Kiedy sadzić i w jaki sposób pielęgnować rośliny cebulowe?

W trakcie urządzania ogrodu warto uwzględnić rabatę z roślinami cebulowymi. Na rynku odnaleźć można wiele ich gatunków, każdy bez problemu dopasuje coś idealnego do swojego ogrodu. Rośliny cebulowe są cudowną ozdobą każdego przydomowego ogródka.

Kiedy należy sadzić rośliny cebulowe?

Rośliny cebulowe kwitnące latem sadzi się od początku do połowy wiosny, przeważnie już od połowy kwietnia do maja. Gatunki tych roślin są wrażliwe na niskie temperatury, należą do nich na przykład dalie i mieczyki. Rośliny kwitnące późną jesienią należy sadzić od sierpnia do września (np. merenderę, szafran czy zimowit jesienny). Od września do października można sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną jak między innymi korona cesarska czy narcyzy.

Warto pamiętać o tym, aby suche cebule posadzić od razu po ich zakupieniu. Najlepiej wybrać zaufanych i sprawdzonych sprzedawców. Podczas zakupu cebul należy unikać tych z plamami, przebarwieniami czy miękkich cebul, pozbawionych łusek okrywowych. Jakość cebuli odgrywa bardzo dużą rolę. Nie powinny mieć one żadnych mankamentów. Rośliny zakupione w doniczkach można wysadzać do gruntu przez cały sezon czy też poczekać aż naziemna część nie zaschnie, wówczas otrzyma się cebulę w stanie suchym. Rośliny cebulowe można zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych przez internet.

O czym trzeba pamiętać w trakcie wysadzania rośliny do gruntu?

Rozsady kwiatów oraz warzyw wysadza się do gruntu w drugiej połowie maja, w tym czasie przeważnie nie występują już przymrozki. Sadzonki należy koniecznie obficie nawodnić na 2 do 3 godzin przed ich wysadzeniem. Rozsady umiejscawia się na grządkach, odpowiednio wcześniej przygotowanych. Należy mieć na uwadze to, iż ważne jest zachowanie właściwych odległości, które zalezą od gatunku i odmiany danej rośliny cebulowej.

Technik sadzenie jest parę. Można specjalnym kołkiem zrobić pionowy dołek, po czym umieścić rozsadę, w ten sposób, żeby korzenie się nie zawinęły. Jeśli są zbyt długie, trzeba je delikatnie skrócić. Kolejnym krokiem jest wbicie kołka ukośnie obok dołka, po czym wyprostowanie go w stronę rozsady. Dzięki temu ziemia jest dociśnięta do korzeni. Następnie rowek należy zasypać i ugnieść glebę wokół rośliny. Ważne jest to, że rozsada musi być posadzona na takiej głębokości, na jakiej rosła w doniczce, chyba że jest bardzo wyrośnięta, wówczas można ją dać nieco głębiej. Ostatnim krokiem jest intensywne podlanie rośliny, w taki sposób, aby jej liście pozostały suche. Do sadzenia dobrze jest przystąpić w pochmurny dzień albo dopiero pod wieczór, nigdy kiedy słońce mocno pali.

Podlewanie oraz nawożenie roślin cebulowych

Rośliny cebulowe lubią wilgoć, jednak nie mogą być zbyt intensywnie podlewane. Najlepiej je nawadniać wtedy, gdy faktycznie ziemia jest bardzo sucha. Po posadzeniu do gruntu trzeba sprawdzać na bieżąco poziom nawilżenia gleby. Rabatę z cebulami podlewa się, kiedy jest widocznie sucha jesień, podlewania trzeba zaprzestać wraz z pojawieniem się mrozów. Wznawia się je dopiero na wiosnę, kiedy widoczne są już pierwsze pędy.

Kwiaty cebulowe wymagają zwiększonej ilości wilgoci, kiedy intensywnie rosną i zaczynają kwitnąć. Roślin nie trzeba podlewać po przekwitnięciu kwiatu i zaschnięciu liści, nawet jeśli pojawiają się upały. Nie ma konieczności nawożenia kwiatów cebulowych, ale warto jednak wykonać taką czynność. Do tego procesu można użyć kompostownika albo uniwersalnego nawozu. Idealną porą na wzmocnienie roślin jest wczesna wiosna, dzięki nawozowi rośliny będą intensywniej rosły i uzyskają pełniejsze kwitnięcie.

Autor publikacji
Współautorem publikacji jest Sklep Poradnika Ogrodniczego – internetowy sklep ogrodniczy oferujący szeroki asortyment produktów
Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*