Jak uatrakcyjnić konwersację? Ciekawe pytania do drugiej osoby

Często, gdy poznajemy nową osobę, nawet jeśli jest ona dla nas ciekawa, nie bardzo wiemy o czym z nią rozmawiać. Tematy do rozmowy mogą być różne, jednak jeśli kogoś za dobrze nie znamy lub wręcz przeciwnie, znamy się zbyt dobrze, to rozmowa może się czasem nie kleić. Jak poprowadzić rozmowę, tak aby była ciekawa?

Sztuka konwersacji

Zanim dowiemy się o czym rozmawiać z ludźmi, musimy mieć wiedzę jak rozmawiać, żeby taka konwersacja była atrakcyjna dla obu stron. Aby tak się stało, należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach dobrej rozmowy.

  • Słuchaj
  • Dbaj o jakość i wartość komunikatu
  • Bądź zaciekawiony, ale nie ciekawski
  • Nie oceniaj

Istotne są również tematy do rozmowy. W czasie gdyrozmowa będzie nabierać tempa, tematy powinny pojawiać się same, jednak najtrudniej jest zacząć. Można rozmawiać o wszystkim przyjęło się jednak, że istnieją kategorie, których należy unikać ze względu na ich drażliwość. Są to między innymi: polityka, religia, czy tematy bardzo prywatne.

Należy również unikać agresji w rozmowie czy wodolejstwa. Komunikat powinien być zrozumiały i wartościowy, jeśli nie mamy nic wartościowego do przekazania należy wstrzymać się od komentarza. Warto też wspomnieć, że komunikat uatrakcyjni właściwa intonacja głosu. Rozmowa jednak to nie tylko przekazywanie komunikatów, ale przede wszystkim słuchanie i zadawanie pytań, tak aby okazać zaangażowanie i zainteresowanie wobec rozmówcy.

Ciekawe pytania do drugiej osoby

Warto zadbać o to, aby nasza rozmowa była ciekawa i niebanalna. Właściwie postawione drugiej osobie pytania nie tylko sprawią, że rozmówca poczuje się komfortowo, ale pozwolą również zacząć intrygującą rozmowę. Ciekawe pytania do drugiej osoby mogą dotyczyć tematów abstrakcyjnych lub bardziej przyziemnych.

Pamiętajmy, że nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Idąc tym tropem warto zapytać naszego rozmówcę, co np. uważa na temat danej książki lub filmu, który właśnie otrzymał nominację do Oskara.

Jeśli jesteśmy fanami tego samego nurtu popkulturowego, możemy zapytać kogoś, którą postacią wolałaby być z danego uniwersum i dlaczego. Możemy również poprosić kogoś o to, aby opowiedział nam jakąś ciekawą historię z życia lub wypowiedział się na temat miejsca, w którym ostatnio przebywał.

Jeśli znamy się wystarczająco dobrze, możemy pytać też o plany, marzenia, czy wręcz przeciwnie obawy i przeciwności z jakimi przychodzi mu się zmierzyć. Pamiętajmy jednak, aby pytania nie były nachalne i nie godziły w sferę prywatną naszego rozmówcy.

Tematów jest wiele, ogranicza nas tylko wyobraźnia

Tematy do rozmowy często mogą zrodzić się w naszej głowie bez większego wysiłku. Niepozorne pytanie o hobby, ulubioną muzykę, czy sport, może nas doprowadzić do bardzo ciekawych dyskusji. Wystarczy nie bać się pytać i wiedzieć jak to robić.

Jeśli nie jesteśmy pewni o czym rozmawiać z drugą osobą, warto zapytać samego siebie, o czym my chcielibyśmy podyskutować. Odpowiadając sobie na to pytanie możemy całkiem łatwo znaleźć temat do rozmów, który zaczniemy od jakiegoś ciekawego, a jednocześnie zaskakującego rozmówcę pytania.

Przede wszystkim trzeba być jednak otwartym i pełnym szacunku do drugiego człowieka. Skupiając się tylko na sobie lub przyjmując postawę zamkniętą wręcz agresywną, nie stworzymy właściwej atmosfery do rozmowy i nie zachęcimy nikogo do dalszych dywagacji. Przyjmując postawę odwrotną, zadając ciekawe pytania, nie tylko zaczniemy rozmowę, ale też poznamy lepiej naszego towarzysza rozmowy.

Zobacz też:

Jak zostać rannym ptaszkiem i nauczyć się wcześnie wstawać?

Wieczny chłopiec, czyli Syndrom Piotrusia Pana – charakterystyka

3 najciekawsze seriale Netflix, które wciągną Cię do granic możliwości!

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*