Dlaczego wymiotuję? Domowe sposoby na wymiotowanie

Wymioty, czyli gwałtowny wyrzut treści z żołądka to zdecydowanie coś, czego nikt z nas nie chce doświadczyć. Często poprzedzone nudnościami, mogą mieć różne podłoże. Najważniejsze jest to, aby szybko zareagować, ponieważ częste wymioty mogą prowadzić do odwodnienia i być objawem poważnej choroby. Jak sobie poradzić z wymiotami i mdłościami? Jakie są najlepsze domowe sposoby na wymiotowanie?

Przyczyny wymiotów i mdłości

Wymioty i mdłości mogą mieć różnorakie podłoże. Ważne jest to, aby nie bagatelizować problemu. Wymioty mają zawsze na celu usunięcie szkodliwych substancji, drobnoustrojów i toksyn z organizmu. Mogą również pojawić się mdłości bez wymiotów. Mdłości występują najczęściej w przypadku zaburzeń błędnika, w wyniku zawrotów głowy. Mogą też być zwiastunem wymiotów, czy wynikiem stresu. Wymioty natomiast, swoje podłoże mają najczęściej w różnego rodzaju chorobach. Dlaczego wymiotuję, jakie są najczęstsze przyczyny?

 • Zatrucie pokarmowe
 • Infekcje przewodu pokarmowego
 • Zatrucie lekami lub toksynami
 • Ciężki stres
 • Zapalenie wyrostka
 • Choroba wrzodowa żołądka
 • Zapalenie wątroby
 • Zapalenie trzustki.
 • Zaburzenia metaboliczne
 • Bulimia
 • Ciąża

Sprawdzone domowe sposoby na wymiotowanie

Jeżeli mamy problemy z wymiotowaniem, przede wszystkim musimy przywrócić równowagę elektrolitową. Dlatego bardzo ważne jest picie dużej ilości chłodnych płynów. Nawodnienie w takiej sytuacji to podstawa. Domowe sposoby na wymioty również zakładają picie ziół takich jak mięta, rumianek, czy melisa, które działają przeciwzapalnie i relaksująco. Oczywiście płyny pijemy powoli, po łyczku, tak aby nie obciążyć zmęczonego nudnościami i wymiotami żołądka. Unikać należy ciężkich i tłustych potraw, raczej pozwolić żołądkowi odpocząć i ograniczać się do lekkich posiłków. Warto osłodzić sobie przyjmowane napoje lub posiłki, ponieważ bardzo ważne jest utrzymanie dobrego poziomu glukozy we krwi. Można oczywiście zakupić w aptece leki przeciwwymiotne lub udać się do przychodni, celem wykonania specjalnego zastrzyku.

Aby ograniczyć mdłości bez wymiotów, można dodać do napoju sproszkowanego imbiru lub przegryzać migdały prażone. Są to sprawdzone sposoby, zwłaszcza przy uporczywych mdłościach w ciąży. Świetnym również sposobem jest wywar z ryżu, który należy ostudzić i pić. Nie tylko złagodzi mdłości, ale również dobrze nawodni organizm.

Wymioty i mdłości w ciąży

Kiedy kobieta jest w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze może odczuwać mdłości, a nawet doświadczać wymiotów. Najczęściej jest to jednak wymiotowanie żółcią, rzadziej treścią pokarmową. Jeżeli wymioty lub mdłości są bardzo dokuczliwe, lekarz może zalecić branie preparatu dla kobiet w ciąży, przeciw mdłością. Jednak należy być czujną. Zbyt częste wymioty, mogą być przyczyną odwodnienia, dlatego również należy dużo pić i uzupełniać wszelkie składniki odżywcze. Wszelkie wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, należy konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Wymioty pod koniec ciąży, mogą również być zwiastunem porodu.

Dlaczego nie należy bagatelizować mdłości i wymiotów?

Warto dokładnie zastanowić się, „dlaczego wymiotuję?”. Jeżeli zdarzyło nam się to raz i prawdopodobnie przyczyną było niewłaściwe jedzenie lub stres, raczej nie ma powodów do zmartwień. Jeżeli jednak problem staje się cykliczny, dodatkowo w wymiocinach, pojawia się krew lub skrzepy, to należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Lekarz z pewnością zleci badania krwi, oraz w dalszym postępowaniu gastroskopię. Badanie to, pozwoli ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy. Z wymiotami bowiem łączy się wiele poważnych, często śmiertelnych chorób. Sposoby na wymiotowanie więc należy traktować jako doraźny środek zapobiegawczy i zawsze docelowo problem konsultować z lekarzem.

 

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*