Jak założyć niebieską kartę i co ona daje?

Poznajemy tego jedynego, bierzemy ślub, zakładamy rodzinę i nagle pewnego dnia coś się zmienia. Z mężczyzny, który cię szanował, nagle zmienia się w takiego, który zaczyna podnosić na Ciebie rękę, zdarza się również, że bywa agresywny wobec dzieci. Musisz działać szybko, sąsiedzi wzywają policję i pada pytanie, o założenie niebieskiej karty. Jak założyć niebieską kartę?Dlaczego warto ją założyć i szukać pomocy? Co daje niebieska karta przy rozwodzie?

Czym jest niebieska karta?

Niebieska karta to procedura, która została opracowana przez Komendę Główną Policji. Ma ona na celu ochronę ofiar przemocy domowej. Co ważne, niebieska karta nie jest tylko dla żon, nad którymi znęcają się mężowie. Niebieską kartę możemy założyć w przypadku każdego aktu przemocy w rodzinie. Tak więc również w sytuacjach, gdy to oprawcą jest dziecko, żona, dziadek, babcia, czy każdy inny członek rodziny, chociaż to rzadsze przypadki.

Niebieska karta powstała w 1997 roku. Obecnie istnieje niebieska karta, a i b. Karta A to dokument mówiący nam o tym, co zgłoszono oraz jaką sytuację zastano na miejscu i co zrobiono w związku z nią. Natomiast karta B, dokładnie opisuje, najgorsze zdarzenia i informuje, gdzie i do jakich organizacji ofiara może się zgłosić, celem uzyskania pomocy. Niebieska karta, a i b, często niestety ląduje w koszu. Ofiara, będąc zastraszona lub przekonana przez oprawcę ułudą poprawy, wycofuje zeznania.

Dlaczego warto założyć niebieską kartę? Jak założyć niebieską kartę?

Przemoc niszczy psychikę, zdrowie i wszystko, co możliwe. Jeżeli doświadczamy przemocy w małżeństwie, to nawet jeżeli partner, dopuszcza się przemocy tylko na nas, to cierpią również nasze dzieci. To się nigdy nie zmieni, kto raz podniósł rękę na drugą osobę, zrobi to jeszcze raz. Nie warto liczyć na poprawę, trzeba uciekać i szukać pomocy. To daje właśnie niebieska karta. Daje informację służbom, że jest ryzyko zagrożenia zdrowia i życia i ułatwia znalezienie instytucji, które mogą pomóc. Co istotne, ofiara w ramach procedury, otrzymuje wsparcie psychologiczne, łatwiej jest jej znaleźć lokal zastępczy, a Policja jest niejako wyczulona na sytuacje przemocowe w tej rodzinie. Jak złożyć niebieską kartę? Dróg jest kilka, można tego dokonać bezpośrednio na Policji, wówczas Policja kieruje informację do odpowiedniego MOPRu, lub bezpośrednio w MOPRze wtedy, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, wysyła zawiadomienie do Policji.

Czy mogę wycofać niebieską kartę?

Wiele ofiar zastanawia się, niebieska karta, czy można wycofać? Otóż sprawa wygląda następująco, możemy wycofać zeznania, wówczas nasz oprawca, nie poniesie konsekwencji karnej. Jednocześnie możemy nie skorzystać z pomocy. Ale niebieska karta A, czyli informacja o zajściu zostanie i nie można jej zniszczyć, czy wykasować. To bardzo ważne, służby mają świadomość, że w przypadku ofiar przemocy domowej, bardzo silny jest Syndrom Sztokholmski, oraz obawa o życie swoje i pozostałych członków rodziny.

Niebieska karta, a rozwód

Co daje niebieska karta przy rozwodzie? Nawet jeżeli to sama niebieska karta A, wraz z materiałem dowodowym pełnym, choćby notatek z interwencji Policji, to jest to właściwie karta przetargowa, jeżeli zależy nam na rozwodzie z orzeczeniem o winie, a powinno. Bo istnieje szansa, że dorzucając do tego zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, naszego oprawcę dosięgnie sprawiedliwość, a my otrzymamy wyłączne prawo do lokalu i dzieci. Tym samym zapewnimy sobie bezpieczeństwo, a agresor trafi do więzienia na długie lata.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*