Jak odświeżyć chleb? 8 sposobów na odświeżenie czerstwego pieczywa

Kiedy kupimy za dużo pieczywa lub celowo zaopatrzymy się w jego większe ilości, warto znać sposoby na to, jak je odświeżyć. Choć czerstwy chleb czy bułki nie są dla nas szkodliwe, to jednak ich walory smakowe nie urzekają większości z nas. Zatem jak odświeżyć chleb, by cieszyć się jego miękkością i smakiem na nowo?

Jak odświeżyć chleb w kuchence mikrofalowej

Kupiłeś za dużo pieczywa i zastanawiasz się teraz jak odświeżyć chleb i bułki? Jest na to kilka sposobów. Choć czerstwy chleb nie zaszkodzi naszemu zdrowiu, to jednak jego smak i twardość nie odpowiada wielu osobom. Co zatem zrobić w takiej sytuacji?

Jak odświeżyć pieczywo w kuchence mikrofalowej:

  • z wodą – kawałek chleba czy bułkę owiń ręcznikiem papierowym zwilżonym wodą. Pieczywo podgrzewaj przez 10 sekund na najwyższej mocy urządzenia. Możesz też( zamiast używać ręcznika papierowego), włożyć do mikrofalówki obok pieczywa miseczkę z wodą.
  • w specjalnym woreczku do podgrzewania w kuchence mikrofalowej – wystarczy porcję pieczywa włożyć do takiego woreczka i wstawić do mikrofali na 10 sekund, by zmiękło.
  • z użyciem mleka – przed włożeniem do mikrofalówki, posmaruj pieczywo mlekiem, najlepiej za pomocą pędzelka silikonowego. Następnie ustaw urządzenie na najwyższą moc na 10 sekund.

Odświeżenie pieczywa z użyciem kuchenki mikrofalowej jest bardzo szybkie i świetnie się sprawdza, gdy nie mamy zbyt wiele czasu. Nie są to metody idealne i nie pozwalają niestety zachować chrupkości skórki, ale świetnie przywracają miękkość pieczywa.

Sposoby na odświeżenie pieczywa w piekarniku

Jeśli nie masz dostępu do kuchenki mikrofalowej lub nie urzekły cię powyższe pomysły na czerstwy chleb czy czerstwe bułki, to istnieje jeszcze kilka możliwości do wyboru. Od dawna znane są chociażby metody odświeżania pieczywa w piekarniku. Wymagają one nieco więcej czasu niż podgrzewanie w kuchence mikrofalowej, ale jednocześnie pozwalają na zachowanie chrupiącej skórki i miękkiego wnętrza.

Jak odświeżyć chleb i inne pieczywo w piekarniku:

  • w folii aluminiowej – należy nawilżyć czerstwe pieczywo wodą i owinąć folią aluminiową. Następnie włożyć je do piekarnika nagrzanego do około 150° W ten sposób można odświeżyć cały chleb, bagietki czy czerstwe bułki. W zależności od wielkości pieczywa będzie ono potrzebowało różnego czasu podgrzewania. Bułce wystarczy zaledwie 5 minut, bagietce około 10, natomiast chleb może potrzebować 15-20 minut (zależnie od wielkości).
  • z wodą – jest to metoda wymagająca większego nakładu czasu, bo około jednej do półtorej godziny, ale także posiadająca swoich zwolenników. Do zimnego piekarnika należy włożyć naczynie z wodą, a następnie rozgrzać urządzenie do około 140-150°. Po nagrzaniu, wkładamy pieczywo do wyłączonego piekarnika na półkę powyżej naczynia z wodą. Parująca woda będzie do niego przenikać i stopniowo przywracać mu świeżość pod warunkiem, że dopilnujemy, by woda cały czas parowała.

jak odświeżyć pieczywo

Inne pomysły na odświeżenie czerstwego pieczywa

Choć najlepiej znane są sposoby na odświeżenie pieczywa z użyciem mikrofalówki lub piekarnika, nie są to jedyne możliwości. Kiedy nie masz dostępu do tych sprzętów, to i tak możesz przywrócić świeżość bułce, bagietce czy chlebowi.

Inne sposoby na to, jak odświeżyć pieczywo:

  • na parze – możesz do tego użyć garnka do gotowania na parze albo zwykłego garnka i cedzaka lub gazy. Na dno garnka trzeba nalać wody i zagotować ją, a powyżej umieścić pieczywo na gazie lub w cedzaku (durszlaku). Unosząca się para wodna, przeniknie do pieczywa i sprawi, że będzie ono miększe.
  • z użyciem jabłka – wystarczy czerstwe pieczywo (bułki, pokrojony chleb) umieścić w szczelnym pojemniku przeznaczonym do żywność wraz z kawałkami obranego jabłka i odstawić na noc do lodówki. Po kilku-kilkunastu godzinach pieczywo powinno być w naturalny sposób odświeżone.
  • za pomocą selera naciowego – podobnie jak w przypadku jabłka, pieczywo zamykamy w pojemniku wraz z dwoma łodygami naciowego selera i wstawiamy na noc do lodówki, by rano cieszyć się świeższym pieczywem.

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się jak odświeżyć czerstwe bułki czy chleb, masz do wyboru kilka opcji. Możesz skorzystać z podgrzania zwilżonego pieczywa w kuchence mikrofalowej, piekarniku, odświeżenia go na parze lub przechowania przez noc w lodówce w towarzystwie jabłka czy selera naciowego. Zatem zamiast wyrzucać zeschłe pieczywo, spróbuj je odświeżyć w najdogodniejszy dla ciebie sposób.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*