W jaki sposób pielęgnować krzewy owocowe?

Drzewa oraz krzewy owocowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza jeśli chcemy otrzymać smaczne i zdrowe owoce.

Nawożenie krzewów owocowych

Rośliny owocowe potrzebują częstego nawożenia jednak tylko i wyłącznie na samym początku ich rozwoju, kiedy korzenie nie sięgają jeszcze zbyt głęboko. Nawóz powinien być delikatnie wmieszany wokół rośliny, warto skorzystać ze specjalnej mieszanki do krzewów owocowych, w której znajduje się duża ilość potasu i fosforu. Nawozić można także kompostownikiem.

Przycinanie roślin

Kiedy posadzimy już młodą roślinę, powinniśmy skrócić jej przewodnik oraz najdłuższe pędy. Taka czynność pomoże w przyjęciu się krzewów, a także pobudzi pąki na pędach do rozwoju. W 2 i 3 roku po posadzeniu nie powinno się już skracać pędów, dopuszczalne jest tylko przeginanie pędów, które rosną zbyt pionowo do góry. W kolejnych latach powinny zostać usuwane jedynie stare gałęzie i te, które na siebie zachodzą czy rosną za bardzo w górę. Pierwsze cięcie radzi się wykonać na przedwiośniu, nie dotyczy to gałęzi brzoskwini i nektaryny. Wiśnie, czereśnie i morele tnie się po zbiorach owoców. Drugie cięcie powinno być wykonane latem.

Podlewanie roślin owocowych

Niezwykle istotne jest podlewanie roślin zwłaszcza w trakcie ciepłego lata, kiedy trwają susze. Podlewać należy intensywnie zwłaszcza młode rośliny, radzi się wykonywać tę czynność obficie raz, na dłuższy czas.

Ochrona przed chorobami oraz szkodnikami

W pielęgnacji krzewów owocowych ważna jest również ich ochrona. Dobrze jest przeprowadzić oprysk specjalnymi środkami owadobójczymi i grzybobójczymi, wówczas będziemy mieć pewność, że szkodniki nie dobiorą się do owoców. Taki zabieg należy wykonać w ciepły i bezwietrzny dzień. Z opryskami nie należy przedobrzyć. Warto wybierać rośliny w miarę odporne na choroby, oprócz tego można stosować naturalne sposoby ochrony.

Chore pędy muszą być na bieżąco wycinane, krzewy dobrze jest opryskiwać wyciągiem z pokrzyw, który zapewni ochronę przed mszycami. Niekiedy jednak użycie silnych chemicznych preparatów jest konieczne. Metody naturalne nie okażą się skuteczne w przypadku takich chorób jak zaraza ogniowa, torbiel czy kędzierzawość liści. Nie obejdzie się również bez zastosowania chemicznego preparatu, jeśli nasze krzewy zostaną zaatakowane przez krzywika poprzecznego. Silny środek pomoże również zapobiec występowania parcha jabłoniowego. Bogata oferta chemicznych środków na rynku pozwoli na dobranie najlepszego produktu do swoich potrzeb.

Zabieg bielenia drzew owocowych

Taką czynność należy przeprowadzić zimą, aby zmniejszyć ilość uszkodzeń pni, jakie będą spowodowane przez ujemne temperatury. W trakcie zimy zdarza się, że przez chwilowe ocieplenie, tkanki drewna i kory ulegają zahartowaniu. Drzewa w ciągu dnia ogrzewają się, a w nocy znowu marzną. Przez to powstają tak zwane rany zgorzelinowe oraz pionowe pęknięcia pnia. Szczególnie na to zjawisko narażone są wiśnie, śliwy, czereśnie, grusze oraz jabłonie.

Niekiedy do uszkodzeń dochodzi również w tkankach wewnętrznych, wtedy dochodzi do zbrunatnienia komórek. Jeśli zdecydujemy się na wybielenie kory krzewu, wówczas promienie słońca będą przez nią odbijane, a roślina nie będzie już narażona na zmienną temperaturę. Do takiego zabiegu pielęgnacyjnego używa się mleka wapiennego, które stanowi mieszaninę wody i wapna. Dwa kilogramy wapna rozpuszcza się w ok. 10 litrach wody, można dodać do tej mieszanki również odrobinę gliny. Taka mikstura lepiej przywrze do pnia drzewa i nie zostanie od razu zmyta przez padający deszcz.

Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy – największy portal ogrodniczy w Polsce.
Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*