Zabawy oczepinowe – 15 niebanalnych pomysłów

Oczepiny to bardzo ważny moment na każdym weselu. Jest to czas na zabawy oczepinowe, sprzyjające silniejszej integracji rodzin Nowożeńców oraz wyboru nowej Pary Młodej. Zatem co na oczepiny najlepiej zorganizować, aby był to niezapomniany, radosny czas? Poniżej 15 niebanalnych pomysłów.

Zabawy oczepinowe na wybór nowej Pary Młodej

Oczepiny stanowią wyjątkowy moment podczas niemalże każdego wesela. Zazwyczaj zaczynają się one wyborem nowej Pary Młodej spośród niezamężnych i nieżonatych gości. Jest to wróżba szybkiego zamążpójścia dla wygrywającej panny i rychłego ożenku na zwycięskiego kawalera. Zazwyczaj wyboru dokonuje się przez rzucenie welonu/bukietu w kierunku panien oraz muchy do kawalerów. Można jednak skorzystać też z bardziej oryginalnych pomysłów na zabawy na oczepiny.

Co na oczepiny? – niebanalne sposoby na wybór nowej Pary Młodej:

 • Bukiet i wstążki – Pani Młoda stoi po środku koła, które tworzą panny obecne na weselu. Do bukietu ma przywiązane wstążki w ilości odpowiadającej liczbie panien. Każda z nich trzyma koniec jednej wstążki i porusza się po kole wokół Pani Młodej, która z zamkniętymi oczami odcina po kolei wstążki od swojego bukietu. Panna, której wstążka pozostanie jako ostatnia połączona z kwiatami zostaje Nową Panną Młodą.
 • Mucha w skrzynce – Mucha/krawat Pana Młodego zostaje zamknięty w skrzynce/klatce/pojemniku z kłódką. W koszyczku umieszczone są klucze w ilości odpowiadającej liczbie kawalerów na weselu, z których tylko jeden otwiera dostęp do rekwizytu Pana Młodego. Kawalerowie kolejno losują klucze i próbują otworzyć „skarb”. Ten któremu się to uda, zostaje Nowym Panem Młodym.
 • Szukanie muchy/welonu – panny i kawalerowie obecni na weselu opuszczają salę. W tym czasie gdzieś na sali zostaje schowany welon Pani Młodej i mucha Pana Młodego. Szczęśliwcy, którzy je odnajdą zostają Nową Parą Młodą.

Inne propozycje zabaw oczepinowych

Po wyborze nowej pary młodej następuje czas na zabawy oczepinowe także dla gości będących już po ślubie. Istnieje ich ogromna ilość, od najbardziej popularnych, takich jak zoo czy krzesełka, po te mniej znane. Poniżej kilka niebanalnych propozycji zabaw na oczepiny.

Pomysły na zabawy na oczepiny:

 • Strzał do bramki – biorą w niej udział pary. Mężczyźni ustawiają się w rzędzie naprzeciw swoich partnerek, które stają w rozkroku. Do paska przywiązuje się im sznurki z obciążnikiem, a przed nimi stawia pudełeczka. Zadaniem panów jest przepchnięcie pudełeczka do bramki, czyli między nogi partnerki wyłącznie przy użyciu ruchów bioder. Wygrywa ten, który dokona tego jako pierwszy.
 • Jaka to melodia – wybrane zostają dwie drużyny złożone z kilku osób, które będą odgadywać piosenki oraz jeden ochotnik, który będzie miał za zadanie nucić zasłyszane w słuchawkach melodie. Drużyny kolejno mają za zadanie odgadnąć tytuły nuconych przez ochotnika przez kilka sekund piosenek. Wygrywa drużyna, która odgadnie ich więcej.
 • Strong Man – do zabawy wybiera się kilku najsilniejszych panów na weselu. Ich zadaniem jest przenieść w określonym czasie jak najwięcej kobiet na wyznaczone miejsce na parkiecie. Można też przyznawać dodatkowe punkty, np. za przyniesienie Pani Młodej, mężatki, itp.

zabwy na oczepiny

Kolejne zabawy oczepinowe

Ciąg dalszy pomysłów na zabawy oczepinowe:

 • Daj mi buzi – kilku ochotników – mężczyzn otrzymuje białe T-shirty i czerwone pomadki. Ich zadaniem jest nakłonienie w określonym jak największej liczby pań, by „dały im buzi”. Panowie malują kobietom usta, a one odciskają je na koszulce. Wygrywa zawodnik, który zdobędzie najwięcej całusów.
 • Części ciała na parkiecie – w zabawie bierze udział kilka par. Ich zadaniem jest tańczyć w czasie, gdy gra muzyka, a gdy ona ucichnie – jak najszybciej wykonać polecenie podane przez prowadzącego. Zadania polegają na tym, by parkietu dotykały wyłącznie określone części ciał partnerów, np. 3 ręce i 2 nogi, pupa i 2 ręce, itd. Na każdym etapie odpada para, która jako ostatnia wykonała zadanie.
 • Gdzie moje ubrania? – wybrani do zabawy panowie siadają na krzesłach ułożonych w koło. W czasie, gdy gra muzyka przemieszczają się oni wokół krzeseł, a gdy ucichnie, siadają na najbliższym krześle. Wtedy wodzirej podaje część garderoby którą mają zdjąć i zostawić od krzesłem lub na jego oparciu, np. lewy but, krawat, koszulę. Gdy panowie zostają w samych spodniach zabawa zbliża się do punktu kulminacyjnego. Zadaniem uczestników jest bowiem jak najszybciej odnaleźć i skompletować swoją garderobę. Wygrywa ten, kto zrobi to w najkrótszym czasie.

Zabawy na oczepiny dla wszystkich gości

Oczepiny powinny być czasem dobrej zabawy, ale też integracji gości. Dlatego warto rozważyć zabawy angażujące wszystkich chętnych gości.

Zabawy oczepinowe dla wszystkich gości:

 • Dwa koła – klasyczna zabawa taneczna, w której panie ustawiają się w jednym kole ustawione do zewnątrz, a panowie w kole dookoła nich zwróceni do wewnątrz. Gdy gra muzyka koła przemieszczają się w przeciwnych kierunkach, a kiedy na chwilę cichnie stojący naprzeciw witają się, przedstawiają i tańczą razem włączony/zagrany fragment piosenki. Następnie wracają do swoich kół i zabawa powtarza się kilka razy.
 • Odbijany – może być to klasyczna wersja, w której Para Młoda rozpoczyna taniec na środku parkietu i goście kolejno „odbijają” Panią Młodą i Pana Młodego lub stają w dwóch kołach – panie z Panem Młodym w środku i panowie z Młodą Panią. Istnieje też opcja ze zbieraniem pieniążków dla Młodej Pary – kto chce zatańczyć z Młodymi, musi wrzucić świadkom datek na tacę.
 • Podaj wałek – uczestnicy zabawy tańczą w kole. Jeden z nich dostaje wałek, który jest przekazywany kolejnym gościom bez użycia rąk. Prowadzący podaje sposób przekazywania wałka np. pod pachą, między kolanami czy pod brodą.
 • Muzyczna podróż dookoła świata – Panna Młoda zaprasza gości do pociągu. Razem poruszają się po parkiecie podróżując po różnych krajach. Gdy „docierają” do danego państwa, wykonują charakterystyczny dla danego miejsca taniec, np. W Grecji – Grek Zorba, W Austrii – Walc, we Francji – Can Can.
 • Tańce grupowe – wspólna nauka i wykonywanie prostych układów tanecznych to dobra zabawa i integracja. Może być to Pociąg, Macarena, Chocolate, Belgijka, itp.
 • Przyśpiewki weselne – jest to dobre uzupełnienie dla zabaw weselnych. Mogą być zarówno te klasyczne (Gorzka wódka, Kto się w styczniu urodził), jak i ułożone specjalnie dla danej Pary Młodej.

Oczepiny i zabawy oczepinowe to ważny element większości wesel. Mogą one odbywać się zarówno bardzo klasycznie, jak i w oryginalnym stylu. Duże znaczenie ma wybór sposobu wyłonienia Nowej Pary Młodej, ale także zabaw na oczepiny również dla gości będących po ślubie. Nową Parę Młodą można wyłonić np. poprzez poszukiwania schowanej na sali muchy/welonu czy odcinanie wstążek od bukietu. Gości warto też zaktywizować poprzez tańce grupowe, przyśpiewki czy konkursy, tj. Podaj wałek, Odbijany, Strong Man i inne.

 

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*