla gości

Obowiązek i przywilej

Bycie świadkiem to obowiązek i przywilej. Mimo sporej odpowiedzialności spoczywającej na barkach świadków jest to też duża przyjemność. Uczestniczymy w przygotowaniach, jesteśmy wsparciem merytorycznym, ale i psychicznym Pana Młodego i Pani Młodej. Najważniejsze, abyśmy zadbali o to, by byśmy wszyscy mieli radość  z przygotować do tej ważnej ceremonii.

 

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*