Nałóg, który zabija twoje dziecko – palenie w ciąży

Palenie w ciąży jest zabronione. Oczywiście każda matka zrobi co będzie uważać za słuszne. Prawdą jednak jest, że nie ma bezpiecznej dawki substancji zawartych w papierosie i każdy kontakt z nim, może nie tylko poważnie uszkodzić płód, ale i doprowadzić do jego śmierci.

Palenie w ciąży – fakty i mity

Pewnie niejedna z Was słyszała o tej słynnej ,,koleżance”, co to w ciąży paliła, bo jej lekarz pozwolił, tylko mniej i słabsze papierosy. Bzdura. Jeśli gdzieś faktycznie istnieje, bądź istniał taki lekarz, należy go zgłosić. Jednak żaden szanujący się i będący ,,na bieżąco” ginekolog nie powie swojej palącej pacjentce, że może sobie dalej w najlepsze palić gdy jest w ciąży. Podobnie jak w przypadku alkoholu, papierosy są szalenie niewskazane w ciąży i nie ma bezpiecznej ilości, jaką możecie wypalić. Prawdą jednak jest to, że palenie powoduje choroby, deformacje, a nawet obumarcie płodu. Ponadto może być powodem przedwczesnego porodu. Palenie a ciąża nie idą ze sobą w parze, choćbyśmy nawet próbowały jakoś nagiąć rzeczywistość.

Skutki palenia w ciąży

Jak wspomnieliśmy wcześniej, palenie w ciąży może prowadzić do poważnych powikłań.

Jednak to do matki należy decyzja, czy chce ponieść ryzyko.  A przecież to właśnie dobro dziecka powinno być dla niej teraz najważniejsze.

Palenie w ciąży skutki:

  • przedwczesny poród
  • hipotrofia płodu
  • upośledzenie ośrodkowego układu nerwowego płodu
  • wady łożyska
  • niedotlenienie płodu
  • dziecko jest narażone na szereg substancji kancerogennych
  • zwiększone ryzyko astmy oskrzelowej u dziecka
  • zwiększone ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej
  • inne wady rozwojowe np. wytrzewienie (brak powłok brzusznych)

Ponadto warto wspomnieć, że nawet bierne palenie w ciąży, czyli przebywanie w towarzystwie osób palących np. partnera, może powodować wyżej wspomniane powikłania.

Warto szukać pomocy

Podobnie jak każdy inny nałóg, również palenie ma swoje podłoże w psychice. Chociaż badania pokazują, że aż 70% palących kobiet, gdy dowiaduje się, że jest w ciąży, rzuca palenie bez większych problemów, to jednak  ciągle zostaje spory procent, który nie chce, lub nie może rzucić palenia. Istnieją odpowiednie instytucje, które pozwalają matkom rzucić palenie. Warto też na pierwszej wizycie u ginekologa przyznać się do nałogu, pomoże on w odstawieniu nikotyny i wytłumaczy ryzyko związane z paleniem.

Palenie w ciąży, a rozwój dziecka po porodzie

Nawet jeśli szczęśliwie urodzimy, mimo palenia w czasie trwania ciąży nie oznacza to, że nasze dziecko będzie zdrowe. Warto wspomnieć, że czynne, czy bierne palenie w ciąży może spowodować, że dziecko będzie miało wady, które wyjdą na jaw dopiero po urodzeniu. Taką chorobą jest astma oskrzelowa lub problemy z układem nerwowym. Ponadto dziecko mamy – palaczki, może rozwijać się gorzej niż jego rówieśnicy i mieć problemy w nauce w związku z upośledzeniem niedotlenionego podczas rozwoju prenatalnego mózgu.

Nie warto ryzykować

Jak widać, nie warto ryzykować. Jako kochająca matka, powinnaś zadbać o dziecko jeszcze zanim pojawi się na świecie. Jeśli jednak masz problemy z rzuceniem nałogu, zgłoś się do lekarza, z pewnością podpowie, jak sobie z tym poradzić.

 

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*