Domowa pasta do zębów na 3 sposoby

O tym, że warto myć zęby, wiedzą już najmłodsi. Skutki  nieprawidłowej higieny jamy ustnej mogą być opłakane. Podobnie jednak, jak w przypadku każdej pielęgnacji, warto rozważyć jak najbardziej naturalne alternatywy. Domowa pasta do zębów może być dużo skuteczniejsza niż gotowa, chemiczna pasta z drogerii. Nie wszystkie jednak naturalne składniki nadają się do stosowania na zęby. Jak zrobić domową pastę do zębów? Czy domowa pasta do zębów wybielająca jest równie skuteczna, co pasty wiodących marek?

Domowa pasta do zębów z użyciem sody oczyszczonej

Pasta do zębów z sody oczyszczonej jest jedną z prostszych do zrobienia, a zarazem najlepszych receptur. Domowa pasta do zębów z sody ma wiele plusów. Przede wszystkim nie zawiera żadnych drażniących substancji i jest bardzo tania w przygotowaniu. Do przygotowania pasty z sody oczyszczonej potrzebujemy:

  • ¼ szklanki sody oczyszczonej
  • 7 kropli olejku miętowego
  • pół łyżki soli himalajskiej (drobnej)
  • pół łyżki ksylitolu
  • pół szklanki oleju kokosowego tłoczonego na zimno

W miseczce należy wymieszać olej z sodą oczyszczoną. Następnie dodajemy ksylitol, olejek miętowy i sól himalajską i mieszamy aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Powstałą pastę należy przełożyć do szklanego słoiczka i wstawić do lodówki. Pasta do zębów z sody w użytkowaniu jest dokładnie taka sama jak zwykła pasta do zębów. Bezpośrednio ze słoiczka nakładamy ją na szczoteczkę i myjemy zęby.

Pasta do zębów dla dzieci

Zrobienie pasty do zębów dla dzieci jest jeszcze  prostsze. Do jej wykonania potrzebujemy jedynie pół łyżeczki ksylitolu, pół szklanki oleju kokosowego, pół łyżeczki olejku pomarańczowego spożywczego. Wszystkie składniki mieszamy, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Również należy przechowywać ją w szklanym słoiczku, w lodówce.

Trzeba  unikać używania olejków eterycznych, a w zamian za to wybrać dowolny olejek spożywczy. Domowa pasta do zębów dla dzieci jest o tyle świetnym rozwiązaniem, że nie musimy obawiać się problemów z brzuszkiem, jeżeli dziecko zje pastę.

Wybielająca pasta do zębów

Pasta do zębów wybielająca jest także kosmetykiem, który możemy przygotować w domu. Do jej stworzenia poza wspomnianymi produktami, które należy użyć do wykonania pasty z sodą oczyszczoną, dodajemy dwie łyżeczki węgla oraz pół łyżeczki mielonych goździków. Węgiel  świetnie wybiela zęby i jego częste stosowanie sprawi, że będziemy cieszyć się hollywoodzkim uśmiechem.

Mydło do zębów?!

Chociaż dla wielu osób może to brzmieć bardzo egzotycznie to mydło do zębów jest bardzo skutecznym i naturalnym rozwiązaniem. Jednocześnie ta forma produktu myjącego do zębów jest bardzo ekologiczna i tania.

Mydło do zębów, przepis: 100 gram oleju rycynowego, 200 gram oleju kokosowego, 101 gram wody demineralizowanej, około 50 gram wodorotlenku sodu, łyżeczka ksylitolu, łyżeczka węgla aktywnego oraz łyżeczka olejku szałwiowego.

Wszystko należy wymieszać do uzyskania jednolitej masy, następnie przełożyć do szklanego słoiczka i trzymać w lodówce.

Mydło do zębów jest dużo skuteczniejsze od pasty, ponieważ dużo dokładniej czyści powierzchnię zębów. Co istotne, w pastach z drogerii często w składzie jest gliceryna, która oblepia szkliwo. Nie można jej łatwo usunąć, a to nie sprzyja wchłanianiu się wapnia i fluoru. Mydło do zębów pozbawione jest tego składnika.

Dlaczego warto robić samemu pastę do zębów?

Robiąc pastę do zębów samodzielnie mamy pewność, że znajdzie się w niej tylko to, co powinno. Ksylitol, który jest w każdym przepisie, zapobiega próchnicy, węgiel sprzyja wybielaniu, natomiast soda dokładnie oczyszcza. Jednocześnie samodzielne przygotowanie kosmetyków jest bardzo tanie. Niskim kosztem możemy stworzyć duże ilości różnych środków z przyjaznym składem.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*