Jak usunąć kamień nazębny?

Kamień nazębny może być nie tylko nieprzyjemny ale również nieestetycznie wyglądać. Oczywiście możemy go usunąć u stomatologa, jednak nie zawsze mamy czas i możliwość wybrać się do specjalisty. Jak usunąć kamień nazębny w domu, oraz jak mu zapobiegać?

Czy to osad, a może kamień nazębny?

Często stosujemy te pojęcia zamiennie, a jednak to dwie inne rzeczy. Osad a kamień nazębny znacząco się różnią. Osad nazębny pojawia się już chwilę po szczotkowaniu. Jest to miękki nalot, który wynika z osadzania się zanieczyszczeń na powierzchni zęba. Kamień nazębny to osad, który po kilkunastu godzinach zdążył już stwardnieć i niemalże na stałe osiąść na płytce nazębnej.

Jak usunąć kamień nazębny- domowe sposoby

Chociaż może się to wydawać trudne to można domowymi sposobami ograniczyć ilość kamienia nazębnego w jamie ustnej. Jak usunąć kamień nazębny w domu, naturalnymi metodami?

  • Specjalistyczna pasta na kamień nazębny– najłatwiej kupić w aptece lub lepiej wyposażonej drogerii specjalną pastę do zębów. Mycie tego typu produktem możemy nazwać kuracją, ponieważ powinna trwać określoną ilość czasu, zalecaną przez producenta. Po tym czasie powinniśmy cieszyć się pięknym, czystym uśmiechem.
  • Skaler elektryczny- to specjalistyczne urządzenie, które rozbija kamień przy pomocy wibracji o wysokiej częstotliwości.
  • Domowa pasta na kamień nazębny– pastę możemy przygotować w domu używając sody oczyszczonej, olejku miętowego oraz oleju kokosowego. Wystarczy codziennie szczotkować pastą zęby, aby pozbyć się kamienia oraz odświeżyć oddech.
  • Dodaj węgiel aktywny do pasty do zębów- węgiel nie tylko wybiela zęby, ale również zabija bakterie ale również usuwa kamień. Jeżeli zastanawiasz się, jak usunąć kamień nazębny, to dodaj kapsułkę węgla do nałożonej na szczoteczkę pasty i tak wyszczotkuj zęby.
  • Płukanki z szałwii- szałwia na kamień nazębny jest niezastąpiona. Ma działanie odkażające, bakteriobójcze oraz przy systematycznym stosowaniu jej jako płukanki do jamy ustnej, zapobiega osiadaniu kamienia nazębnego.

Dlaczego należy usuwać kamień nazębny?

Być może wielu osobom kamień nie przeszkadza, zwłaszcza jeżeli nie jest widoczny. Należy mieć jednak na uwadze, że osiadanie kamienia sprzyja rozwojowi bakterii, a tym samym rozwojowi chorób jamy ustnej, takich jak zapalenie dziąseł, czy  zapalenie przyzębia. Ponadto zęby szybciej się psują, pojawia się próchnica i nieświeży oddech. Dlatego ważne jest, aby usuwać kamień u dentysty lub w miarę możliwości dbać o jamę ustną w domu.

Jak dbać o zęby, aby nie osadzał się kamień?

Aby zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Nie wystarczy jednak myć zębów. Należy dokładnie oczyszczać jamę ustną z zabrudzeń, dlatego warto również pamiętać o regularnym nitkowaniu zębów, czy płukaniu odpowiednim płynem do higieny. W przypadku dużej tendencji do kamienia, warto rozważyć zakup irygatora, czy szczoteczki sonicznej, które usuwają większość zanieczyszczeń i docierają w każdy zakamarek jamy ustnej. Dobrym nawykiem będzie również chodzenie na regularne czyszczenie i kontrolę do stomatologa. Takie wizyty zaleca się przynajmniej co pół roku. W internecie można również nabyć specjalne zestawy do usuwania kamienia nazębnego, gdzie postępując zgodnie z instrukcją w sposób bezpieczny pozbędziemy się przykrej dolegliwości.

Bezpłatne usuwanie kamienia

Każdej osobie posiadającej ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ, raz w roku przysługuje bezpłatne usuwanie kamienia nazębnego. Zaleca się jednak wykonywać zabieg raz na 6 miesięcy.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*