Mały Książę cytaty – dlaczego warto przeczytać tę książkę?

Mały książę napisany przez Antoine de Saint-Exupery to chyba najpopularniejsza książka dla dzieci na całym świecie. Chociaż docelowo książka była kierowana do młodszego czytelnika, to Mały Książę przekazuje wartości, które trafią również do dorosłego. Dlaczego warto przeczytać tę książkę? Jakie kryje w sobie Mały Książę cytaty, z których płynie mądrość i nauka?

O czym jest Mały Książę?

Mały książę, to opowieść filozoficzna dla dzieci, opowiadająca podróż głównego bohatera- Małego księcia, po różnych planetach. Zanim jednak przejdziemy do samej fabuły, należy mieć na uwadze, że to wyjątkowa książka. Napisana i zilustrowana przez autora, pozornie kierowana do dzieci, jest tak naprawdę opowieścią o świecie dorosłych. Książka w sposób prosty dla dziecięcego świata, a jednocześnie głęboki i psychologiczny, obnaża absurdy i niedoskonałości dorosłych.

Mały książę, streszczenie:

Małego Księcia poznajemy, gdy odbywa on ciekawą rozmowę z pilotem, którego spotyka. Opowiada mu o nieszczęśliwej miłości, którą przeżył, swojej gwieździe. W związku z nieszczęśliwą miłością wyruszył w podróż, po różnych planetach. Na nich spotkał pijaka, który pił, aby zapomnieć, że pije, latarnika, który zapalał, by gasić. Spotkał on również króla, czy księgowego, jednak wszyscy byli zajęci swoimi sprawami, pogrążeni w rzeczy, które tak naprawdę nie są ważne. Wreszcie mały książę wylądował na Ziemi, właśnie tam spotkał pilota, któremu to wszystko opowiada. Również pilot uświadomił sobie wiele ważnych spraw, dzięki temu spotkaniu.

Najważniejsi bohaterowie

Postacie w Małym Księciu są bardzo ważne, każda z nich obnaża pewną emocję lub słabość ludzką. Oto Mały Książę, bohaterowie:

 • Mały Książę
 • Pilot
 • Turecki Astronom
 • Lis
 • Pan Próżny
 • Zwrotniczy
 • Róża
 • Latarnik
 • Król
 • Pijak
 • Bankier
 • Geograf
 • Kupiec

Drugie dno Małego Księcia

Mały Książę, to tylko z pozoru barwna, opowieść dla dzieci. To swego rodzaju przebudzenie. To psychologiczna piękna książka o tym, że stając się dorosłymi i oddając się w wir ,,dorosłych” spraw, zapominamy o tym co naprawdę ważne. Z biegiem lat zamiast bardziej świadomi i światli, stajemy się ślepi i płytcy. To również piękna książka o miłości, stracie, przyjaźni i odpowiedzialności.

Mały książę i mądrości, które warto zapamiętać

Mały książę to książka ponadczasowa i ponadwiekowa, nie ma znaczenia czy masz lat osiem, czy osiemdziesiąt. Mały Książę to wciąż opowieść dla Ciebie. Jeżeli nie chcesz kupować, z łatwością znajdziesz książkę w internecie wpisując ,,Mały Książe PDF”. Będziesz mógł wówczas zabrać go zawsze ze sobą i korzystać z wielkiej mądrości, płynącej z tej historii. A oto, Mały Książę cytaty, które poruszają:

„Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie się sobie przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku”

„-Na pustyni jest się trochę samotnym

-Równie samotnym jest się wśród ludzi.”

„Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś”

„Mowa jest źródłem nieporozumień”

„Człowiek naraża się na łzy, gdy raz pozwoli się oswoić”

„Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym”

„Zawsze wydaje się, że w innym miejscu będzie lepiej”

„Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem”

„Jeśli coś kochasz, puść to wolno. Kiedy do Ciebie wróci, jest Twoje. Jeśli nie, nigdy Twoje nie było”

      

 

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*