Kwiaty na ślub – co oznaczają? Jaki bukiet dla panny młodej wybrać?
Ceremonia zaślubin i wesele to ważny czas w życiu pary, która decyduje się na sformalizowanie związku. Każdy detal jest istotny w tym dniu, a szczególne znaczenie mają wybierane kwiaty na ślub. Wystrój sali weselnej i podarunki od gości zazwyczaj nie mogą obejść się bez kwiatów, ale bez wątpienia najważniejszym bukietem tego dnia jest specjalnie przygotowywany bukiet dla panny młodej. Zatem jaka jest jego symbolika? Poznaj znaczenie kwiatów – ich gatunków i kolorów.
Kwiaty na ślub – dlaczego tak ważny jest bukiet panny młodej?
Kiedy wybieramy kwiaty na ślub, ważny jest zarówno wygląd kompozycji, jak i jego symboliczne znaczenie. Oczywiście bukiet dla panny młodej powinien odpowiadać jej preferencjom i pasować do stroju ślubnego i całej koncepcji wystroju, ale warto także zgłębić mowę kwiatów. W czasie zaślubin kwiaty stanowią ozdobę, podkreślają wagę tego wydarzenia, natomiast podczas wesela są niejednokrotnie także ważnym elementem wróżb weselnych, np. wyboru nowej pary młodej. Bukiet ślubny ma przypisywane co najmniej symboliczne, o ile nie magiczne znaczenie, warto więc poznać mowę kwiatów, które mają się na niego składać.
Znaczenie koloru kwiatów
Gdy patrzymy na bukiet ślubny, w pierwszej kolejności zauważamy dominujące w nim barwy. Powinny się one dobrze komponować m.in. ze strojami państwa młodych, ich karnacją czy wystrojem sali/kościoła. Warto jednak, by w sposób symboliczny wyrażały również ich uczucia i postawy.
Kwiaty na ślub – znaczenie ich koloru:
- Biały – oznacza wdzięk, wierność, szlachetność, delikatność i niewinność;
- Czerwony – symbolizuje miłość, namiętność, pożądanie i zmysłowość;
- Różowy – odzwierciedla delikatność, młodość, romantyzm, subtelność oraz świeżość;
- Pomarańczowy – przywodzi na myśl radość i ciepło, aktywność i kreatywność;
- Żółty – w wyizolowaniu oznacza zazdrość lub zdradę czy koniec uczucia, jednak w połączeniu z innymi kolorami stanowi symbol energii, kreatywności i optymizmu;
- Niebieski – oznacza opanowanie, wierność, stałość, choć według niektórych także chłód;
- Zielony – symbolizuje nadzieję, płodność, szczęście oraz nieśmiertelność, wierność;
- Fioletowy – zazwyczaj wyraża smutek i żal.
Oczywiście bukiet dla panny młodej może też mieć swoistą symbolikę i np. zawierać kwiaty, które otrzymała od swojego partnera na pierwszej randce czy po prostu jej ulubione gatunki. Zatem wkomponowanie chociażby fioletowych okazów nie musi oznaczać smutku lub żalu, ale mieć indywidualne znaczenie dla danej pary młodej i symbolizować stałość ich uczucia. Język kwiatów nie jest bowiem jednoznaczny i może być on interpretowany na różne sposoby.
Jakie kwiaty wybrać dla panny młodej?
Wybierając bukiet ślubny bierze się pod uwagę za równo kolorystykę, jak i gatunki kwiatów, z których ma powstać. Można się przy tym kierować indywidualnymi preferencjami, własnym poczuciem piękna i stylu, a także symbolicznym znaczeniem poszczególnych gatunków kwiatów.
Kwiaty na ślub – znaczenie kwiatów:
- Lilie – czystość, niewinność;
- Frezje – szacunek, uznanie, niewinność;
- Piwonie – nieśmiałość;
- Groszek pachnący – przyjemność;
Chryzantemy – miłość (czerwone) i oddanie (różowe);
- Fiołki – prosta radość i niewinna miłość
- Hiacynty – sympatia, szczęście w miłości, stałość uczuć;
- Słoneczniki – radość i optymizm;
- Konwalie – delikatność, piękno i nieśmiałość;
- Pszenica – dostatek, dobrobyt;
- Storczyki – fascynacja, zmysłowość, doskonałość, podziw;
- Róże – ich znaczenie szczególnie wyraźnie zależy od koloru: biała – szacunek, skromność, niewinność; błękitna – wierność; czerwona – głęboka miłość romantyczna; różowa – szczęście, zaufanie; żółta – zazdrość, wygaśnięcie uczucia;
- Dalie – siła, realizm, wytrwałość i zdrowy rozsądek;
- Ruskus – dobre samopoczucie, zdrowie;
- Kalie – subtelność, niewinność i delikatność.
Obecnie, gdy wybieramy kwiaty na ślub, kierujemy się głównie własnym stylem, trendami modowymi i ogólną koncepcją wesela. Kiedyś z kolei dominowała chęć wyrażania siebie za ich pomocą. Czasem kwiaty potrafiły wręcz zastępować słowa, np. w mowie kochanków. Warto może zatem wziąć pod uwagę zarówno ich wygląd, jak i symboliczne znaczenie podczas planowania ceremonii ślubnej, by ten dzień stał się jeszcze bardziej magiczny.
Zobacz też: Zabawy oczepinowe – 15 niebanalnych pomysłów