Rodzaje pocałunków – czy Wiesz, że jest ich aż tyle?

Pocałunek jest częścią powitań, pożegnań, oddawania hołdu czy gry wstępnej, zależnie od społecznego kontekstu. W różnych kulturach przybiera różne znaczenia i formy. Stąd warto zapoznać się z tym tematem bliżej.

Dlaczego warto znać rodzaje pocałunków?

Na początek kilka ciekawostek:

 • Wiele osób deklaruje, że nie umówiłoby się ponownie z kimś, kto źle całuje, nawet jeśli ten ktoś byłby atrakcyjny. Stąd opłaca się douczyć w tej dziedzinie, bo stosowanie urozmaiconych technik zwiększa szansę na sukces.
 • Pocałunek na pierwszej randce jest ponadto o tyle istotny, że przełamuje pewne bariery, które coraz trudniej pokonać wraz z kolejnymi spotkaniami. Tak samo jak podanie ręki przy poznaniu przełamuje barierę fizycznego kontaktu.
 • Różne rodzaje pocałunków angażują różne partie mięśni twarzy, od czego zależy liczba spalanych kalorii (im więcej, tym lepiej).
 • Niektóre buziaki są zarezerwowane dla intymnych relacji.
 • Znaczenie pocałunku w kącik ust znacząco odbiega od całowania warg jako takich, i niekoniecznie jest wstępem do czegoś więcej, co może wielu zaskoczyć.

Niewinne buziaki

Skoro już mowa o buziaku w kącik ust, to warto dodać, że jest on jednym z „anielskich pocałunków”, tak samo jak ten w powieki, choć niektóre źródła ich nie wymieniają. Podają za to:

 • Pocałunek w czoło lub między brwi

I właśnie ten określają jako anielski. Każdy z nich wyraża troskę oraz dowodzi zaufaniu. Tworzy atmosferę intymności bez podsycania namiętnej żądzy.

 • Przesyłanie buziaków

Może to być dobry pocałunek na pierwszej randce dla młodszych lub mniej odważnych, jak również element zabawy z dziećmi. Polega na całowaniu własnej dłoni i wysyłaniu całusa w powietrze dmuchnięciem lub ruchem ręki. Najbardziej przydaje się, gdy ktoś odjeżdża na twoich oczach samochodem lub publicznym środkiem transportu.

 • Pocałunek w policzek

Idealny na przywitanie, pożegnanie, dla drugiej połówki i dla przyjaciół. Jest jednym z najbardziej uniwersalnych. Ale, jak inne rodzaje pocałunków, niesie ze sobą pewną wiadomość – czasem niepewne wyznanie miłości, a czasem „cieszę się, że cię widzę” lub „będę tęsknić”.

 • Całus w nos

Jest jednym z lepszych sposobów na dodanie komuś otuchy, wiary. Choć może też być zaczepny.

Namiętne warianty

Na etapie bliskich relacji, partnerskich, znaczenie pocałunku przybiera na intensywności. I nie muszą to zawsze być dogłębne pieszczoty! Styl francuski – z języczkiem – a nawet głęboki – ze ssaniem jego końców – zna każdy. Lecz gdyby tak skupić się na innych częściach ciała, poza ustami?

 • Rzęsy

Choć nie chodzi o pieszczenie ich, tylko nimi, wciąż stanowią zaskakującą odmianę. Delikatne jak dotyk motyla muskanie rzęsami może wywoływać ciarki.

 • Uszy

Silnie unerwione, znajdują się wysoko na liście stref erogennych, szczególnie gdy chodzi o ich płatki. Lizanie, całowanie czy ssanie tych okolic, jak również gra ciepłego i zimnego oddechu, potrafi skutecznie rozgrzać partnerów. Przy okazji, można wyszeptać drugiej stronie do ucha swoje zamiary.

 • Szyja

Na niej można wykonywać różne rodzaje pocałunków, wliczając wampirzy, czyli chwycenie zębami i zassanie skóry.

 • Dłonie

Choć wiele z nich, na przykład całowanie grzbietu, pasuje do niewinnych buziaków, to w przypadku pieszczenia opuszków ustami robi się z tego coś erotycznego, przez liczne skupiska otwartych zakończeń nerwowych.

Rodzaje pocałunków warto znać jeszcze przed pierwszą randką, by w pełni skorzystać z tej wiedzy. Nie tylko dlatego, że pocałunki mają różne znaczenie, ale też wykazują zróżnicowane działanie na organizm. Jedne koją, będąc wyrazem troski, inne podniecają. I dobrze jest potrafić odpowiednio je dobierać do okazji.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*