Rośliny do sypialni – 7 top roślin, które warto mieć w domu

Wśród wielu osób nadal krąży mit o tym, że nie powinno się mieć kwiatów w sypialni, ponieważ pobierają one w nocy tlen i mogą wydzielać aromaty niekorzystnie wpływające na nasz sen. Warto jednak poznać fakty na ten temat i dowiedzieć się jakie są polecane rośliny do sypialni, ponieważ nie wszystkie będą nam szkodzić. Niektóre z nich mają bowiem w nocy wręcz terapeutyczny wpływ na nas.

Rośliny do sypialni – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Jeśli zastanawiasz się jakie rośliny do sypialni wybrać, skup się na tych, które nie wydzielają zbyt intensywnych zapachów. Ponadto powinno się zadbać, by nie były to okazy pobierające po zmroku tlen. Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Najzdrowsze rośliny do sypialni to te, które:

 • wytwarzają w nocy tlen,
 • nawilżają powietrze,
 • działają oczyszczająco, wyłapują kurz,
 • odfiltrowują substancje szkodliwe,
 • nie mają intensywnego zapachu.

Jakie rośliny wybrać do sypialni

Wiedząc jakie właściwości powinny mieć najzdrowsze rośliny do sypialni, warto poznać konkretne przykłady. Wśród nich znajdą się zarówno okazy całe w zieleni, ale i takie pięknie kwitnące.

Rośliny do sypialni:

 • Bluszcz pospolity – świetnie nawilża powietrze i pochłania formaldehydy oczyszczając tym samym powietrze w sypialni. Może być uprawiany zarówno na parapecie, komodzie, jak i w wiszących kwietnikach. Niestety jest wrażliwy na ilość dostarczanej wody. Należy więc jego podłoże utrzymywać umiarkowanie wilgotne, ponieważ z nadmiaru wody liście zżółkną i opadną. Z kolei przy zbyt suchej ziemi zbrązowieją i uschną.
 • Zielistka Sternberga – zwana jest także trawką. Stanowi znakomity filtr zanieczyszczeń w domu, neutralizuje metale ciężkie i inne szkodliwe związki chemiczne w powietrzu, a także pochłania promieniowanie elektromagnetyczne, które może być dla nas szkodliwe. Jednocześnie nie jest też zbyt wymagająca w hodowli. Wystarczy regularne podlewanie i dostęp światła, choć odmiany całkowicie zielone dobrze znoszą nawet niedobór promieni słonecznych.
 • Wężownica, czyli Sansewieria Gwinejska – jest rośliną, która po zmroku oczyszcza powietrze (przede wszystkim z dwutlenku węgla) i produkuje tak ważny dla nas tlen. Oprócz walorów prozdrowotnych, stanowić może ona również atrakcyjny element wystroju, a do tego nie jest wymagająca w pielęgnacji. Dobrze znosi niedobór promieni słonecznych. Należy jedynie uważać, by nie podlewać jej nadmiernie.
 • Aloes zwyczajny –ma jednocześnie wszystkie właściwości, jakie powinny cechować rośliny do sypialni. Działa on nawilżająco i oczyszczająco, nie wydziela intensywnego zapachu, a dodatkowo produkuje w nocy tlen.

Kwiaty do sypialni

Zastanawiając się jakie rośliny do sypialni wybrać, warto rozważyć też okazy kwitnące, by dopełnić atrakcyjnego wyglądu tego pomieszczenia. Odpowiednio dobrane kwiaty do sypialni będą łączyć walory estetyczne i prozdrowotne.

Kwiaty do sypialni:

 • Skrzydłokwiat – doskonale nawilża i oczyszcza powietrze. Pochłania formaldehydy (m.in. pochodzące z klejów i dymu tytoniowego), aceton i benzen, poprawiając tym samym warunki do snu. Jednocześnie też stan jego liści da nam znać, jeśli powietrze będzie zbyt ciepłe i suche, ponieważ w takich warunkach zasychają ich brzegi. Ponadto jest bardzo łatwy w uprawie, dobrze znosząc błędy w jego pielęgnacji.
 • Kaktus, np. Grudnik zwany kaktusem bożonarodzeniowym – produkuje w nocy potrzebny nam tlen, oczyszczając jednocześnie powietrze z dwutlenku węgla i nawilżając je. Kwitnie w okresie późnej jesieni i zimy, ale i bez kwiatów stanowi dekorację w sypialni.
 • Storczyk Dendrobium – jest pięknym kwiatem wytwarzającym po zmroku tlen. Nawilża on powietrze i oczyszcza je przede wszystkim z dwumetylobenzenu. Ponadto pięknie kwitnie i ma bardzo delikatny zapach.

Wybierając rośliny do sypialni mamy trochę ograniczony wybór, by były one bezpieczne i do tego miały pozytywny wpływ na nas w nocy. Znajdziemy jednak wśród nich zarówno okazy zielone, takie jak bluszcz, aloes czy wężownica, jak i kwitnące na różne kolory, np. storczyk czy skrzydłokwiat. Odpowiednio dobrane rośliny dopełnią atrakcyjnego wyglądu pomieszczania, a za razem będą też nawilżać i oczyszczać powietrze, a także dotleniać je po zmroku.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*