Jak dbać o pępek noworodka i kiedy odpada kikut pępowiny?

Pielęgnacja pępka noworodka wywołuje u młodych rodziców przerażenie i niepewność. Mimo, że w szkołach rodzenia porusza się temat pielęgnacji pępka dziecka, to kiedy przychodzi co do czego, nie bardzo wiemy, jak się za to zabrać. Jak dbać i kiedy odpada kikut pępowiny? Na co zwrócić uwagę, czego unikać?

Czym jest kikut pępowinowy?

Pępek noworodka, to nie lada problem dla niedoświadczonych rodziców. Warto jednak wiedzieć, że kikut pępowinowy nie boli, może jednak się w nim zbierać ropa i brud, dlatego trzeba zadbać o jego higienę. To po prostu pozostałość po pępowinie, która oczywiście po porodzie nie jest już maluchowi do niczego potrzebna. Pępowina przy porodzie jest obcinana na wysokości około 2 centymetrów od pępka, stąd kikut pępowinowy. Czasem rodzice nawet nie zauważają  jego obecności, bo odpada już w szpitalu, a jego higieną zajmują się pielęgniarki i położne z oddziału neonatologicznego.

Kiedy odpada kikut pępowiny?

Zwykle kikut odpada do dwóch tygodni po porodzie. Wysusza się, zmienia kolor na brązowy i samoistnie odpada, nie powodując przy tym bólu. W miejscu kikuta pojawi się pępek. Aby jednak kikut mógł odpaść, musimy dbać przez cały czas o jego higienę. Najlepiej codziennie czyścić go wacikiem lub patyczkiem nasączonym dezynfekującym alkoholem np. octeniseptem lub 70% spirytusem. Nie należy pępka jednak moczyć, dlatego trzeba uważać przy kąpieli. Jednocześnie nie należy się obawiać dotykania pępka, jest to konieczne, aby dokładnie go oczyścić.

Może się zdarzyć też tak, że pojawią się niewielkie krwawienia, to również normalny objaw. Czas gojenia się, zależy od pielęgnacji i indywidualnych cech regeneracji organizmu dziecka. Zdarza się, że kikut pępowinowy odpada już po 4-5 dniach. Octenisept, wbrew powszechnej opinii, nie skraca czasu gojenia, a jedynie zabezpiecza przed bakteriami i grzybami ze względu na swoje właściwości. Należy jednak uważać, jeśli dziecko ma bardzo delikatną skórę specyfik może ją podrażniać.

Kikut odpada i co dalej?

Pielęgnacja pępka nie kończy się jednak wtedy, kiedy odpada kikut pępowiny. Pępek należy dalej czyścić i przemywać. Pępek noworodka, z początku może być wypukły, jednak należy regularnie dbać o to, by w zakamarkach nie zbierał się brud. Z czasem może być tak, że zmieni się jego kształt na bardziej wklęsły. Może, ale nie  musi. Pępek noworodka po odpadnięciu kikuta nie różni się od pępka dorosłego człowieka.

Niepokojące symptomy

W sytuacji, gdy zauważymy, że kikut pępowinowy:

  • ropieje
  • pojawia się rumień
  • pojawia się opuchlizna
  • krwawienie jest obfite
  • wydziela się nieprzyjemny zapach

Wówczas należy skonsultować się z lekarzem. Może to być bowiem oznaka stanu zapalnego, lub infekcji bakteryjnej, która zbagatelizowana może być niebezpieczna dla zdrowia maluszka.

Czas i właściwa pielęgnacja

Tom kiedy odpada pępek, jak wspomnieliśmy wcześniej zależy od tego czy i jak pielęgnujemy kikut. Im szybciej się on ususzy, tym szybciej odpadnie. Ponadto warto pamiętać, by dbać o to aby pępek noworodka był zawsze suchy, wilgoć sprzyja bowiem rozwojowi bakterii. Nie należy też samodzielnie próbować urwać kikuta, gdyż można tym doprowadzić do zakażenia.

Powinno się za to wietrzyć pępek, dlatego na początku należy zawijać pampers dziecku tak, aby nie podrażniał kikuta, oraz aby miejsce gojenia miało stały dostęp do powietrza. Istotna jest również grubość kikuta. Im grubszy kikut, tym dłużej może się goić i później odpaść. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, warto na wizycie patronażowej zapytać położną i ewentualnie poprosić o pokazanie, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja pępka dziecka.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*